Interpelacja nr 32862

do ministra zdrowia

w sprawie poprawy opieki zdrowotnej

Zgłaszający: Anna Elżbieta Sobecka

Data wpływu: 24-07-2019

Szanowny Panie Ministrze,

media informują, że 94 proc. Polaków uważa, że państwo powinno refundować więcej nowoczesnych leków, a ośmiu na dziesięciu, że sytuację poprawiłoby zwiększenie nakładów na ochronę zdrowia. Najwięcej Polaków oczekuje także naprawienia systemu ochrony zdrowia. Tak wynika z badania „Ochrona zdrowia w Polsce” przeprowadzonego przez firmę IQS Research. Zdecydowana większość Polaków (73 proc.) uważa, że w obszarze publicznej ochrony zdrowia jest źle i niewiele się poprawia. Ochrona zdrowia jest problemem 44 proc. badanych, a 81 proc. wymienia ją na pierwszym miejscu największych współczesnych problemów. Na drugim miejscu jest edukacja, na którą wskazuje 52 proc. respondentów, na trzecim reforma ZUS i systemu ubezpieczeń, wskazana przez 42 proc., a na kolejnych: uproszczenie systemu podatkowego (34 proc.), budowa infrastruktury drogowej i kolejowej (33 proc.), walka z korupcją (24 proc.) oraz polityka zagraniczna (19 proc.) i unowocześnienie polskiej armii (15 proc.)

W związku z powyższym proszę o odpowiedź na pytania:

1. Dlaczego mimo znacznego zwiększenia budżetu Narodowego Funduszu Zdrowia w ostatnich latach w kwestii leczenia w ramach świadczeń gwarantowanych niewiele się poprawiło?

2. Jakie działania zostaną podjęte przez ministerstwo w celu poprawy sytuacji w sektorze ochrony zdrowia, w szczególności w kwestii zwiększenia liczby refundacji nowoczesnych leków oraz zmniejszenia kolejek do lekarzy specjalistów?