Interpelacja nr 10974

do ministra rodziny, pracy i polityki społecznej

w sprawie wprowadzenia zmian w rządowym programie "Rodzina 500 plus"

Zgłaszający: Krzysztof Paszyk

Data wpływu: 08-03-2017

Oborniki, dnia 8.03.2017 r.

Szacuje się, że z rządowego programu "Rodzina 500 plus" korzysta już około 2,56 miliona polskich rodzin. By zostać beneficjentem pomocy finansowej w postaci pięciuset złotych na dziecko, należy spełnić kryteria określone w programie. Podstawowym wymogiem jest wiek dziecka. Każdy z kolejnych wymogów doprowadza do powstania coraz większych ograniczeń co do możliwości korzystania z pomocy państwa. Największym problem okazują się jednak progi dochodowe. Prowadzą one do pojawiania się wśród polskich rodzin poczucia nierównego oraz niesprawiedliwego traktowania.

Obecnie w najtrudniejszej sytuacji znajdują się samotne matki. Według założeń programu mogą stać się one beneficjentami i pobierać świadczenie. Jednak teoria, przekładając się na praktykę, rodzi problemy. Zaczynają się one w chwili przekroczenia przez samotną matkę progu dochodowego. Kobiety wychowujące dzieci samotnie coraz częściej podejmują pracę m.in. ze względu na niewystarczające do życia zasiłki. W rezultacie prowadzi to do przekroczenia progu dochodowego. Czasami to kwestia przysłowiowej złotówki, co jednak automatycznie skreśla matkę z kręgu osób uprawnionych do otrzymania świadczenia. Sztywna zasada dotycząca kryterium dochodowego w znacznym stopniu dotyka rodziny uboższe. Dlatego zwłaszcza teraz, gdy coraz więcej rodzin zostaje bez możliwości skorzystania z niesionej przez rząd pomocy, należy podjąć kroki mające na celu rozwiązanie niedoskonałości programu "Rodzina 500 plus".

W moim przekonaniu odpowiedzią na największy dotychczas problem wynikający ze sztywnych zasad programu powinno być wprowadzenie zasady „złotówka za złotówkę”. W myśl tej zasady w przypadku przekroczenia progu dochodowego rodzina nie utraciłaby możliwości korzystania z świadczenia, a tylko i wyłącznie świadczenie to uległoby pomniejszeniu o kwotę, o którą przekroczono ustalony próg. Warto zaznaczyć, że takie rozwiązanie stosowane jest już w systemie polityki rodzinnej, a co najważniejsze, ma ono na swoim koncie sukcesy. W przypadku programu "Rodzina 500 plus" dzięki wprowadzeniu wspomnianego rozwiązania zasięg beneficjentów mógłby powiększyć się o kolejne 400 tysięcy potrzebujących rodzin. Dziś, po prawie roku funkcjonowania programu "Rodzina 500 plus", widać, że program ten, który niewątpliwe poprawił byt polskich rodzin, wymaga korekt i zmian.

W związku z powyższym zwracam się do Pani Minister z następującymi pytaniami:

  1. Czy do programu "Rodzina 500 plus" wprowadzona zostanie zasada „złotówka za złotówkę”?
  1. Czy ministerstwo wprowadzi zmiany w programie "Rodzina 500 plus" ukierunkowane na pomoc samotnym matkom?

Z wyrazami szacunku,

Krzysztof Paszyk