Interpelacja nr 15352

do ministra spraw zagranicznych

w sprawie reagowania organów Rzeczypospolitej Polskiej na przypadki dyskryminacji rodaków poza granicami ojczyzny

Zgłaszający: Dorota Arciszewska-Mielewczyk

Data wpływu: 07-09-2017

Szanowny Panie Ministrze,

w ostatnich miesiącach do mojego biura zgłosiło się kilka polskich rodzin, które na co dzień mieszkają poza granicami Ojczyzny – głównie w Republice Federalnej Niemiec. Niestety przekazane mi informacje są wręcz przerażające. Rodziny te wielokrotnie spotykają się z dyskryminacją ze względu na swoją narodowość. Dochodzi do sytuacji, w których ich mienie jest niszczone – jak na przykład samochody czy domy – w tym także ostrzeliwane z broni. Codziennością są słowne szykany z użyciem bardzo wulgarnych słów, skupione na obywatelstwie poszkodowanych. Poprzez komunikatory internetowe są im wysyłane wiadomości z groźbami utraty życia.

Mimo wielokrotnych zgłoszeń spraw do tamtejszej policji, sytuacja nie poprawia się ani trochę. Co więcej, wiele ze spraw znalazło swój finał w sądzie, jednak mimo przebiegu przez 3 instancje, nie przyznano racji naszym Rodakom. Ze względu na publiczny charakter interpelacji nie mogę udostępnić danych tych rodzin, jednak na wniosek Pana Ministra, jestem gotowa dostarczyć niezbędne informacje, by potwierdzić powyższe fakty. Niemniej, rodziny te wielokrotnie wskazują, że brakuje im pełnego wsparcia prawnego w tak trudnych sytuacjach ze strony Państwa Polskiego. W związku z powyższym kieruję do Pana Ministra następujące pytania:

- Czy Ministerstwo Spraw Zagranicznych we współpracy z resortem Sprawiedliwości świadczy pomoc prawną dla Polonii? Jeśli tak, to w jakim zakresie?

- Jak wiele przypadków dyskryminacji na tle narodowościowym poza granicami Polski zostało zgłoszonych do Ministerstwa w okresie ostatnich 5 lat? Jaki finał miały te sprawy? W ilu przypadkach pomoc udzielona przez MSZ była skuteczna i zgodna z oczekiwaniami poszkodowanych?

- Jaką drogą Polacy mieszkający poza granicami Ojczyzny powinni zgłaszać tego typu przypadki, by odpowiednie organy Państwa Polskiego jak najsprawniej podjęły działania? Z przekazanych mi informacji wynika, że mimo bezpośrednich telefonów do poszczególnych resortów i natychmiastowej wysyłki korespondencji, czas oczekiwania na odpowiedź czy konkretne kroki jest zbyt długi. Wiele spraw wymaga wręcz natychmiastowej reakcji.

- W nawiązaniu do powyższego pytania, pragnę również uzyskać odpowiedź, czy MSZ wraz MS planują utworzyć specjalny zespół zajmujący się doraźną, sprawną pomocą prawną skierowaną do Polonii?

Łączę wyrazy szacunku,

Dorota Arciszewska-Mielewczyk

Poseł na Sejm RP