Zapytanie nr 9143

do ministra finansów

w sprawie represjonowanej rodziny wielodzietnej

Zgłaszający: Killion Munyama, Małgorzata Niemczyk

Data wpływu: 24-05-2019

Szanowna Pani Minister,

w sprawie represjonowanej rodziny wielodzietnej państwa Zakrzewskich.

Po otrzymanych informacjach dotyczących postępowań, których stroną na przestrzeni ostatnich kilku lat byli Paweł i Marzena Zakrzewscy, doszliśmy do przekonania, że mamy do czynienia z bezprecedensowym natężeniem bezprawnych działań dyskryminacyjnych wymierzonych w polskich obywateli. Z pozyskanych informacji wynika, iż w sposób szczególny na tym polu wykazała się instytucja Urzędu Kontroli Skarbowej z Lublina. Trzynastoosobowa, aktywna społecznie i naukowo rodzina rolników ekologicznych doświadczyła prawdziwego horroru urzędniczego. Ze strony lubelskiego UKS „trwa to nieprzerwanie już od ponad pięciu lat". Jak podkreślało w swoich interwencjach Europejskie Stowarzyszenie Przeciw Dyskryminacji: „Nie ma społecznej zgody na tego typu praktyki!”, „ nie ma społecznej zgody na szkalowanie dobrego imienia prawych ludzi oraz przemoc ekonomiczną, szczególnie wówczas kiedy te działania podejmowane są przez instytucje państwowe”.

W związku z powyższym prosimy o odpowiedź na kilka pytań:

1. Czy uciążliwe działania podejmowane przez Urząd Kontroli Skarbowej w Lublinie wobec Pawła i Marzeny Zakrzewskich były współmierne do wydanych decyzji, uchylonych przez wojewódzki sąd administracyjny?

2. Czy podejmowane działania przez inspektora Lubelskiego Urzędu Celno-Skarbowego wobec ww. obywateli w kontekście potwierdzonych zarzutów, np. używania w postępowaniu dokumentów z podrobionymi podpisami podatników, ponowne prowadzenie uchylonych wadliwych decyzji przez tego samego urzędnika, uporczywe pomijanie strony poprzez doręczanie zastępcze korespondencji na błędne adresy, w końcu egzekwowanie wadliwych decyzji - spotkały się z adekwatną reakcją Ministerstwa Finansów?