„Jesteśmy razem i razem powinniśmy bronić naszej wolności". Szczyt Parlamentarny EUROWAW2018 - relacja

piątek, 13 lipca 2018 07:30
Zdjęcie nr 39, fot. Kancelaria Sejmu/Kronika Sejmowa

Delegacje z ponad 20 państw, przeszło 100 uczestników i wyjątkowe panele dyskusyjne - tak w skrócie wyglądał Szczyt Przewodniczących Państw Europy Środkowej, Wschodniej i Południowej, który w czwartek odbył się w Sejmie i Senacie. Politycy rozmawiali m.in. o współpracy w dziedzinie energetyki i transportu, kooperacji regionalnej i polityce migracyjnej. - Łączą nas kwestie zasadnicze związane z bezpieczeństwem, rozwojem infrastruktury i komunikacji, polityką demograficzną czy programami socjalnymi. Jesteśmy też Europą wolnych narodów - powiedział marszałek Sejmu Marek Kuchciński. Zaś współgospodarz Szczytu marszałek Senatu Stanisław Karczewski przypomniał nie tylko o 550. rocznicy parlamentaryzmu RP, ale także o 100-leciu odzyskania przez Polskę niepodległości.

W pierwszej części debaty uczestnicy spotkania rozmawiali o wzmocnieniu współpracy i roli parlamentów. Przewodniczący Zgromadzenia Narodowego Węgier László Kövér zwracał w tej części dyskusji uwagę m.in. na problem demografii. - W każdym z naszych krajów ubywa rąk do pracy. Jeśli nie jesteśmy w stanie odmienić tych kierunków, to nasze narody będą zagrożone - powiedział. Węgierski polityk zauważył też, iż Zachód boryka się od dziesiątków lat z problemami demograficznymi i ściąga wykształconych ludzi w wieku 20-50 lat z naszego regionu. - Czas, aby nasze kraje wspólnie wystąpiły o rekompensatę za wykształcenie tych pracowników - ocenił przewodniczący Kövér.

Według Giorgia Volskiego, wiceprzewodniczącego Parlamentu Gruzji, współpraca państw regionu jest pozbawiona alternatywy. - W pełni wspieramy obecną i przyszłą kooperację, która zapewni dywersyfikację szlaków transportu zasobów naturalnych. Nic nie moglibyśmy zrobić bez ważnego wsparcia, jakie otrzymujemy od wszystkich reprezentowanych tu krajów - dziękował gruziński polityk. Z kolei Boleslav Pirshtuk, wiceprzewodniczący Izby Reprezentantów Zgromadzenia Narodowego Republiki Białorusi, podkreślał wspólnotę zadań stojących przed parlamentami i mówił o strategii rozwoju kraju do 2031 roku.

Tematyka bezpieczeństwa była głównym motywem wystąpienia Viktorasa Pranckietisa, przewodniczącego Seimasu Republiki Litewskiej. - Jesteśmy zainteresowani likwidacją ognisk niestabilności i przedłużających się konfliktów w pobliżu wschodnich granic UE i NATO - powiedział. Przewodniczący Pranckietis wyraził także poparcie dla europejskich i euroatlantyckich dążeń Gruzji, Mołdawii i Ukrainy. Zaznaczył również, że Litwa stanowczo występuje przeciwko takim projektom jak Nord Stream 2, które zwiększają zależność energetyczną krajów UE od jednego dostawcy. Kończąc swoje wystąpienie litewski polityk przypomniał słowa pieśni „W krwawem polu”. - „Obok Orła znak Pogoni”. Dzisiaj znów jesteśmy razem i razem powinniśmy być gotowi bronić naszej wolności - zaapelował Viktoras Pranckietis.

Natomiast Marszałek Senatu zwrócił uwagę na rolę parlamentów narodowych w kształtowaniu polityki migracyjnej. - To problem bardzo istotny dla naszych krajów i przyszłości Europy. Parlamenty mają mandat demokratyczny upoważniający do przyjmowania lub odrzucania zobowiązań w imieniu wyborców, bez zgody których nie jest możliwa żadna sensowna polityka - powiedział Stanisław Karczewski, podkreślając potrzebę współpracy w ramach wyspecjalizowanych parlamentarnych komisji branżowych. Zaś Marszałek Sejmu podsumowując tę część debaty podziękował uczestnikom za zgłoszone wnioski i inicjatywy. Podkreślił również, że państwa regionu Europy Środkowej i Wschodniej zdecydowanie więcej łączy niż dzieli.

W drugiej części spotkania dyskutowano m.in. o parlamentach w polityce międzynarodowej. Marszałek Sejmu Marek Kuchciński wprowadzając w zagadnienia, podkreślił, że dyplomacja parlamentarna wykracza poza tradycyjne obszary pracy związane z legislacją, czy kontrolą władzy wykonawczej. - Rozpad dawnego systemu w 1989 r. i powstanie naszych wolnych, demokratycznych i suwerennych państw wyzwoliły nadzwyczajną aktywność społeczeństw doprowadzając do ich upodmiotowienia - podkreślił. Zaznaczył, że parlamenty zaczęły rozwijać i pogłębiają swój potencjał międzynarodowy wiedząc, że mają ku temu silny mandat demokratyczny od swoich narodów.

Następnie marszałek Kuchciński przedstawił kwestie współpracy w kategoriach równomiernego rozwoju oraz wsparcia tych państw, które najbardziej tego potrzebują. - Przyszłość UE będzie rozgrywać się z naszym udziałem, także tych państw, które nie są jej członkami. Podstawą jest zachowanie jedności Unii i jej równomiernego rozwoju a jednocześnie równomiernego rozwoju całej Europy. Wszystkich państw od Kaukazu po Hiszpanię. Od Finlandii i Norwegii aż po Grecję. Jeżeli porównamy dwie części Europy, przedzielonej dawniej wielkim murem, to jesteśmy dziesięciokrotnie mniej wydolni od państw zachodnich i nadal bardzo uzależnieni w komunikowaniu się między sobą od Brukseli i od Berlina. To nie jest dobre i powinniśmy nadrobić zaległości po drugiej wojnie światowej i podziale Europy na dwa bloki - argumentował Marek Kuchciński.

- Jedyną drogą w naszym regionie jest współpraca - podkreślił z kolei Talat Xhaferi, przewodniczący Zgromadzenia Republiki Macedonii. Zaznaczył, że tylko przez dialog można pokonać historyczne antagonizmy. - Chcemy wykorzystać narzędzia, które ma parlament, by mieć dobry wkład w wielostronne relacje międzynarodowe. Naszym celem jest zwiększenie bezpieczeństwa i stabilności w regionie oraz w całej Europie - wyjaśnił. Tuleubek Mukashev, wiceprzewodniczący Komisji Spraw Międzynarodowych, Obrony i Bezpieczeństwa Senatu Parlamentu Republiki Kazachstanu zauważył, że ponad 13 proc. terytorium jego kraju leży w Europie. - Poza geografią łączą nas więzi historyczne. Wielu Polaków poświęciło życie i twórczość Kazachstanowi - powiedział. Jak zaznaczył, aktywność i rozwój dyplomacji parlamentarnej są bardzo ważne wobec aktualnych wydarzeń i kryzysów, jakie mają miejsce w Europie i na świecie.

W ocenie Gramoza Ruçiego, przewodniczącego Zgromadzenia Albanii współpraca bilateralna i regionalna powinna być priorytetem krajów naszego regionu. - Dyplomacja parlamentarna jest czynnikiem demokratyzującym. Im bardziej narodowe parlamenty mogą się przyczynić do demokratyzacji, tym lepiej - przekonywał. Natomiast o osiągnięciach bułgarskiej prezydencji w UE w pierwszym półroczu 2018 r. mówił Emil Hristov, wiceprzewodniczący Zgromadzenia Narodowego Bułgarii. - Bułgaria przeprowadziła w jej ramach sześć międzyparlamentarnych konferencji. Naszym mottem jest „w jedności siła” i tylko w ten sposób poradzimy sobie z wyzwaniami jutra - podkreślił.

Maja Gojković, przewodnicząca Zgromadzenia Narodowego Serbii skupiła się w swoim wystąpieniu na kwestii migracji. -  To poważny problem wymagający skoordynowanych, zdecydowanych acz ostrożnych działań - oceniła serbska polityk. Przewodnicząca Gojković zaznaczyła, że od początku kryzysu migracyjnego przez Serbię, jako kluczowy kraj tranzytowy, przeszło ponad milion uchodźców i migrantów. Na ogromną rolę zgromadzeń parlamentarnych w promowaniu środowiska wzajemnego zrozumienia i współpracy, których wynikiem jest pokój zwrócił uwagę Angelo Farrugia, przewodniczący Izby Reprezentantów Malty. Jak powiedział, region Morza Śródziemnego stanowił od wieków most i punkt odniesienia w wymianie handlowej i doświadczeń międzyludzkich, a dziś jest zarzewiem politycznej i gospodarczej niestabilności. - Nie ma pokoju i bezpieczeństwa w Europie bez pokoju i bezpieczeństwa w basenie Morza Śródziemnego - podkreślił.

Chryssoula Sioropoulou, przewodnicząca Grecko-Polskiej Parlamentarnej Grupy Przyjaźni Parlamentu Greckiego, podobnie jak poprzednicy, skoncentrowała się na problemie migracji. - Najważniejsze jest powstrzymanie samego napływu imigrantów. Ten kryzys i uchodźczy są także polem do działalności parlamentów i tworzenia polityk w celu rozwiązania tego problemu - powiedziała. Migracja była także głównym tematem wystąpienia przewodniczącego Izby Poselskiej Parlamentu Republiki Czeskiej Radka Vondráčka. - Dopóki polityka powrotów i ochrona zewnętrznych granic Unii nie jest zabezpieczona tak, jak powinna, nie powinniśmy rozważać zmiany polityki migracyjnej - powiedział. Zapowiedział, że Czechy będą wspierać wspólne finansowanie działań UE w obszarze migracji.

Eduard Sharmazanov, wiceprzewodniczący Zgromadzenia Narodowego Armenii wezwał do pokoju, tolerancji i dialogu politycznego. Podkreślił, że szczyt w Warszawie stanowi platformę współpracy parlamentarzystów z regionu. - Jest szansą na wymianę poglądów na temat wyzwań stojących przed naszymi krajami, również tych związanych z bezpieczeństwem i toczącymi się konfliktami - ocenił.

W podsumowaniu Ryszard Terlecki, wicemarszałek Sejmu,  zauważył, że uczestnicy mogliby zastanowić się nad wspólnymi przyszłorocznymi obchodami z okazji przezwyciężania podziału Europy, które rozpoczęło się w 1989 r. i trwało przez kilka lat w kolejnych krajach. - Byłoby to z pożytkiem dla obywateli naszych państw - zakończył.

Fotogaleria: Flickr, Instagram

Wideorelacja: YouTube

 

***

 

"We are together and all together we should defend our freedom." Parliamentary Summit EUROWAW2018 - report

Delegations from over 20 countries, more than 100 participants and unique discussion panels - is a ‘thumbnail’ recap of the Summit of Parliamentary Presidents of Central, Eastern and Southern European States, which was held in the Sejm and the Senate on Thursday, 12 July 2018. The politicians discussed, among other themes, cooperation in energy and transport, regional collaboration and migration policy. - We share fundamental issues of security, infrastructure and communication development, demographic policy or social support programs. We also make up a Europe of free nations - said the Speaker of the Sejm, Marek Kuchciński. The Summit's co-host, Senate Speaker Stanisław Karczewski highlighted both the 550th anniversary of Polish parliamentarism and the centenary of Poland's regained independence.

In the first part of the debate, the participants talked about the strengthening of cooperation and the role of parliaments. The President of the National Assembly of Hungary, László Kövér, drew special attention to the demographic problems. - Labor resources are shrinking in each of our countries. Unless we reverse the trend, our nations will be at risk - he said. The Hungarian politician also noted that the West had been grappling with demographic shortages for decades and hence drawing off well-educated people aged 20-50 from the CEE Region. - It is time for our countries to jointly apply for a compensation for the costs of education of these employees - argued Mr. Kövér.

According to Giorgi Volski, Deputy Chairman of the Parliament of Georgia, there is no alternative to cooperation between the Region's countries. - We fully support the present and future collaboration that will help to diversify the transport routes for natural resources. We could not do anything without the important support that we receive from all the countries represented here - said the Georgian politician with gratitude. In turn, Boleslav Pirshtuk, Deputy Chairman of the House of Representatives of the National Assembly of the Republic of Belarus, laid emphasis on the common tasks facing the parliaments and outlined his country's development strategy until 2031.

The issues of security dominated in the speech by Viktoras Pranckietis, the Speaker of the Seimas of the Republic of Lithuania. - We want to see the hotbeds of instability and dragging conflicts off the EU’s and NATO’s eastern borders eliminated - he said, also voicing support for the European and Euro-Atlantic aspirations of Georgia, Moldova and Ukraine. He stressed that Lithuania was strongly opposed to projects such as Nord Stream 2, which increased the EU countries' dependence on energy supply from a single source. At the end of his speech, the Lithuanian politician recalled the lyrics of the song "In a Bloodstained Battlefield". - "The Vytis  sign alongside the Eagle". Today we are again together, and  we should be ready to defend our freedom together - Viktoras Pranckietis appealed.

On the other hand, the Speaker of the Senate drew attention to the role of national parliaments in shaping migration policy. - This is a very important problem for our countries and the future of Europe. Parliaments have a democratic mandate to accept or reject commitments on behalf of the electorates, without whose assent no sensible policy is possible - said Stanisław Karczewski, stressing the need for cooperation within the specialized parliamentary branch committees. Subsequently, the Speaker of the Sejm summed up that part of the debate and thanked the participants for their proposals and initiatives. He also stressed that the countries of Central and Eastern Europe definitely had more in common than they had differences.

In the second part of the meeting, the participants' focus was the role of parliaments in international politics. Introducing the theme, the Speaker of the Sejm, Marek Kuchciński, underscored the fact that parliamentary diplomacy had gone beyond the traditional work areas relating to legislation or control of executive authority. - The collapse of the old system in 1989 and the emergence of our free, democratic and sovereign states have released an extraordinary action power of our societies, leading to their empowerment - he stressed. He noted that parliaments had begun to develop and deepen their international potentials, aware of their strong democratic mandates received from their peoples.

Next, Mr. Kuchciński presented the issues of cooperation in terms of an even growth and support for the most needy countries. - The EU's future will be unfolding with our participation, including a role by those countries that are not its members. The basic thing is to keep the EU's unity and even growth, with the concurrent even growth of all Europe - all countries from the Caucasus to Spain, from Finland and Norway to Greece. If we compare the two parts of Europe, once divided by a big wall, we are ten times less efficient than the Western countries and still very much dependent on how Brussels and Berlin get along together. This is not good, and we should be bridging the gap resulting from World War II and the division of Europe into two blocs - argued Marek Kuchciński.

- Cooperation is the only way in our region - emphasized Talat Xhaferi, the Chairman of the Assembly of the Republic of Macedonia. He remarked that historical antagonisms can be overcome only through dialogue. - We want to use the instruments available to the parliament to make a good contribution to the multilateral international relations. Our goal is to increase security and stability in the region and throughout Europe - he stated. Tuleubek Mukashev, Vice Chairman of the International Affairs, Defense and Security Committee of the Senate of the Parliament of the Republic of Kazakhstan, noted that more than 13 percent of his country's area lay in Europe. - On top of this geography, we have historical ties. Many Poles have dedicated their lives and works to Kazakhstan - he said. In his view, the activity and development of parliamentary diplomacy are crucial in the face of current events and crises that are occurring in Europe and the world.

In the opinion of Gramoz Ruçi, the Chairman of the Assembly of Albania, bilateral and regional cooperation should be a priority for the countries of the region. - Parliamentary diplomacy is a democratizing factor. The more national parliaments can contribute to democratization, the better - he argued. Then, Emil Hristov, the Vice Chairman of the National Assembly of Bulgaria, referred to the EU Bulgarian Presidency's performance in the first half of 2018. - Bulgaria, as part of its EU’s Presidency, carried out six interparliamentary conferences. Our motto is "strength in unity" and this is the only way that we can face up to the challenges of tomorrow - he stressed.

Maja Gojković, the President of the National Assembly of Serbia, focused on the issue of migration. - This is a serious problem requiring coordinated, determined, but also cautious actions - she said, stressing that since the beginning of the migration crisis, more than one million refugees and migrants had passed through Serbia as a key transit country. A great role of parliamentary assemblies in promoting a climate of mutual understanding and cooperation leading to peace, was highlighted by Angelo Farrugia, the Speaker of the House of Representatives of Malta. He recalled that the Mediterranean Region had for centuries been a bridge and benchmark of trade exchanges and people-to-people relations, but today is the spawning ground for political and economic instability. There can be no peace and security in Europe without peace and security in the Mediterranean - he emphasized.

Chryssoula Sioropoulou, the Chairwoman of the Greek-Polish Parliamentary Friendship Group in the Hellenic Parliament, like the speakers before her, focused on the problem of migration. - The most important thing is to stop the inflow of immigrants. This crisis and the refugee problem are an action field also for the parliaments which should develop policies to solve these problems - she said. Migration was also the keynote of the speech by the Speaker of the Chamber of Deputies of the Czech Republic, Radek Vondráček. - As long as the policy of returns and protection of the EU’s external borders is not guaranteed as it should, we should not consider a change in the migration policy - he said. He announced that the Czech Republic would support joint financing of the EU’s measures in the area of migration.

Eduard Sharmazanov, the Vice Chairman of the National Assembly of Armenia, called for peace, tolerance and political dialogue. He praised the Warsaw Summit as a platform for collaboration of the parliamentarians from the Region. - It gives us an opportunity to share views on the challenges facing our countries, also those relating to security and the ongoing conflicts - he remarked.

In a summarizing speech, Ryszard Terlecki, the Deputy Speaker of the Sejm, invited the participants to consider the next year's joint celebration of [the 30th anniversary of] the events which spelled an end to the division of Europe, processes that began in 1989 and swept through the successive countries in the following years. - That [joint celebration] would be of benefit for the citizens of our countries - he concluded.

Photo gallery: Flickr, Instagram