Weszły w życie zmiany w zakresie izb wytrzeźwień

czwartek, 2 stycznia 2014 08:00

Maksymalna opłata za pobyt w izbie wytrzeźwień - w wysokości 300 zł, podlegająca corocznej waloryzacji - została określona w ustawie, a nie jak dotąd w rozporządzeniu. Konkretne stawki będą ustalane przez samorządy. Mówi o tym nowelizacja ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi, która weszła już w życie.  

Ponadto do ustawy dodano wytyczne dla samorządów, jakimi mają się kierować przy określaniu wysokości opłaty za pobyt w izbie wytrzeźwień. Przyjęta stawka powinna zapewniać pokrycie całkowitych kosztów pobytu osoby oraz sprawne funkcjonowanie izby. Z rozporządzenia do ustawy przeniesiono także znaczną część przepisów w sprawie trybu doprowadzania i przyjmowania osób pod wpływem alkoholu do izb wytrzeźwień, zwalniania ich z tych placówek oraz organizacji izb wytrzeźwień.

Nowelizacja dostosowuje prawo do wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 3 kwietnia 2012 r. Trybunał uznał za niekonstytucyjny przepis upoważniający ministra zdrowia do ustalenia w porozumieniu z ministrem spraw wewnętrznych w rozporządzeniu maksymalnej wysokości opłaty za pobyt w izbie wytrzeźwień. TK wskazał, że upoważnienie to nie określało wytycznych dotyczących zasad obliczania tych należności.

Sejm VII kadencji uchwalił ustawę 4 stycznia 2013 r., a prezydent podpisał ją 2 grudnia 2013 r.

Nowelizacja weszła w życie 1 stycznia 2014 r.


ISAPDz.U. 2013 poz. 1563