Odpowiedź na interpelację nr 30638

w sprawie wprowadzania zmian w funkcjonowaniu Straży Ochrony Kolei

Odpowiadający: sekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji Krzysztof Kozłowski

Warszawa, 07-05-2019

Szanowny Panie Marszałku,

w odpowiedzi na interpelację numer 30638 Posła na Sejm RP Pana Łukasza Rzepeckiego w sprawie wprowadzenia zmian w funkcjonowaniu Straży Ochrony Kolei, uprzejmie przedstawiam informacje pozostające we właściwości Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Opracowany w 2016 roku w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji projekt ustawy o Straży Ochrony Kolei (aktualnie o Straży Kolejowej), który przewiduje przekształcenie straży ochrony kolei działających na mocy obowiązujących przepisów ustawy z dnia 28 marca 2003 r. o transporcie kolejowym (Dz. U. z 2017 r. poz. 2117, z późn. zm.) został w grudniu 2017 roku ponownie skierowany do rozpatrzenia przez Stały Komitet Rady Ministrów. Projekt ustawy, oznaczony numerem KRM 10-51-16, umieszczono w porządku obrad Stałego Komitetu Rady Ministrów. Jednakże decyzją Prezesa Rady Ministrów został on w dniu 3 stycznia 2018 roku zdjęty z porządku posiedzenia.

Do ww. projektu ustawy uwagi zgłosili: Minister Spraw Zagranicznych, Minister Sprawiedliwości, Minister Edukacji Narodowej, Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej oraz Minister Cyfryzacji. Dodatkowo Minister Finansów przedstawił stanowisko, iż przyjęcie rozwiązań określonych projektem ustawy skutkować będzie koniecznością zmian w przyjętym przez Radę Ministrów programie wieloletnim pn.: Pomoc w zakresie finansowania zarządzania infrastrukturą kolejową, w tym jej utrzymania i remontów do 2023 roku”. Uwagi do projektu ustawy przedstawiła również Prokuratoria Generalna Skarbu Państwa oraz Pan Maciej Wąsik - Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Mając na uwadze zakres uprawnień funkcjonariuszy Straży Ochrony Kolei należy wskazać, że są oni odpowiednio przygotowani i posiadają stosowne narzędzia do zapewnienia bezpieczeństwa na obszarze kolejowym, w pociągach i innych pojazdach kolejowych, w tym w szczególności zapewnienia ochrony życia, zdrowia i mienia. Prowadzone dotychczas prace legislacyjne miały na celu przekształcenie formy instytucjonalnej funkcjonującej aktualnie formacji, nie zaś diametralną zmianę jej uprawnień i zakresu realizowanych zadań. Należy bowiem podkreślić, że Straż Ochrony Kolei wykonuje powierzone jej zadania sprawnie i skutecznie.

Łączę wyrazy szacunku

z upoważnienia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji

Krzysztof Kozłowski

Sekretarz Stanu w MSWiA