Interpelacja nr 8801

do ministra rodziny, pracy i polityki społecznej

w sprawie polityki imigracyjnej

Zgłaszający: Adam Ołdakowski, Jerzy Małecki

Data wpływu: 19-12-2016

Szanowna Pani Minister!

Z uwagi na fakt nieposiadania przez rząd strategii lub polityki imigracyjnej w Polsce można zauważyć wzrost liczby imigrantów pochodzących głównie z Ukrainy i Białorusi. W tym roku zgodę na pobyt czasowy i pozwolenie na podjęcie pracy w Polsce otrzymało już ponad 600 tys. obywateli ukraińskich, należy przypuszczać, że do końca roku liczba ta znacząco się zwiększy. Na uwagę zasługuje fakt, że cudzoziemcy w większości zatrudniani są przez agencje pracy tymczasowej, która pobiera prowizję od każdego poleconego pracownika.

Wywołuje to ogólne oburzenie społeczne, szczególnie w rejonach o znacznym stopniu bezrobocia, ponieważ imigranci zarobkowi chętniej przyjmowani są przez pracodawców ze względu na niższe koszty jego utrzymania i wynagrodzenia. Polscy obywatele czują się niedocenieni przez rodzimych przedsiębiorców i szukają ofert pracy poza granicami kraju. Najczęstszym argumentem podawanym przez pracodawców jest niż demograficzny i chęć zapełnienia występującej luki na rynku pracy.

W związku z powyższym proszę o odpowiedź na pytania:

  1. Czy ministerstwo w pierwszej kolejności nie powinno faworyzować zatrudnienia obywateli polskich przez przedsiębiorców?
  2. Czy zaniżanie stawek za pracę najemną dla imigrantów nie doprowadzi do kolejnej fali emigracji obywateli polskich?
  3. Czy ministerstwo nie obawia się negatywnego nastawienia wobec cudzoziemców, jak ma to miejsce w Wielkiej Brytanii wobec pracujących tam Polaków?
  4. Czy państwo polskie, które jest krajem rozwijającym się, nie powinno opierać swojej gospodarki głównie na swoich obywatelach, dbając o ich rozwój i zwiększenie dobrobytu?