Interpelacja nr 1712

do prezesa Rady Ministrów

w sprawie kultury Śląska i języka śląskiego

Zgłaszający: Maciej Kopiec

Data wpływu: 27-01-2020

Szanowny Panie Premierze!

W polskim spisie powszechnym z 2011 roku zawarto następujące pytania:

„Jaki jest Twój naród? (Jaka jest Pana/Pani narodowość?). Czy czujesz przynależność do innego narodu lub grupy etnicznej? (Czy odczuwa Pan/ Pani przynależność także do innego narodu lub wspólnoty etnicznej?)”.

Identyfikację narodowo-etniczną śląską w pierwszym pytaniu wskazało 435 800 osób, w tym jako jedyną 375 600 osób. W drugim pytaniu identyfikację śląską wskazało 411 000 osób. Razem, niezależnie od liczby i kolejności deklaracji, identyfikację narodowo-etniczną jako śląską wskazało 846 700 osób. Dane te pokazują, że Ślązacy są największą grupą mniejszościową w Polsce.

W tym samym spisie ustalono, iż w kontaktach domowych 529 400 osób posługuje się językiem śląskim. Zgodnie z danymi zawartymi w tym spisie samym językiem śląskim w kontaktach domowych posługuje się aż 126 500 osób zamieszkujących tereny Polski. Dla porównania językiem kaszubskim posługuje się pięć razy mniej osób, a język ten jest od 2005 roku ustanowiony językiem regionalnym.

Dnia 14 czerwca 2019 roku Sejm RP po raz piąty w historii odrzucił projekt ustawy ustanawiającej język śląski językiem regionalnym. O wyniku tego głosowania zadecydowały między innymi głosy posłów Prawa i Sprawiedliwości, czyli ugrupowania, którego jest Pan członkiem.

W wyborach parlamentarnych w 2019 roku 133 687 mieszkańców Górnego Śląska oddało swój głos na Pana kandydaturę do Sejmu RP. Część z nich to osoby utożsamiające się z kulturą Śląska i śląskim językiem.

W związku z powyższymi danymi i informacjami chciałbym zapytać Pana Premiera i poprosić o odpowiedź na następujące pytania:

1. Jaki stosunek do kultury Śląska i języka śląskiego ma Rada Ministrów z prezesem Rady Ministrów na czele?

2. Czy Rada Ministrów z prezesem Rady Ministrów na czele będzie działała na rzecz ustanowienia języka śląskiego językiem regionalnym?

3. W jaki sposób prezes Rady Ministrów – wybrany do Sejmu RP głosami mieszkańców Śląska – działa na rzecz kultywowania tradycji, kultury i języka największej grupy mniejszościowej w Polsce, którą są Ślązacy?

4. Dlaczego język kaszubski, którym w kontaktach domowych posługuje się pięć razy mniej mieszkańców Polski niż śląskim, jest ustanowiony językiem regionalnym, a język śląski nie jest?

Z wyrazami szacunku

Maciej Kopiec

Poseł ziemi śląskiej