Interpelacja nr 2657

do ministra cyfryzacji

w sprawie budowy sieci światłowodowej w gminie Niwiska

Zgłaszający: Zbigniew Chmielowiec

Data wpływu: 24-02-2020

W związku z „budową sieci FTTH na terenie powiatów: kolbuszowskiego, ropczycko-sędziszowskiego i strzyżowskiego” w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa na lata 2014-2020, oś priorytetowa nr 1 „Powszechny dostęp do Internetu”, działanie 1.1. „Wyeliminowanie terytorialnych różnic w możliwości dostępu do szerokopasmowego Internetu o wysokich przepustowościach” realizowanej przez Firmę Voice Net SA zwracam się z prośbą o rozszerzenie zakresu realizacji projektu na terenie gminy Niwiska o dodatkowe punkty adresowe, które nie zostały ujęte w momencie przygotowywania interwencji w granicach, w której znajduje się ww. gmina. Urząd gminy dopiero w trakcie realizacji projektu uzyskał informację o braku danych adresowych całej miejscowości Kosowy oraz części miejscowości Hucina, które nie są ujęte w programie budowy sieci szerokopasmowych.

Według wyjaśnień Departamentu Telekomunikacji w Ministerstwie Cyfryzacji problemy wynikły w związku z brakami w bazach danych adresowych, co mogło być spowodowane niekompatybilnością baz w tym okresie, które były zasilane w różny sposób, a nie wszystkie błędy dało się wychwycić w instytucjach, które wysyłały oraz odbierały dane. Ciężko jest zrozumieć, dlaczego podczas planowania inwestycji w ramach 1 osi priorytetowej POPC zostają ominięte całe miejscowości w gminach bez jakiejkolwiek weryfikacji. Pod uwagę należy wziąć fakt, że projektem zostały objęte miejscowości posiadające już sieć światłowodową, dla których realizowana jest druga sieć, a miejsca bez dostępu do Internetu pozostają same sobie.

Według zapewnień Pana Ministra Cyfryzacji priorytetem ministerstwa nadal będzie także rozbudowa infrastruktury światłowodowej tak, aby każdy budynek w Polsce był podłączony do sieci światłowodowej. Ma to zapewnić każdemu obywatelowi dostęp do szybkiego Internetu na poziomie umożliwiającym swobodne korzystanie z usług publicznych, które są obecnie bardzo rozwijane i cieszą się coraz większą popularnością wśród obywateli.

Jak podaje resort cyfryzacji, w ostatnich latach e-administracja oraz e-usługi dla obywateli cieszą się coraz większą popularnością. Tylko w samym 2019 roku prawie dwa miliony Polaków założyły profil zaufany (PZ). W sumie z PZ korzysta już niemal 4,5 mln osób.

Trudno jest zbudować e-administrację oraz inne narzędzia z wykorzystaniem technologii cyfrowych, jeśli beneficjenci, którzy są w tym procesie najważniejsi, ostatecznie nie będą mieli możliwości z nich korzystać.

Jednocześnie według zapewnień zastępcy dyrektora Departamentu Telekomunikacji w zaktualizowanych bazach pojawiły się nowe punkty adresowe, o które można rozszerzyć obszar interwencji. Niemniej jednak nadal nie wszyscy mieszkańcy gminy są objęci w planach dostępu do sieci światłowodowej, co nie jest kompatybilne z informacjami podanymi powyżej. Ze względu na specyfikę miejscowości, ukształtowanie terenu oraz rozproszenie punktów adresowych na tę chwilę brak jest chętnych operatorów, którzy chcieliby ze środków własnych wybudować sieć światłowodową w tych miejscowościach.

W związku z powyższym proszę Pana Ministra o odniesienie się do powyższych kwestii oraz odpowiedź na pytania:

  1. Czy możliwe jest rozszerzenia obszaru interwencji o nieujęte punkty, miejscowości adresowe w bazie?
  2. Kiedy można spodziewać się uzupełnienia obszaru interwencji o punkty adresowe z miejscowości Kosowy i Hucina w gminie Niwiska? Czy uda się to zrealizować w ramach realizowanego projektu przez firmę Voice Net SA? Brak realizacji programu na tych obszarach spowoduje wykluczenie mieszkańców z dostępu do szerokopasmowego Internetu na długie lata.
  3. Kiedy planowane jest podłączanie wszystkich beneficjentów - także o tych, o który zostałby rozszerzony obszar interwencji?

Z poważaniem

Zbigniew Chmielowiec

Poseł na Sejm RP