Interpelacja nr 27976

do ministra edukacji narodowej

w sprawie działań kontrolnych podjętych wobec szkół Salomon Pawła i Marzeny Zakrzewskich w Warszawie przez Urząd m. st. Warszawy

Zgłaszający: Tomasz Kostuś

Data wpływu: 29-11-2018

Szanowna Pani Minister!

Państwo Zakrzewscy prowadzili zespół szkół Salomon w Warszawie, w której znajdowała się placówka szkoły podstawowej, gimnazjum oraz liceum. Przedmiotowe szkoły, charakteryzowały się innowacyjnym sposobem nauczania spersonalizowanego, w tym nauczania pozaszkolnego. Zgodnie ze statusem, szkoły Salomon działały na podstawie ustawy o systemie oświaty oraz posiadały status szkół niepublicznych o uprawnieniach szkół publicznych. Zgodnie z tymi uprawnieniami otrzymywały one dotację na uczniów od jednostki samorządu terytorialnego, na obszarze której szkoły miały swoją siedzibę, tj. m. st. Warszawy. Według Państwa Zakrzewskich dotacja oświatowa przysługuje szkole niezależnie w jaki sposób realizowany jest obowiązek szkolny uczniów (w placówce czy poza), ten sposób działania argumentują tym, że uczeń pobierający edukację poza szkołą był pod ciągłą kontrolą placówki. Przeprowadzane były egzaminy klasyfikacyjne oraz organizowane zajęcia dodatkowe czy dydaktyczno–wychowawcze. Należy również zaznaczyć, że do szkół Salomon uczęszczali uczniowie, którzy pobierali naukę stacjonarnie w placówce szkoły.

Według zgromadzonych informacji Urząd m. st. Warszawy, wszedł w spór prawny z Pawłem i Marzeną Zakrzewskimi, zgodnie z przedstawioną dokumentacją zostały podważone uprawnienia szkół Salomon do pobierania części dotacji oświatowej na uczniów szkoły, którzy realizowali obowiązek szkolny poza placówką. Zgodnie z tym w szkołach Salomon zostały przeprowadzone liczne kontrole, w tym urzędu miasta oraz innych instytucji, które zostały powiadomione o możliwych nieprawidłowościach w pobieraniu dotacji oraz rozliczania się z nich. Według właścicieli szkół takie działania urzędu doprowadziły do wielomiesięcznych kontroli, które bezpośrednio miały wpływ na działanie jednostek a w konsekwencji doprowadziły do ich zamknięcia.

W związku z powyższym proszę o odpowiedź na następujące pytania:

  1. Jakie warunki muszą spełnić szkoły niepubliczne, aby mogły się ubiegać o dotację oświatową? Czy szkoły Salomon, Państwa Zakrzewskich spełniały powyższe warunki?
  2. Czy w ramach charakterystyki prowadzenia edukacji w szkołach Salomon, poprawnie były pobierane dotacje oświatowe na uczniów szkoły?
  3. Czy Urząd m. st. Warszawy poprawnie przeprowadził kontrolę w placówkach szkoły oraz czy były uzasadnione przyczyny podjęcia takich działań?
  4. Jakie inne instytucje przeprowadziły kontrolę w szkołach Salomon oraz jakie wydały w tej sprawie decyzje?
  5. Na jakiej podstawie szkoły Salomon zostały wykreślone z listy ewidencji szkół?

Z wyrazami szacunku

Tomasz Kostuś

Poseł na Sejm RP