Dziś (16 października) w Sali Kolumnowej w Sejmie odbyło się uroczyste spotkanie poświęcone nauce społecznej św. Jana Pawła II. W wydarzeniu udział wzięła m.in. marszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska, przewodniczący Komisji Polityki Społecznej i Rodziny, Sławomir Piechota oraz ksiądz kardynał Kazimierz Nycz.
"W poczuciu moralnego obowiązku i głębokiego szacunku wobec postaci, która wywarła tak znaczący wpływ na losy nie tylko naszego narodu, ale i całego współczesnego świata, Sejm zdecydował, aby rok 2015 – był Rokiem św. Jana Pawła II – powiedziała podczas otwarcia spotkania marszałek Małgorzata Kidawa-Błońska. Zaznaczyła, że dzisiejsze wydarzenie wpisuje się zarówno w obchody Dnia, jak również Roku Papieskiego.
Marszałek podkreślała ciągłą obecność Jana Pawła II w życiu Polaków. - Czerpiemy z jego nauki, inspirujemy się jego myślami (…). Z głęboką wdzięcznością podkreślamy, że wolność zaczęła się wraz z pierwszą pielgrzymką papieża Polaka do ojczyzny – dodała.
Małgorzata Kidawa-Błońska mówiła też o spojrzeniu na świat Jana Pawła II. - Kruszył mury nienawiści, szukał porozumienia i dialogu (…) uczył nas szacunku do życia na ziemi i wskazywał czym jest empatia i poszanowanie drugiego człowieka. Marszałek Sejmu zwróciła też uwagę na zaangażowanie papieża w niesienie pomocy słabszym. - Serdecznym słowem przywracał poczucie osobistej godności, nisko pochylał się nad biednymi, niepełnosprawnymi i zepchniętymi na margines społeczny. Marszałek wspominała o tym, że nauki społeczne Jana Pawła II są nadal aktualne, szczególnie wobec trudnych wyzwań współczesnego świata oraz o umiejętności solidaryzowania się z innymi. Zdaniem marszałek to solidarność gwarantuje szacunek, tolerancję, otwartość i możliwość godnego życia.
Zgromadzonych gości powitał także kardynał Kazimierz Nycz. Przypomniał on, że 37 lat temu Jan Paweł II wybrany został na papieża i że było to wydarzenie wyjątkowe. Kardynał nawiązał też do sejmowego przemówienia Ojca Świętego z 1999 r. Jak podkreślił, jest ono nadal wiążące moralnie. Kardynał zwrócił również uwagę, iż nauka społeczna kościoła podlega ciągłemu rozwojowi. – Każdy pontyfikat, sobór wnoszą do niej swój własny wkład – powiedział. Dodał też, Jana Pawła II był ogromny i ponadczasowy .
Dostrzeganie biednych, zrozumienie przyczyn ubóstwa i umiejętność niesienia pomocy, to zdaniem przewodniczącego Komisji Polityki Społecznej i Rodziny Sławomira Piechoty trzy ważne elementy postrzegania problemu wykluczenia i marginalizacji społecznej. - Pomagać to czynić coś dobrego (…) Ci którzy się tym zajmują, wiedzą jak trudno pomagać dobrze i skutecznie – powiedział poseł.
Uczestnicy spotkania rozmawiali o problemach współczesnego świata dotyczących wykluczenia społecznego osób chorych, niepełnosprawnych i opieki nad ludźmi z marginesu. Udział w debacie wzięli: ks. prof. Alfred Marek Wierzbicki, ks. prof. Andrzej Szostek, Adam Bodnar, Markek Michalak, siostra Małgorzata Chmielewska, Piotr Pawłowski i ks. prałat Stanisław Słowik. Korzystając z cytatu śp. Jana Pawła II „Nie ma solidarności bez miłości” podjęli oni próbę odpowiedzi na pytania związane z marginalizacją i ubóstwem w społeczeństwie.
W dziesiątą rocznicę śmierci i pierwszą rocznicę kanonizacji papieża Jana Pawła II nakładem Wydawnictwa Sejmowego ukazała się pozycja „De Revolutionibus orbium populorum Ioannis Pauli II", która miała premierę podczas konferencji.
Dzień Papieża Jana Pawła II został ustanowiony przez Sejm 27 lipca 2005 r. W grudniu 2014 r. Izba zdecydowała, że rok 2015 będzie Rokiem Jana Pawła II.