Interpelacja nr 19849

do ministra kultury i dziedzictwa narodowego

w sprawie dewastacji Starego Zamku w Grodnie

Zgłaszający: Robert Tyszkiewicz

Data wpływu: 16-02-2018

Szanowny Panie Ministrze!

W ostatnim czasie do mojego biura poselskiego wpłynęło pismo od pana Ł. M., w którym poinformował mnie o dokonującej się obecnie dewastacji Starego Zamku w Grodnie na Białorusi, w związku z pracami budowlanymi, w efekcie których zniszczeniu ulegnie oryginalna zabudowa o wyjątkowej wartości historycznej ze względu na fakt odbywania w tym miejscu Sejmów Rzeczypospolitej w latach 1678, 1688, 1693.

Projekt, na podstawie którego rozpoczęto prace budowlane w drugiej połowie 2017 roku, przewiduje częściowe wyburzenie oryginalnych murów zamkowych i wzniesienie budowli o ahistorycznej formie, będącej w dużej mierze wytworem wyobraźni projektanta i jednocześnie ignorującej ustalenia naukowców zajmujących się historią architektury tego obiektu.

Białoruscy działacze społeczni zaniepokojeni losem Starego Zamku w Grodnie i dążący do ochrony jego oryginalnych pozostałości, wielokrotnie zwracali się do instytucji państwowych, samorządowych oraz miejscowej prasy, apelując o zmianę projektu nieopartego w żadnej mierze o przesłanki merytoryczne. Pomimo tego, projektu nie tylko nie zmieniono, ale i przystąpiono do prac „rewaloryzacyjnych” wprowadzając na teren dziedzińca zamkowego ciężki sprzęt budowlany.

W związku z tym, że zespół Starego Zamku w Grodnie jest poważnie zagrożony, a miejscowe instytucje państwowe i samorządowe nie są w stanie zapobiec jawnemu niszczeniu dziedzictwa kulturowego istotnego także dla Polski, zwracam się do Pana z następującymi pytaniami:

  1. Czy Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego podejmie działania mające na celu powstrzymanie niszczenia ww. założenia zamkowego? Jeśli tak, to kiedy oraz jakie to będą działania?
  2. Czy Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego przewiduje interwencję u władz białoruskich w ww. sprawie?

Z poważaniem

Robert Tyszkiewicz