Interpelacja nr 2601

do ministra spraw wewnętrznych i administracji

w sprawie zapisów tzw. ustawy dezubekizacyjnej

Zgłaszający: Dariusz Wieczorek

Data wpływu: 23-02-2020

Szanowny Panie Ministrze!

W związku z tzw. ustawą dezubekizacyjną z dnia 16 grudnia 2016 roku, a konkretnie w wprowadzeniem przez ustawodawcę specjalnego zapisu w tejże ustawie w postaci art. 2 ust. 3 o treści „złożenie odwołania od decyzji nie wstrzymuje jej wykonania” proszę o informację:

1. Jakie były powody wprowadzenia tego zapisu stanowiącego bezprzykładną ingerencję władzy ustawodawczej w zakres działań zarezerwowanych dla władzy sądowniczej. Cytowany zapis pozwala bowiem na faktyczne odebranie świadczeń emerytalnych jeszcze przed rozpoczęciem procesu odwoławczego, przy jednoczesnym świadomym zablokowaniu przez ustawodawcę, na całe lata, możliwości wyjaśnienia czy ustawa jest zgodna z Konstytucją RP?

2. Jaka liczba odwołań od ww. decyzji została złożona na dzień 31.12.2019 roku?

3. Jaka liczba odwołań została rozpatrzona na dzień 31.12.2019 r. i czy zostały wydane decyzje uchylające bądź podtrzymujące pierwotne decyzje, na podstawie których zainteresowani byli pozbawiani prawa do emerytury?

4. Czy w związku z ww. sytuacją prawną jest planowana przez rząd RP inicjatywa ustawodawcza zmieniająca niekorzystne zapisy ustawy z 16.12.2016 r., a więc wprowadzenie zapisu, że odwołanie wstrzymuje wykonanie decyzji, które nie pozwalają na dochodzenie swych praw przez osoby, których ta ustawa dotyczy?

Z poważaniem

Dariusz Wieczorek