Odpowiedź na interpelację nr 2451

w sprawie dofinansowania ochotniczych straży pożarnych oraz uposażenia oddziałów w podstawowy sprzęt ratowniczy

Odpowiadający: sekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji Jarosław Zieliński

Warszawa, 25-05-2016

Szanowny Panie Marszałku,

pragnę zapewnić, że Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji (MSWiA) dostrzega rolę, jaką w systemie ochrony ludności odgrywają organizacje pozarządowe, w tym ochotnicze straże pożarne (OSP).

Powyższe znalazło odzwierciedlenie w rządowym Programie Ratownictwa i Ochrony Ludności na lata 2014 – 2020 (M.P. poz. 1076), który w jednym z celów pn. Wspieranie rozwoju ludzkiego i technicznego społecznych organizacji ratowniczych wskazuje kierunki rozwoju i możliwe źródła finansowania realizacji zadań związanych z ochroną ludności i ratownictwem.

Uprzejmie informuję, że w dniu 29 kwietnia 2016 roku Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji zatwierdził „Tryb i zasady udzielania dotacji dla jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych w 2016 roku”. Według nowych zasad komendanci miejscy i powiatowi Państwowej Straży Pożarnej (PSP), w porozumieniu z właściwymi terytorialnie powiatowymi zarządami ochotniczych straży pożarnych (OSP), określą zapotrzebowanie strażaków ze swojego regionu i przekażą do komendanta wojewódzkiego PSP, który z kolei, w porozumieniu z zarządami wojewódzkimi OSP dokona podziału środków na poszczególne powiaty. Wprowadzone zmiany pozwolą na bardziej racjonalny podział środków finansowych przeznaczonych dla ochotniczych straży pożarnych. Komendanci wojewódzcy znają specyfikę regionów, w których pracują, a to pozwala odpowiednio zdiagnozować potrzeby jednostek OSP.

Dodatkowo pragnę wskazać, że na etapie prac projektowych tzw. nowej ustawy modernizacyjnej służb podległych i nadzorowanych przez Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji, została wskazana możliwość dofinansowania jednostek OSP poprzez budowę i modernizację strażnic oraz zakup sprzętu transportowego przeciwpożarowego, a także wyposażenia osobistego.

Odnosząc się natomiast do pytania dotyczącego możliwości podjęcia prac legislacyjnych mających na celu zmianę przepisów regulujących konieczność uzyskania świadectwa dopuszczeniado użytkowania samochodów pożarniczych zakupionych przez OSP za granicą lub przekazywanych w ramach międzynarodowego partnerstwa, uprzejmie informuję, że do MSWiA wpłynęły wystąpienia (skierowane m.in. przez Ogólnopolskie Porozumienie Organizacji Samorządowych) podnoszące postulat zmiany przepisów prawa we wskazanym zakresie. Z uwagi na powyższe MSWiA przeprowadza analizy celem wypracowania stosownych rozwiązań dotyczących przedmiotowego zagadnienia.

Do zasadniczych kwestii należy wypracowanie takich regulacji prawnych, które zapewniają bezpieczeństwo i ochronę samych ratowników (w tym z OSP), a zarazem będą stanowiły skuteczną barierę dla starych, zużytych pojazdów pożarniczych. Jednocześnie nie powinno się stwarzać nadmiernych i kosztownych barier administracyjnych w podejmowaniu inicjatyw społecznych mających na celu ochronę społeczności lokalnych. Ze względu na wagę i znaczenie problemu oraz jego wpływ na bezpieczeństwo, w tym również bezpieczeństwo samych ratowników, wypracowanie ostatecznych decyzji i rozwiązań zawierających stosowny kompromis we wskazanym zakresie wymagać będzie czasu.

Z poważaniem,

MINISTER

SPRAW WEWNĘTRZNYCH i ADMINISTRACJI

z up. Jarosław Zieliński

Sekretarz Stanu