Interpelacja nr 1502

do ministra spraw wewnętrznych i administracji

w sprawie dostępu do szkoleń podstawowych dla członków ochotniczych straży pożarnych oraz ekwiwalentu za udział w akcjach ratowniczo-gaśniczych

Zgłaszający: Jerzy Paul

Data wpływu: 03-03-2016

Nowa Sarzyna, dn. 03.03.2016 r.

Jedną z najważniejszych organizacji społecznych działających na terytorium Polski są Ochotnicze Straże Pożarne, funkcjonujące w oparciu o przepisy ustawy z dnia 7 kwietnia 1989 r. – Prawo o stowarzyszeniach (Dz. U. z 2001 r. nr 79 poz. 855 ze zm.) oraz ustawy z dnia 24 sierpnia 1991 r. o ochronie przeciwpożarowej (Dz. U z 2002 r. nr 147 poz.1229 ze zm.). Stanowią one ważny element systemu bezpieczeństwa państwa. Dzisiejsze jednostki OSP to formacje znakomicie zorganizowane, umundurowane i wyposażone w specjalistyczny sprzęt. Wiele z nich poprzez udział w Krajowym Systemie Ratowniczo-Gaśniczym stanowi uzupełnienie sił Państwowej Straży Pożarnej. Działalność OSP to nie tylko walka z pożarami, klęskami żywiołowymi i innymi miejscowymi zagrożeniami. To także szeroko pojęta działalność społeczna i kulturalna na rzecz lokalnych społeczności. Uczestnictwo w OSP to również znakomita forma wychowania młodych ludzi w duchu patriotyzmu, rozwijanie sprawności fizycznej oraz zdobywanie umiejętności pracy zespołowej.

Niestety, pomimo ciągłego rozwoju infrastruktury, wyposażenia i sprzętu bojowego, prezesi podkarpackich OSP alarmują, że mają coraz większe problemy w uzupełnianiu kadr o nowych członków, szczególnie dotyczy to formacji młodzieżowych. Dlatego proponują wprowadzenie kilku rozwiązań, które nie spowodują znaczącego zwiększenia wydatków na funkcjonowanie OSP i sprawią, że służba w jednostkach OSP będzie bardziej atrakcyjna.

Pierwszym z nich jest zwiększenie liczby obowiązkowych szkoleń dla członków OSP biorących bezpośredni udział w działaniach ratowniczo-gaśniczych. Wprowadzone ustawą z dnia 5 sierpnia 2015 r. o zmianie ustaw regulujących warunki dostępu do wykonywania niektórych zawodów nowe zasady organizacji szkoleń uprawniają do ich przeprowadzania oficerów Państwowej Straży Pożarnej z wyłączeniem podoficerów, co skutkuje zmniejszeniem ilości szkoleń i ograniczeniem liczby jej uczestników oraz znacznie wydłuża zdobycie wymaganych uprawnień.

Kolejnymi propozycjami są: rozszerzenie wypłacanego ekwiwalentu za udział w akcjach ratowniczych o czas poświęcony na dojazd i powrót z miejsca zdarzenia oraz rozliczanie czasu nieobecności w pracy spowodowanej udziałem w akcji w ramach godzin pracy, a nie świadczenia urlopowego strażaka ochotnika. Obecnie stosownie do art. 28 ust. 1 ustawy z dnia 24 sierpnia 1991 r. o ochronie przeciwpożarowej, członek ochotniczej straży pożarnej, który uczestniczył w działaniu ratowniczym lub szkoleniu pożarniczym organizowanym przez Państwową Straż Pożarną lub gminę, otrzymuje ekwiwalent pieniężny. Ekwiwalent, nie przysługuje członkowi ochotniczej straży pożarnej za czas nieobecności w pracy, za który zachował wynagrodzenie. Ostatnią propozycją jest skrócenie do 60 lat wieku emerytalnego strażakom, pełniącym służbę w OSP przez minimum 25 lat, przy założeniu że strażak w tych latach uczestniczył w odpowiedniej ilości akcji ratowniczo-gaśniczych.

W związku z powyższym kieruję do Pana Ministra następujące pytania:

1) Czy Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji zaproponuje nowe regulacje prawne umożliwiające rozszerzenie wypłacanego ekwiwalentu za udział w akcjach ratowniczych dla strażaków OSP o czas poświęcony na dojazd i powrót z miejsca zdarzenia oraz rozliczanie czasu nieobecności w pracy spowodowanej udziałem w akcji w ramach godzin pracy?

2) Czy Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji przewiduje działania mające na celu zwiększenie liczby i dostępności szkoleń podstawowych dla członków OSP?

3) Czy Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji w trakcie prac na ustawą emerytalną zarekomenduje skrócenie do 60 lat wieku emerytalnego strażakom, pełniącym służbę w OSP przez minimum 25 lat?

Z poważaniem,

Poseł na Sejm RP

Jerzy Paul