Odpowiedź na interpelację nr 14889

w sprawie rezygnacji z produktów firmy Maspex przez Polskie Radio oraz wycofania jej produktów ze stacji paliw LOTOS

Odpowiadający: minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński

Warszawa, 14-09-2017

Szanowny Panie Marszałku,

odpowiadając na interpelację nr 14889 Panów Posłów Pawła Kobylińskiego i Marka Sowy z dnia 28 sierpnia 2017 roku w sprawie rezygnacji z produktów firmy Maspex przez Polskie Radio oraz wycofania jej produktów ze stacji paliw LOTOS, uprzejmie proszę o przyjęcie następujących wyjaśnień w zakresie dotyczącym Spółki POLSKIE RADIO – Spółka Akcyjna z siedzibą Warszawie (Polskie Radio S.A.).

Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego wykonuje prawa z akcji, które należą do Skarbu Państwa w Spółce Polskie Radio S.A. na podstawie uprawnień przekazanych przez Prezesa Rady Ministrów, czyli podejmuje działania będące w zakresie kompetencji Walnego Zgromadzenia, zgodnie z przepisami prawa (m.in. Kodeksem spółek handlowych, ustawą z dnia 29 grudnia 1992 r. o radiofonii i telewizji, Statutem Spółki). Przepisy określają także kompetencje pozostałych organów – Rady Nadzorczej, która sprawuje stały nadzór nad działalnością Spółki, oraz Zarządu Spółki, który posiada uprawnienia do reprezentowania i prowadzenia spraw Spółki.

Z uwagi na fakt, że kwestie związane między innymi z zawieraniem i realizacją umów handlowych pozostają w gestii Zarządu Spółki (w niektórych przypadkach po uzyskaniu stosownych zgód korporacyjnych), Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego zwrócił się z prośbą do Zarządu Spółki o udzielenie informacji w zakresie pytań przekazanych w interpelacji Panów Posłów. Z wyjaśnień Zarządu Polskiego Radia S.A. wynika, że Spółka nie posiadała żadnej bezpośredniej umowy na dostawę produktów z firmą Maspex. Zakupy środków spożywczych i napojów w ramach bieżących potrzeb Polskie Radio S.A. dokonuje według odpowiedniej procedury wyboru dostawców zajmujących się dystrybucją szerokiej gamy produktów, nie tylko grupy Maspex.

Wycofanie produktów firmy Maspex dotyczyło tylko zakupów soków „Tarczyn”, która to marka należy także do tej grupy. Decyzję o wycofaniu podjął Zarząd Polskiego Radia S.A. W ramach bieżących potrzeb Zarząd realizuje zakupy środków spożywczych i napojów z uwzględnieniem producenta reprezentującego kapitał polski.

Dokonywanie zakupów produktów innego producenta, reprezentującego kapitał polski, nie powinno mieć związku i wpływu na wielkość przychodów budżetu z podatku CIT.

Przedstawiając powyższe, pragnę poinformować, że zgodnie z artykułem 3751 Kodeksu spółek handlowych Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego działając jako Walne Zgromadzenie, nie może wydawać Zarządowi wiążących poleceń dotyczących prowadzenia spraw Spółki. W świetle przepisów prawa uprawnienia akcjonariusza nie obejmują spraw należących do kompetencji innych organów Spółki zarówno w zakresie decyzji, które dotyczą stosunków wewnętrznych, jak i zewnętrznych Polskiego Radia S.A. Bezpośrednia ingerencja Ministra w zagadnienia należące do statutowych obowiązków i kompetencji Zarządu, takich jak umowy z podmiotami zewnętrznymi, stanowiłaby naruszenie obowiązujących przepisów prawa.

Z poważaniem