Interpelacja nr 6430
do ministra rodziny, pracy i polityki społecznej
w sprawie szkoleń dla kierowców organizowanych przez urzędy pracy
Zgłaszający: Bartłomiej Wróblewski
Data wpływu: 24-09-2016
Interpelację składam na prośbę przedsiębiorców z branży transportowej z Wielkopolski. Powołują się oni na szacunki, że w Polsce brakuje około 30-40 tysięcy kierowców samochodów ciężarowych. Ma to być między innymi konsekwencją motywowanego perspektywą lepszych zarobków wyjazdu części kierowców do Europy Zachodniej. Konsekwencją dla gospodarki jest utrata konkurencyjności polskich firm transportowych. Jest to szczególnie istotne, jeśli zważy się wysoką pozycję i potencjał polskich firm transportowych w Europie.
Brak kierowców ma być między innymi związany z polityką urzędów pracy, które nie szkolą bezrobotnych w zawodzie kierowca C+E. W oferowanym programie bezrobotni mają prawo do jednoetapowego szkolenia kierowców, a szkolenie w zawodzie kierowca C+E jest trzyetapowe (kat. C, potem kat. E do C (przyczepy), a następnie tzw. kwalifikacja wstępna). Łączny koszt całego szkolenia ma wynosić 6000 PLN.
Czy w ocenie Ministerstwa nie byłoby wskazane, aby rozszerzyć szkolenia organizowane przez urzędy pracy na wieloetapowe szkolenia kierowców, w tym w zawodzie kierowca C+E.