Odpowiedź na interpelację nr 16814

w sprawie Strategii ZUS na lata 2016-2020

Odpowiadający: sekretarz stanu w Ministerstwie Rodziny i Polityki Społecznej Stanisław Szwed

Warszawa, 13-01-2021

Szanowna Pani Marszałek,

odpowiadając na interpelację Pani Poseł Joanny Frydrych wraz z grupą Posłów (KO), przekazaną przy piśmie Marszałka Sejmu znak: K9INT16814 w sprawie Strategii ZUS na lata 2016-2020, proszę o przyjęcie poniższych wyjaśnień.

Obecne przepisy prawa nie nakładają na ZUS obowiązku opracowania strategii. Jest to praktyka przyjęta przez Zarząd ZUS, która ma na celu dążenie do zapewnienia jak najwyższego poziomu usług świadczonych dla klientów ZUS. Przyjęty w ZUS model zarządzania strategicznego zakłada obok przygotowania dokumentu strategicznego cykliczne monitorowanie i raportowanie statusu realizacji celów zawartych w strategii oraz powołanie Komitetu Perspektyw Zakładu, omawiającego corocznie powstające w ZUS inicjatywy.

Strategia ZUS na lata 2016–2020 przyjęta została w grudniu 2015 r. przez Zarząd ZUS. Wszystkie cele i wskaźniki ich realizacji są monitorowane przez Zarząd w cyklach półrocznych. Rada Nadzorcza ZUS, w skład której wchodzi m.in. przedstawiciel Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej, również w cyklach półrocznych otrzymuje pełną informację o postępach we wdrożeniu Strategii, prezentowaną na podstawie przygotowywanego raportu. Niezależnie od opisanego powyżej systemu monitoringu celów strategicznych należy zauważyć, iż określona przepisami prawa rola Ministerstwa, jako nadzór nad zgodnością działań Zakładu z obowiązującymi przepisami, wyznacza udział resortu we wszystkich pracach legislacyjnych wprowadzających nowe zadania Zakładu.

Wszystkie cele strategiczne ZUS na lata 2016–2020 były realizowane w przyjętym horyzoncie czasowym. Z uwagi na dostępność danych systemowych, w tym m.in. danych finansowych, które wymagają zamknięcia ksiąg rachunkowych ZUS, raport podsumowujący z realizacji Strategii ZUS na lata 2016–2020 zostanie sporządzony na przełomie I i II kwartału 2021 r. Dopiero wówczas możliwe będzie potwierdzenie, czy wszystkie mierniki strategiczne osiągnęły zakładane poziomy docelowe. Należy jednocześnie dodać, iż wiele zadań realizowanych w latach 2016–2020 o charakterze kluczowym, nie zostało uwzględnionych w Strategii ZUS na lata 2016–2020, gdyż nowe zadania były zlecane ZUS w trakcie jej realizacji.

Prace nad nową strategią ZUS na lata 2021–2025 są obecnie w fazie finalizacji. W nowej strategii ZUS przygotowuje propozycję modyfikacji brzmienia wizji i misji. Ostateczna decyzja o zakresie jej modyfikacji zostanie podjęta podczas posiedzenia Zarządu, na którym projekt Strategii będzie omawiany. Dokument strategii, podobnie jak wcześniejsze dokumenty, zostanie opublikowany na stronie internetowej ZUS. Planowany termin publikacji to przełom stycznia i lutego 2021 r.

Cele i kierunki strategiczne ZUS na lata 2021–2025 zostały określone w oparciu o prowadzone badania oczekiwań klientów ZUS oraz pod kątem zgodności z celami strategii budowy e-państwa. Strategia dla kolejnych lat zakładać ma nowe udogodnienia dla klientów Zakładu, które dla definicji misji ZUS są zasadnicze.

Dotychczasowa praktyka dowodzi, iż posiedzenia Rady Dialogu Społecznego są odpowiednim i właściwym miejscem dla prezentowania i opiniowania kluczowych zmian, szczególnie legislacyjnych. Ponadto planowane są kampanie komunikacyjne wspierające nowe, strategiczne działania ZUS prezentujące korzyści dla poszczególnych grup klientów oraz wpływ zmian na dotychczasowe relacje z klientami.

Ministerstwo na bieżąco monitoruje status realizacji celów i zadań przyjętych przez ZUS. Zasadniczym elementem monitoringu są raporty z realizacji strategii. Raporty, tak jak i obecnie, będą przygotowywane w cyklach półrocznych, przyjmowane przez Zarząd ZUS i prezentowane na posiedzeniach Rady Nadzorczej ZUS. Raporty standardowo zawierają informację o zadaniach realizowanych w kontekście zdefiniowanych celów, osiągniętych wskaźnikach przyjętych dla oceny realizacji celów oraz zadaniach dodatkowych, które na dzień zdefiniowania strategii nie były przewidziane i zaplanowane. Z racji roli, jaką Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej pełni w obszarze kształtowania i stosowania prawa, monitoring celów strategicznych Zakładu odbywa się na wielu płaszczyznach.

Z poważaniem

MINISTER

z up. Stanisław Szwed
Sekretarz Stanu