Interpelacja nr 11760

do ministra zdrowia

w sprawie potępienia procederu pozyskiwania organów do przeszczepów w Chinach

Zgłaszający: Joanna Fabisiak

Data wpływu: 04-04-2017

Warszawa, 3 kwietnia 2017 r.

Szanowny Panie Ministrze,

Parlament Europejski, podejmując 12 grudnia 2013 r. rezolucję (2013/2981(RSP) w sprawie pobierania narządów w Chinach, uzasadniał ją w następujący sposób:

„Mając na uwadze, że w Chińskiej Republice Ludowej wykonuje się co roku 10 000 operacji przeszczepu organów, a w 165 ośrodkach transplantacji reklamuje się, że może znaleźć odpowiednie organy w ciągu dwóch do czterech tygodni, mimo że Chiny nie mają obecnie zorganizowanego i skutecznego publicznego systemu dawstwa lub dystrybucji narządów; mając na uwadze, że chiński system transplantacji nie spełnia wymogów Światowej Organizacji Zdrowia dotyczących przejrzystości i identyfikowalności pochodzenia organów, a także mając na uwadze, że chiński rząd sprzeciwia się przeprowadzeniu należytej kontroli tego systemu; mając na uwadze, że warunkiem koniecznym etycznego dawstwa organów jest dobrowolna i świadoma zgoda”.

W konkluzji Parlament Europejski wezwał UE i państwa członkowskie, by „publicznie potępiły nadużycia dotyczące transplantacji w Chinach oraz by uczulały na tę kwestię swoich obywateli podróżujących do Chin” oraz „do przeprowadzenia pełnego i przejrzystego dochodzenia w sprawie praktyk związanych z transplantacją organów w Chinach, a także do ścigania osób zamieszanych w nieetyczne praktyki.”

Jak potwierdzają materiały zebrane przez Parlament jest wielkie prawdopodobieństwo, że w Chinach pobierane są organy od zdrowych ludzi, którzy następnie są zabijani. Tymi ofiarami, jak wynika z badań Davida Kilgoura i Davida Matasa, prawników kanadyjskich zajmujących się prawami człowieka, są głównie więźniowie sumienia. Tym można wytłumaczyć tak krótki okres oczekiwania na przeszczepy w ośrodkach transplantacyjnych w Chinach, które z procederu grabieży organów zrobiły sobie dochodowy interes.

W związku z tym, że na interpelację Pani Poseł Małgorzaty Niemczyk z 27.10.2016 r. (nr 7276) w sprawie przyjęcia rezolucji przeciwko procederowi grabieży organów w Chinach, skierowaną do Ministra Spraw Zagranicznych, została udzielona niesatysfakcjonująca odpowiedź, że tego rodzaju akty prawne jak rezolucja Parlamentu Europejskiego „mogą one stanowić wezwanie o charakterze politycznym, jednak nie nakładają prawnego obowiązku działania na organy UE, a tym bardziej państwa członkowskie UE”, a problemem zajmuje się Wysoka Przedstawiciel F. Mogherini i mając nadzieję, że Pan Minister, realizując przysięgę Hipokratesa, okaże większą wrażliwość na sprawę, proszę o odpowiedź na następujące pytania:

  1. Czy Polska pozyskuje organy do przeszczepów z Chin? Jeśli tak, to czy jest pewność, że pochodzą one od osób, które wyraziły zgodę na ich oddanie?
  2. Czy są podejmowane działania mające na celu edukację społeczną, aby zapoznać lekarzy i opinię publiczną z procederem nieetycznego pozyskiwania organów do przeszczepów w Chinach?
  3. Czy Polacy, którzy zamierzają dokonać przeszczepu w Chinach, są informowani przez transplantologów o tym, że może to wiązać się z pozyskaniem organów od osób, które nie wyraziły na to zgody?

Z poważaniem

/-/ Joanna Fabisiak