Interpelacja nr 22826

do ministra spraw zagranicznych

w sprawie groźby likwidacji znajdującej się na berlińskim cmentarzu Tempelhofer mogiły prof. Aleksandra Brücknera

   Szanowny Panie Ministrze! 7 listopada br. ˝Dziennik Polski˝ poinformował o realnej groźbie likwidacji mogiły prof. Aleksandra Brücknera, którego doczesne szczątki spoczywają na berlińskim cmentarzu Tempelhofer. Rok temu grób profesora stracił, nadany mu przez Senat Berlina na 20 lat, status grobu honorowego. Mimo interwencji i nagłaśniania sprawy przez opiekujące się mogiłą: Ewę Marię Slaską i Annę Kuzio, związane z Polsko-Niemieckim Towarzystwem Literackim WIR, ani jedna z polskich instytucji nie zadbała, by status ten został przedłużony. Profesor Aleksander Brückner był wybitnym filologiem i slawistą, historykiem literatury i kultury polskiej, twórcą katedry slawistyki na uniwersytecie w Berlinie, gdzie zmarł i został pochowany w 1939 r.

   W związku z uroczystością Wszystkich Świętych pani Slaska nagłośniła sprawę na jednym z portali społecznościowych. Pisała tam: ˝Od lat w kilka osób próbujemy - jak dotąd bezskutecznie - uczulić instytucje RP w Berlinie oraz odpowiednie instytucje i osoby w samej RP na fakt, że grób profesora znajduje się na cmentarzu obecnie likwidowanym i że jeśli nie podejmie się żadnych kroków - może zostać zrównany z ziemią˝.

   Według informacji prasowej poparcie dla akcji ratowania nagrobka prof. Brücknera wyraziło m.in. środowisko ˝Zeszytów Poetyckich˝, którego redaktor naczelny przesłał oficjalne listy w tej sprawie również do ministra kultury.

   W związku z tą skandaliczną sytuacją pragnę zapytać Pana Ministra:

   Jakie kroki podjęło ministerstwo, aby zapobiec likwidacji grobu wybitnego polskiego uczonego?

   Czy ministerstwo podjęło działania w celu ewentualnej zmiany miejsca pochówku prof. Aleksandra Brücknera?

   Z poważaniem

   Poseł Szymon Giżyński

   Warszawa, dnia 22 listopada 2013 r.