Interpelacja nr 6993

do ministra środowiska

w sprawie zakresu ochrony jezior i terenów przybrzeżnych

Zgłaszający: Bartłomiej Wróblewski

Data wpływu: 17-10-2016

Zwracam się z interpelacją na wniosek mieszkańców gmin powiatu poznańskiego (Buk, Dopiewo, Tarnowo Podgórne, Rokietnica, Kórnik). Problem jednak ma charakter ogólnopolski.

W opinii mieszkańców gmin powiatu poznańskiego władze samorządowe łamią przepisy chroniące łąki i inne tereny przyjeziorne w celu uzyskania korzyści finansowych. Opracowania naukowe (np. koncepcja rekultywacji Jeziora Niepruszewskiego i Tomickiego pod red. prof. Janiny Zbierskiej z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu) wskazują, że strefa ochronna w postaci łąk radykalnie zmniejsza ilość spływających do jezior azotanów i fosforanów oraz innych zanieczyszczeń, co ogranicza proces eutrofizacji akwenów. Obszary nadbrzeżne są również siedliskiem wielu gatunków zwierząt oraz miejscem spoczynkowym ptaków migrujących. Ochrona tego rodzaju obszarów rekomendowana jest w ustawach międzynarodowych (np. konwencja RAMSAR) czy dyrektywach unijnych (dyrektywy „siedliskowa” i „ptasia”). Władze samorządowe nie są w stanie bądź nie chcą respektować standardów ustanowionych w tych aktach normatywnych, gdyż te blokują im możliwość przekształcania bądź zbycia gruntów po atrakcyjnych cenach. Według rozpowszechnionej opinii niejednokrotnie stosowane są naciski na ośrodki wojewódzkie, aby likwidować lub zawężać istniejące obszary krajobrazu chronionego.

W związku z powyższym, zwracam się do Pana Ministra z następującymi pytaniami:

1. Czy planowane jest zwiększenie ochrony prawnej obszarów położonych nad jeziorami, wzdłuż całej linii brzegowej, który w większości stanowią tereny zielone, głównie łąki, w szczególności poprzez:

a) zakaz osuszania tych gruntów,

b) zakaz dzierżawienia gruntów pod uprawy rolne,

c) zakaz przekształcania terenów zielonych pod zabudowę?

2. Czy wobec łamania przez jednostki pływające napędzane silnikami spalinowymi o mocy powyżej 5 kW tzw. strefy ciszy na jeziorach, nad którymi usytuowane są kąpieliska i plaże, rozważane jest wprowadzenie ograniczenia bądź całkowitego zakazu używania takich jednostek, w szczególności na akwenach płytkich, których głębokość nie przekracza 6 m?

3. Czy nie byłoby wskazane poszerzenie kryteriów, którymi powinny kierować się starostwa powiatowe przy podejmowaniu uchwał poszerzających lub ograniczających możliwość korzystania z jezior przez użytkowników sprzętów motorowodnych, wprowadzając obok istniejącego obecnie niezbyt precyzyjnego kryterium hałasu, inne kryteria takie jak np. kryterium bezpieczeństwa osób wypoczywających nad jeziorem czy kryterium uwzględniające naruszanie aspektów przyrodniczych akwenów wodnych przez skutery, motorówki i inny sprzęt motorowodny?

4. Czy planowane jest wprowadzenie rozwiązań regulujących zasady startowania i lądowania wodnopłatów na akwenach wodnych, w celu zagwarantowania bezpieczeństwa innych użytkowników korzystających z tych samych akwenów?

5. Czy, a jeśli tak to jakie inne działania prowadzone lub zaplanowane są przez Ministerstwo Środowiska w celu rozwiązania ww. problemów?