Interpelacja nr 3388

do ministra finansów

w sprawie punktów gier hazardowych

Zgłaszający: Marzena Machałek

Data wpływu: 18-05-2016

Warszawa, 17 czerwca 2016

Szanowny Panie Ministrze,

w dniu 04.05.2016 zwrócił się do mnie Burmistrz Złotoryi pan Robert Pawłowski z prośbą o pomoc w sprawie ograniczenia na terenie miasta Złotoryja liczby punktów, w których prowadzona jest działalność z wykorzystaniem gier liczbowych. Sprawa jednak ma szerszy aspekt społeczny, dotykający problemu wielu miejscowości w kraju.

Na terenie miasta Złotoryja (woj. dolnośląskie) obecnie uruchomionych jest 18 punktów tzw. kasyn gier na automatach, czynnych przez 24 godziny. Specyficzna działalność kasyn i ich 24 godzinna dostępność ma szkodliwy wpływ na życie społeczeństwa miasta, powodując wiele problemów rodzinnych i uszczuplenie środków finansowych rodzin.

Urząd Miejski w Złotoryi starał się o podjęcie współpracy z Urzędem Celnym w Legnicy, Państwową Inspekcją Pracy w Legnicy, Urzędem Skarbowym w Złotoryi, Komendą Powiatową Policji w Złotoryi, Komendą Powiatową Straży Pożarnej w Złotoryi, Państwowym Powiatowym Inspektorem Sanitarnym w Złotoryi, Powiatowym Inspektorem Budowlanym w Złotoryi, Rejonowym Przedsiębiorstwem Komunalnym sp. z o.o. w Złotoryi oraz Wspólnotami Mieszkaniowymi w zakresie zgodności prowadzonej działalności gospodarczej z obowiązującymi przepisami ustawy z dnia 19.11.2009 r. o grach hazardowych (t.j. Dz.U. z 2015, poz. 612) oraz bezpieczeństwa i porządku publicznego, bezpieczeństwa przeciwpożarowego i obowiązujących warunków technicznych, bezpieczeństwa i higieny pracy, wymogów higieniczno-sanitarnych, Prawa pracy, Prawa budowlanego i Prawa podatkowego w celu wyeliminowania uciążliwości prowadzonej działalności gospodarczej. Niestety, w zdecydowanej liczbie przypadków wymienione wyżej instytucje nie przejawiają aktywności, której efektem byłoby stopniowe rozwiązywanie tego problemu.

Obwiązująca od stycznia 1998 roku Międzynarodowa Klasyfikacja Chorób (ICD-10) podnosi „patologiczny hazard” do rangi osobnego zaburzenia psychicznego, nadając mu oddzielny numer statystyczny F 63.0 i definiując jako „zaburzenie polegające na często powtarzającym się uprawianiu hazardu, który przeważa w życiu człowieka ze szkodą dla wartości i zobowiązań społecznych, zawodowych, materialnych i rodzinnych”.

Wobec powyższego uważam, że należy rozważyć wprowadzenie rozwiązań wspierających działania jednostek samorządu terytorialnego zmierzających do ograniczenia i likwidacji punktów, w których odbywają się gry liczbowe.

Szanowny Panie Ministrze, zwracam się z prośbą o odpowiedź na pytania:

1. Czy istnieje możliwość weryfikacji ustawy o grach hazardowych z dnia 19 listopada 2009 ( t.j. Dz.U. z 2015, poz 612 z późń. zm.) polegającej na wprowadzeniu uregulowań zaostrzających warunki rozpoczynania działalności w zakresie eksploatacji automatów i urządzeń do gier, o których mowa w art. 23 ustawy oraz ograniczenia ilości funkcjonujących już punktów?

2. Czy istnieje możliwość wprowadzenia zmian ustawowych, mających na celu zwiększenie nadzoru i kontroli zakresu działalności gospodarczej, polegającej na eksploatacji automatów i urządzeń do gier, o których mowa w art. 23 ustawy?

Z poważaniem

Marzena Machałek

Poseł na Sejm RP