Interpelacja nr 9708

do ministra rolnictwa i rozwoju wsi

w sprawie odległości gospodarstwa pasiecznego od zabudowań mieszkalnych

Zgłaszający: Małgorzata Pępek

Data wpływu: 14-08-2020

Szanowny Panie Ministrze!

Polskie prawo, jak również przepisy Unii Europejskiej nie określają odległości uli pszczelich od budynków mieszkalnych czy sąsiednich działek. Nie regulują tego również przepisy prawa tworzonego w zakresie dopuszczonym przez ustawę z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (Dz.U.2016.250 j.t).

Z tego powodu sądy coraz częściej prowadzą postępowania dotyczące sporów międzysąsiedzkich, wynikających z nieodpowiedniej lokalizacji pasiek usytuowanych w zbyt bliskiej odległości od granic budynków mieszkalnych oraz miejsc użyteczności publicznej, takich jak cmentarze, drogi publiczne, czy przystanki autobusowe. Spory dotyczą najczęściej użądlenia ludzi przez pszczoły oraz kłótni o własność roju.

Niektóre większe miasta dopuszczają hodowlę pszczół i określają odległości oraz warunki lokalizacji pasiek w uchwałach Rady Miast. W wielu sporach i procesach sądy często powołują się na tzw. prawo zwyczajowe, które obowiązywało w byłym Królestwie Polskim lub przepisy Kodeksu cywilnego.

Biorąc pod uwagę powyższe, wydaje się koniecznym uregulowanie tej materii w akcie normatywnym rangi ustawy, dlatego zwracam się do Pana Ministra z następującym pytaniem:

Czy Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi zamierza wprowadzić przepisy zwiększające umiejscowienie gospodarstw pasiecznych od granic budynków mieszkalnych oraz miejsc użyteczności publicznej? Kiedy można spodziewać się odpowiednich przepisów w tym zakresie?

Z poważaniem

Małgorzata Pępek
Poseł na Sejm RP