Przywrócenie odbywania kary więzienia w systemie dozoru elektronicznego

piątek, 15 kwietnia 2016 08:15

Przywrócenie możliwości odbywania kary więzienia w systemie dozoru elektronicznego to istota nowelizacji Kodeksu karnego oraz Kodeksu karnego wykonawczego. Ustawa wprowadza podstawę prawną umożliwiającą odbywanie kary pozbawienia wolności w systemie dozoru elektronicznego (SDE), w formie tzw. nadzoru stacjonarnego. Zmiana wynika z faktu, że współczesne możliwości techniczne umożliwiają zdalną kontrolę miejsca pobytu osoby skazanej, a koszty takiego nadzoru obciążają budżet państwa w mniejszym stopniu niż odbywanie kary w więzieniu. Ponadto ta forma kary umożliwia skazanym pracę lub naukę oraz zachowanie więzów rodzinnych i społecznych.

W SDE będzie można odbyć karę nieprzekraczającą roku, o ile sąd uzna, że jest to wystarczające do osiągnięcia celów kary. Ponadto skazany musi posiadać miejsce stałego pobytu a mieszkające z nim osoby pełnoletnie muszą wyrazić zgodę na tę formę kary. Odbycie kary w SDE musi być możliwe z technicznego punktu widzenia – chodzi tu przede wszystkim o liczbę oraz zasięg dostępnych nadajników i rejestratorów oraz możliwości organizacyjne ich obsługi. Warunki i tryb zezwalania na odbycie kary więzienia w tym systemie zostały określone w osobnym rozdziale dodawanym do kkw.

SDE będzie także wykorzystywany – jako dozór zbliżeniowy lub mobilny – do wykonywania środków karnych (np. obowiązku powstrzymania się od przebywania w określonych miejscach lub zakazu opuszczania określonego miejsca pobytu bez zgody sądu) i zabezpieczających (należy do nich m.in. elektroniczna kontrola miejsca pobytu). Nowelizacja zmienia też niektóre przepisy Kodeksu karnego – m.in. w SDE nie będzie już wykonywana kara ograniczenia wolności.

Sejm uchwalił ustawę 11 marca 2016 r. 29 marca br. dokument został podpisany przez prezydenta. Nowelizacja obowiązuje od 15 kwietnia 2016 r.


ISAPDz.U. 2016 poz. 428