Skrócona informacja o pracach komisji
2017-07-18




INFORMACJA O PRACACH KOMISJI SEJMOWYCH
VIII kadencja
w dniu 18 lipca 2017 r.
nr 60/2017 (198)





Komisja Administracji i Spraw Wewnętrznych /ASW/ rozpatrzyła i zaopiniowała dla Marszałka Sejmu wniosek Klubu Poselskiego Nowoczesna o przedstawienie na posiedzeniu Sejmu „Informacji Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji na temat okoliczności zatrzymania Herberta Moraveca i czynności podjętych przez funkcjonariuszy Policji w związku z tym zatrzymaniem”.
Uzasadnienie wniosku przedstawił poseł Mirosław Suchoń (N).
Pytania posłów dotyczyły przebiegu zajścia od momentu zatrzymania obywatela Austrii – Herberta Moraveca podczas próby dostania się na imprezę masową – koncert organizowany przez Urząd Miejski w Częstochowie, czynności na komisariacie w Częstochowie oraz wezwania karetki pogotowia i zgonu Herberta Moraveca na komisariacie.
Strona rządowa przedstawiła szczegółowy przebieg zajścia, okoliczności zatrzymania i śmierci. Poinformowała, że obecnie toczy się postępowanie prokuratorskie w sprawie.
Zgodnie z wyjaśnieniami Komendanta Głównego Policji, patrol Policji, wezwany przez pracowników ochrony imprezy masowej uznał, że były podstawy do zatrzymania Herberta Moraveca. Wraz z towarzyszącą mu żoną został on przewieziony na komisariat bez zastosowania środków przymusu bezpośredniego. Na miejscu odbyły się badania alkomatem. Z powodu bólu w klatce piersiowej Herberta Moraveca wezwano karetkę pogotowia na posterunek Policji. Wezwany lekarz pogotowia po przyjeździe stwierdził zgon, chociaż zgodnie z informacją policjantów, Herbert Moravec żył zanim przyjechało pogotowie i nie było potrzeby reanimacji. Przeprowadzona sekcja zwłok wykazała niewydolność sercowo-krążeniową.
Komisja zapoznała się z informacją przedstawioną przez Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji i uznała ją za wystarczającą, a tym samym negatywnie zaopiniowała wniosek o przedstawienie na posiedzeniu Sejmu przedmiotowej informacji.
W posiedzeniu uczestniczyli: sekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji – Jarosław Zieliński, komendant główny Policji –Jarosław Szymczyk oraz konsul Republiki Austrii – Martina Gareis.

Komisja do Spraw Energii i Skarbu Państwa /ESK/ przeprowadziła pierwsze czytanie i rozpatrzyła poselski projekt ustawy o zmianie ustawy o odnawialnych źródłach energii (druk nr 1733).
Uzasadnienie projektu przedstawiła poseł Ewa Malik (PiS).
Projekt ma na celu zmianę wysokości jednostkowej opłaty zastępczej poprzez powiązanie jej wysokości z cenami praw majątkowych, liczonymi odrębnie dla tzw. zielonych oraz błękitnych certyfikatów, a w konsekwencji także dostosowanie wysokości opłaty zastępczej do zmieniających się warunków regulacyjnych, a także dostosowanie jej wysokości do zmieniającego się otoczenia gospodarczego.
Komisja przyjęła sprawozdanie w brzmieniu przedłożenia.
Sprawozdawca – poseł Ewa Malik (PiS).
W posiedzeniu uczestniczył podsekretarz stanu w Ministerstwie Energii – Andrzej Piotrowski.

Komisja Etyki Poselskiej /EPS/ na zamkniętym posiedzeniu rozpatrzyła sprawę dotyczącą wypowiedzi posła Sławomira Nitrasa (PO) podczas posiedzenia Komisji Obrony Narodowej w dniu 7 czerwca 2017 r., stanowiącej podstawę wniosków:
- posła Michała Jacha z dnia 8 czerwca 2017 r.,
- osoby prywatnej.

Komisja rozpatrzyła sprawę dotyczącą wypowiedzi posła Jacka Żalka (PiS) w dniu 25 czerwca 2017 r., w programie „Woronicza 17” w stacji TVP Info, stanowiącej podstawę wniosku Stowarzyszenia przeciw Antysemityzmowi i Ksenofobii Otwarta Rzeczpospolita z dnia 26 czerwca 2017 r.

Komisja kontynuowała rozpatrywanie sprawy dotyczącej wypowiedzi poseł Małgorzaty Gosiewskiej (PiS) w dniu 11 kwietnia 2017 r. w wywiadzie udzielonym w programie telewizji Republika „Prosto w oczy”, stanowiącej podstawę wniosku Klubu Parlamentarnego Platforma Obywatelska z dnia 14 kwietnia 2017 r.

Komisja rozpatrzyła sprawę dotyczącą wypowiedzi poseł Beaty Mazurek (PiS) podczas konferencji prasowej w dniu 26 czerwca 2017 r., stanowiącej podstawę wniosków:
- Klubu Parlamentarnego Platforma Obywatelska z dnia 27 czerwca 2017 r.,
- osoby prywatnej.

Komisja kontynuowała rozpatrywanie sprawy dotyczącej wypowiedzi posła Bartosza Kownackiego (PiS) z trybuny sejmowej w dniu 23 lutego 2017 r., podczas rozpatrywania 17. punktu porządku dziennego: Informacja bieżąca, stanowiącej podstawę wniosku Klubu Parlamentarnego Platforma Obywatelska z dnia 24 lutego 2017 r.

Komisja kontynuowała rozpatrywanie sprawy dotyczącej wypowiedzi posła Stanisława Pięty (PiS) w dniu 31 marca 2017 r. na łamach dziennika „Super Express”, stanowiącej podstawę wniosku Klubu Parlamentarnego Platforma Obywatelska z dnia 31 marca 2017 r.

Komisja zajęła stanowisko w sprawach, które do niej wpłynęły.

Komisja Finansów Publicznych /FPB/ przeprowadziła pierwsze czytanie przedstawionego przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej projektu ustawy o zmianie ustawy o usługach płatniczych oraz niektórych innych ustaw (druk nr 1606).
Uzasadnienie projektu przedstawił sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej – Andrzej Dera.
Celem projektu jest zmiana przepisów regulujących problematykę transakcji płatniczych wykonanych z użyciem nieprawidłowego unikatowego identyfikatora. Projektowane przepisy mają umożliwić skuteczne odzyskiwanie kwot transakcji płatniczych wykonanych z użyciem błędnych numerów rachunków płatniczych, których to kwot płatnikom nie udało się odzyskać w wyniku działań podejmowanych przez ich dostawcę.
Po zakończeniu pierwszego czytania Komisja skierowała projekt ww. do podkomisji stałej do spraw instytucji finansowych w celu szczegółowego rozpatrzenia

Komisja rozpatrzyła rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy – Ordynacja podatkowa, ustawy o finansach publicznych oraz ustawy – Przepisy wprowadzające ustawę o Krajowej Administracji Skarbowej (druk nr 1677).
Projekt ma na celu zobligowanie Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej o wystąpienie do Szefa Krajowej Administracji Skarbowej o opinię (dotyczącą wydania interpretacji indywidualnej) jedynie w przypadku, gdy zagadnienie wyłaniające się na tle stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego nie było wcześniej oceniane przez Szefa Krajowej Administracji Skarbowej.
Komisja przyjęła poprawkę polegającą na dostosowaniu terminów zawartych w ustawie – Przepisy wprowadzające ustawę o KAS do obowiązujących przepisów w zakresie zasad konstruowania ustawy budżetowej oraz poprawki o charakterze legislacyjno-redakcyjnym.
Komisja przyjęła sprawozdanie.
Sprawozdawca – poseł Jerzy Gosiewski (PiS).
W posiedzeniu uczestniczyli podsekretarze stanu w Ministerstwie Finansów – Leszek Skiba i Piotr Walczak.

Komisja Gospodarki i Rozwoju /GOR/ rozpatrzyła i negatywnie zaopiniowała dla Komisji do Spraw Kontroli Państwowej Sprawozdanie z działalności Najwyższej Izby Kontroli w 2016 roku (druk nr 1725) w zakresie działania Komisji.
Komisja przyjęła wniosek poseł Ewy Malik (PiS) o negatywne zaopiniowanie Sprawozdania z działalności NIK w 2016 r. ze względu na niepodjęcie przez Najwyższą Izbę Kontroli w 2016 roku kontroli w Tauron Polska Energia w zakresie nieprawidłowości inwestycji budowy bloku gazowo-parowego w Elektrociepłowni Stalowa Wola.
W posiedzeniu uczestniczył wicedyrektor Departamentu Gospodarki, Skarbu Państwa i Prywatyzacji Najwyższej Izby Kontroli – Michał Wilkowicz.

Komisja Infrastruktury /INF/ rozpatrzyła i zaopiniowała dla Marszałka Sejmu – na podstawie informacji Ministra Infrastruktury i Budownictwa – wniosek Klubu Poselskiego Nowoczesna o przedstawienie na posiedzeniu Sejmu „Informacji w sprawie realizacji budowy obwodnicy Węgierskiej Górki”.
Uzasadnienie wniosku przedstawił poseł Mirosław Suchoń (N).
Wyraził on zaniepokojenie realizacją projektu budowy obwodnicy Węgierskiej Górki, która pozwoliłaby zmniejszyć natężenie ruchu, a także poprawi bezpieczeństwo i komfort życia mieszkańców, również w perspektywie wzmożonego ruchu tranzytowego.
Dyrektor Departamentu Dróg Publicznych w Ministerstwie Infrastruktury i Budownictwa – Jarosław Waszkiewicz, zapewnił, że obwodnica będzie zrealizowana do 2020 r. (planowane oddanie do ruchu to listopad 2020 r.). Zapewnił również, że zapewnione będą środki na realizację tej inwestycji, której koszt szacowany jest na ponad 1,5 mld złotych.
W wyniku przeprowadzonej dyskusji Komisja uznała przedstawione wyjaśnienia za wystarczające, a tym samym negatywnie zaopiniowała wniosek o przedstawienie na posiedzeniu Sejmu przedmiotowej informacji.

Na kolejnym posiedzeniu Komisja rozpatrzyła odpowiedź Ministra Infrastruktury i Budownictwa na dezyderat nr 6 w sprawie potrzeb inwestycyjnych związanych z rozprowadzeniem ruchu z trasy S14 poprzez budowę węzłów.
Uzupełnienie odpowiedzi przedstawił podsekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury i Budownictwa – Jerzy Szmit.
Komisja przyjęła odpowiedź na dezyderat.

Komisja Obrony Narodowej /OBN/ przeprowadziła pierwsze czytanie i rozpatrzyła rządowy projekt ustawy o przebudowie i modernizacji technicznej oraz finansowaniu Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej oraz ustawy – Prawo zamówień publicznych (druk nr 1688).
Komisja odrzuciła wniosek o odroczenie terminu pierwszego czytania ww. projektu ustawy ze względu na odbywającą się w Sejmie debatę w sprawie projektu ustawy o Sądzie Najwyższym.
Uzasadnienie projektu przedstawił sekretarz stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej – Bartosz Kownacki.
Projekt ma na celu m.in.: zwiększenia poziomu finansowania wydatków obronnych do wysokości 2% PKB liczonego wg metodologii NATO oraz zwiększenie wydatków obronnych do 2,5% PKB w 2030 r., a także podwyższenie z 25% do 33% ustanowionego obecnie progu procentowego w zakresie wysokości możliwych do udzielania zaliczek na poczet wykonania zamówień, których przedmiotem jest sprzęt wojskowy.
Komisja odrzuciła wniosek o skierowanie projektu do podkomisji nadzwyczajnej.
Komisja przyjęła poprawki legislacyjne.
Zgłoszono 5 wniosków mniejszości dotyczących m.in. uszczegółowienia regulacji udzielania zaliczek na poczet wykonania zamówień oraz korelacji poziomu finansowania wydatków obronnych z deficytem budżetu państwa.
Komisja przyjęła sprawozdanie.
Sprawozdawca – poseł Wojciech Skurkiewicz (PiS).

Komisja rozpatrzyła i pozytywnie zaopiniowała dla Komisji do Spraw Kontroli Państwowej Sprawozdanie z działalności Najwyższej Izby Kontroli w 2016 roku (druk nr 1725) w zakresie działania Komisji.
W posiedzeniu uczestniczył dyrektor Departamentu Obrony Narodowej Najwyższej Izby Kontroli – Marek Zająkała.

Komisja Polityki Senioralnej /PSN/ rozpatrzyła i pozytywnie zaopiniowała dla Komisji do Spraw Kontroli Państwowej Sprawozdanie z działalności Najwyższej Izby Kontroli w 2016 roku (druk nr 1725) w zakresie działania Komisji.
W posiedzeniu uczestniczył wicedyrektor Departamentu Pracy, Spraw Społecznych i Rodziny NIK – Andrzej Lewiński.

Komisja Polityki Społecznej i Rodziny /PSR/ rozpatrzyła uchwałę Senatu RP w sprawie ustawy o zmianie ustawy o ochronie roszczeń pracowniczych w razie niewypłacalności pracodawcy oraz ustawy o kosztach sądowych w sprawach cywilnych (druk nr 1738).
Senat zaproponował jedną poprawkę. Komisja wnosi o jej przyjęcie.
Poprawka miała charakter doprecyzowujący.
Sprawozdawca – poseł Janusz Śniadek (PiS).

Komisja rozpatrzyła uchwałę Senatu RP w sprawie ustawy o zmianie ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy oraz niektórych innych ustaw (druk nr 1735).
Senat zaproponował 6 poprawek. Komisja wnosi o ich przyjęcie.
Poprawki m.in.:
- usuwają z ustawy nieznane polskiemu systemowi prawnemu określenie „praca uzależniona od rytmu sezonowego”, zastępując je pojęciem „praca sezonowa”.
- dostosowują ustawę o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy do terminologii używanej w ustawie o cudzoziemcach,
- jednoznacznie przesądzają, że oświadczenie składane pod rygorem odpowiedzialności karnej powinno zawierać klauzulę o treści: „Jestem świadomy odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywego oświadczenia”, a klauzula ta zastępuje pouczenie organu o odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych zeznań.
Sprawozdawca – poseł Bożena Borys-Szopa (PiS).
W posiedzeniu uczestniczył sekretarz stanu w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej – Stanisław Szwed.

Komisja Rolnictwa i Rozwoju Wsi /RRW/ przeprowadziła pierwsze czytanie i rozpatrzyła rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt (druk nr 1732).
Uzasadnienie projektu przedstawiła podsekretarz stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi – Ewa Lech.
Projekt ma na celu zwiększenia skuteczności zwalczania chorób zakaźnych zwierząt przez wprowadzenie nowych obowiązków m.in dla myśliwych, dzierżawców lub zarządców obwodów łowieckich, posiadaczy gospodarstw, a także umożliwienie Inspekcji Weterynaryjnej zakazania lub ograniczenia możliwości utrzymywania, chowu lub hodowli zwierząt z gatunków wrażliwych na danym obszarze, jak również wprowadzenia sankcji administracyjnych za nieprzestrzeganie takich zakazów, nakazów i ograniczeń oraz niewypełnianie obowiązków związanych ze zwalczaniem chorób zakaźnych zwierząt.
Komisja przyjęła poprawki o charakterze legislacyjnym i doprecyzowującym.
Komisja przyjęła sprawozdanie.
Sprawozdawca – poseł Krzysztof Szulowski (PiS).
W posiedzeniu uczestniczył podsekretarz stanu w Ministerstwie Środowiska, główny konserwator przyrody – Andrzej Szweda-Lewandowski.

Komisja Ustawodawcza /UST/ omówiła i zaopiniowała:
- wniosek Prokuratora Generalnego, wszczynający postępowanie w sprawie zawisłej przed Trybunałem Konstytucyjnym o sygn. akt K 8/17.
Na reprezentanta Sejmu w postępowaniu przed Trybunałem Konstytucyjnym w powyższej sprawie wybrany został poseł Marek Ast (PiS),
- wniosek Sejmiku Województwa Mazowieckiego, wszczynający postępowanie w sprawie zawisłej przed Trybunałem Konstytucyjnym o sygn. akt K 4/17.
Na reprezentanta Sejmu w postępowaniu przed Trybunałem Konstytucyjnym w powyższej sprawie wybrany został poseł Bartłomiej Wróblewski (PiS),
- wniosek Rzecznika Praw Obywatelskich, wszczynający postępowanie w sprawie zawisłej przed Trybunałem Konstytucyjnym o sygn. akt K 52/16.
Na reprezentanta Sejmu w postępowaniu przed Trybunałem Konstytucyjnym w powyższej sprawie wybrany został poseł Marek Ast (PiS).

Komisja przeprowadziła dyskusję nad wnioskiem grupy posłów, wszczynającym postępowanie w sprawie zawisłej przed Trybunałem Konstytucyjnym o sygn. akt K 7/17.

Komisja Zdrowia /ZDR/ przeprowadziła pierwsze czytanie i rozpatrzyła rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy o systemie informacji w ochronie zdrowia oraz niektórych innych ustaw (druk nr 1687).
Uzasadnienie projektu przedstawił podsekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia – Piotr Gryza.
Projekt zakłada: tworzenie rejestrów medycznych na wniosek określonych ustawą podmiotów wykonujących działalność medyczną; usytuowanie administratora danych na poziomie tych podmiotów; zobowiązanie podmiotów prowadzących rejestry do nieodpłatnego przekazywania danych z rejestrów na wniosek ministra właściwego do spraw zdrowia oraz utrzymania uprawnień nadzorczych i kontrolnych tego ministra, a także rozszerzenia o NFZ katalogu podmiotów, którym można powierzyć prowadzenie rejestrów medycznych.
Komisja przyjęła poprawkę o charakterze legislacyjno-redakcyjnym oraz poprawkę polegającą na wydłużeniu okresu vacatio legis przepisu, który rozszerza zakres informacji, jakie ma zawierać wzór karty martwego urodzenia.
Komisja przyjęła sprawozdanie.
Sprawozdawca – poseł Barbara Dziuk (PiS).

Komisje: Administracji i Spraw Wewnętrznych /ASW/ oraz Spraw Zagranicznych /SZA/ przeprowadziły pierwsze czytanie i rozpatrzyły rządowy projekt ustawy o ratyfikacji Umowy w sprawie siedziby między Rzecząpospolitą Polską a Europejską Agencją Straży Granicznej i Przybrzeżnej (Frontex) podpisanej w Warszawie 9 marca 2017 r. (druk nr 1694).
Uzasadnienie projektu przedstawiła podsekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych – Renata Szczęch.
Wejście w życie umowy przyczyni się do pogłębienia współpracy między Rzeczpospolitą Polską a Agencją Frontex oraz zapewni Agencji stałą siedzibę i warunki funkcjonowania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Umowa świadczy o tym, iż dla strony polskiej ochrona zewnętrznych granic Unii Europejskiej jest niezwykle istotnym elementem polityki polskiego rządu. Jest także istotna dla Agencji Frontex, która na stałe znajdzie siedzibę w Rzeczypospolitej Polskiej, co zapewni niezakłócone funkcjonowanie Europejskiej Straży Granicznej i Przybrzeżnej.
Komisje przyjęły sprawozdanie w brzmieniu przedłożenia.
Sprawozdawca – poseł Piotr Kaleta (PiS).
W posiedzeniu uczestniczył sekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji – Jakub Skiba

Komisje: Infrastruktury /INF/ oraz Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej /STR/ rozpatrzyły uchwałę Senatu w sprawie ustawy o zmianie ustawy o gospodarce nieruchomościami oraz niektórych innych ustaw (druk nr 1739).
Senat zaproponował dwie poprawki. Komisje wnoszą o ich przyjęcie.
Poprawki:
- usuwają z ustawy nowelizującej regulację zawierającą upoważnienie dla ministra właściwego do spraw budownictwa, planowania i zagospodarowania przestrzennego oraz mieszkalnictwa do ustalania i ogłaszania, w drodze obwieszczenia, obowiązujących standardów zawodowych rzeczoznawców majątkowych,
- korygują błędne odesłanie.
Sprawozdawca – poseł Anna Milczanowska (PiS).
W posiedzeniu uczestniczył naczelnik wydziału w Departamencie Gospodarki Nieruchomościami w Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa – Paweł Duciak.

Komisje: Polityki Społecznej i Rodziny /PSR/ oraz Spraw Zagranicznych /SZA/ przeprowadziły pierwsze czytanie i rozpatrzyły rządowy projekt ustawy o ratyfikacji Umowy między Rzecząpospolitą Polską a Państwem Izrael o zabezpieczeniu społecznym, podpisanej w Jerozolimie dnia 22 listopada 2016 r. (druk nr 1693).
Uzasadnienie projektu przedstawiły: podsekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych – Renata Szczęch oraz podsekretarz stanu w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej – Elżbieta Bojanowska.
Ratyfikowana umowa należy do grupy umów o zabezpieczeniu społecznym, które tworzą podstawy koordynacji systemów funkcjonujących w umawiających się państwach, zapewniając tym samym skuteczną ochronę ubezpieczeniową swym obywatelom. Zapewniają one, że zmiana miejsca zatrudnienia lub zamieszkania nie wpłynie negatywnie na sytuację obywatela w zakresie zabezpieczenia społecznego i pozytywnie oddziałują na budowę zaufania do państwa oraz przyczyniają się do większej aktywności w zakresie poszukiwania zatrudnienia poza granicami swego państwa. Gwarancje takiej ochrony ubezpieczeniowej już mają polscy obywatele podejmujący zatrudnienie lub przemieszczający się na terytorium państw członkowskich Unii Europejskiej, Europejskiego Obszaru Gospodarczego oraz Konfederacji Szwajcarskiej, a także państw, z którymi łączą RP dwustronne umowy o zabezpieczeniu społecznym. Obecnie gwarancjami tego typu zostaną objęcie również obywatele Polsce na terenie Izraela i obywatele Izraela na terenie RP.
Komisje przyjęły sprawozdanie w brzmieniu przedłożenia.
Sprawozdawca – poseł Arkadiusz Mularczyk (PiS).

Komisja Nadzwyczajna do spraw zmian w kodyfikacjach /NKK/ skierowała do podkomisji stałej do spraw nowelizacji Kodeksu pracy przedstawiony przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej projekt ustawy o zmianie ustawy – Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw (druk nr 1653).
Projekt ma na celu wprowadzenie zmian ułatwiających pracownikom realizację uprawnień pracowniczych związanych z równym traktowaniem pracowników, ochroną osób korzystających z uprawnień rodzicielskich, mobbingiem, wydawaniem świadectw pracy i terminem przedawnienia roszczeń ze stosunku pracy.

Komisja rozpatrzyła przedstawiony przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej projekt ustawy o zmianie ustawy – Kodeks wykroczeń (druk nr 1652).
Projekt ma na celu zapewnienie łatwiejszego i skuteczniejszego dostępu do telefonicznych numerów alarmowych 112, 984, 985, 986, 997, 998 i 999 poprzez wprowadzenie wyraźnego zakazu bezzasadnego blokowania tych numerów, w szczególności rozłączania połączenia przed podjęciem czynności przez operatora numerów alarmowych.
Komisja przyjęła poprawki o charakterze legislacyjnym.
Komisja przyjęła sprawozdanie.
Sprawozdawca – poseł Arkadiusz Mularczyk (PiS).
W posiedzeniu uczestniczyli: sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP – Andrzej Dera oraz podsekretarz stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości – Michał Woś.

Komisja Śledcza do zbadania prawidłowości i legalności działań organów i instytucji publicznych wobec podmiotów wchodzących w skład Grupy Amber Gold /SKAG/ w związku z przebiegiem posiedzenia plenarnego Sejmu, podjęła decyzję o odwołaniu przesłuchania świadków: Ireneusza Dylczyka i Mariusa Olecha wezwanych na dzień 18 lipca 2017 r. oraz Andrzeja Korytkowskiego i Danuty Jacuk-Plichty wezwanych na dzień 19 lipca 2017 r.