Interpelacja nr 7870
do ministra transportu, budownictwa i gospodarki morskiej
w sprawie budowy obwodnicy miasta Sanoka
Szanowny Panie Ministrze! W załączniku do uchwały Rady Ministrów nr 10/2011 z dnia 25 stycznia 2011 r. w sprawie ustanowienia programu wieloletniego pod nazwą ˝Program budowy dróg krajowych na lata 2011-2015˝ obwodnica Sanoka nie znalazła się na liście zadań inwestycyjnych, mimo że spełnia ona wszystkie wymienione w załączniku nr 3 do tego dokumentu: kryteria wyboru do realizacji zadań polegających na budowie obejść miejscowości.
Jednym z kryteriów jest: średniodobowy ruch pojazdów w ciągu drogi krajowej przewyższający średnią dla sieci dróg krajowych. W skali ogólnopolskiej średni dobowy ruch pojazdów silnikowych na drogach krajowych niemających charakteru międzynarodowego w 2010 r. wyniósł 9888. W Sanoku średnie dobowe natężenie ruchu mierzone w roku 2010 na drodze krajowej, na ul. Krakowskiej, wyniosło średnio 24 795 pojazdów, natomiast maksymalne natężenie zanotowane w sierpniu 2010 r. wyniosło 29 450 pojazdów na dobę. W całym województwie podkarpackim jest to absolutny rekord.
Na podstawie porozumienia zawartego w 2007 r. między Generalną Dyrekcją Dróg Krajowych i Autostrad, Oddział w Rzeszowie a gminą miasta Sanok przygotowane zostało studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowe i materiały potrzebne do wniosku o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach zgody na realizację obwodnicy miasta Sanoka w ciągu drogi krajowej nr 28 Zator - Medyka. Na prace przygotowawcze przeznaczono do tej pory 405 tys. zł. W marcu 2009 r. i w czerwcu 2010 r. w Sanoku i sąsiednim Zagórzu odbyły się szeroko zakrojone akcje informacyjne, które spotkały się z ogromnym zainteresowaniem społecznym.
Modernizacja systemu komunikacyjnego miasta i tej części regionu podkarpackiego, m.in. poprzez budowę obwodnicy Sanoka, podniosłaby jego atrakcyjność inwestycyjną, zwiększyła ruch turystyczny, udrożniłaby miasto, poprawiła jakość i komfort życia mieszkańców oraz zwiększyła bezpieczeństwo ekologiczne. Natomiast wszelkie działania rozwojowe i promocyjne podejmowane w zakresie turystyki, kultury, rozwoju przedsiębiorczości i przyciągania inwestorów zarówno w mieście Sanoku i powiecie sanockim, jak i w okolicznych powiatach będą bezskuteczne, jeśli na przeszkodzie stać im będzie obecna niedostępność komunikacyjna.
W związku z powyższym zwracam się do Pana Ministra z pytaniami:
1. Dlaczego budowa obwodnicy miasta Sanoka w ciągu drogi krajowej nr 28 Zator - Medyka nie znalazła się na liście zadań inwestycyjnych zawartej w ˝Programie budowy dróg krajowych na lata 2011-2015˝?
2. Czy przewidywane jest wpisanie jej na tę listę i w jakiej perspektywie czasowej?
Z poważaniem
Poseł Piotr Babinetz
Warszawa, dnia 14 sierpnia 2012 r.