Odpowiedź sekretarza stanu w Ministerstwie Gospodarki - z upoważnienia ministra -

na interpelację nr 19684

w sprawie opłat stałych związanych z dostawą energii elektrycznej

   Szanowna Pani Marszałek! Odpowiadając na interpelację pana posła Mirosława Pluty w sprawie rozliczeń za energię elektryczną, przekazaną przy piśmie z dnia 23 lipca 2013 r., znak: SPS-023-19684/13, uprzejmie przedstawiam, co następuje.

   Na wstępie pragnę wyjaśnić, że dostarczanie energii elektrycznej do odbiorcy końcowego realizowane jest przez dwa przedsiębiorstwa energetyczne: przedsiębiorstwo prowadzące działalność gospodarczą w zakresie obrotu energią elektryczną - sprzedawcę energii elektrycznej oraz przedsiębiorstwo prowadzące działalność gospodarczą w zakresie dystrybucji energii elektrycznej (przedsiębiorstwo, które za pomocą sieci elektroenergetycznych transportuje energię elektryczną z elektrowni do odbiorcy końcowego). Należność, którą płaci odbiorca energii, jest sumą opłat za dystrybucję energii elektrycznej oraz opłat za zużytą przez niego energię elektryczną.

   W związku z liberalizacją rynku energii od dnia 1 lipca 2007 r. każdy odbiorca energii elektrycznej może zmienić przedsiębiorstwo obrotu na takie, które oferuje niższe ceny energii elektrycznej lub bardziej dogodne warunki jej sprzedaży. Rozdzielenie ceny energii elektrycznej oraz opłaty za usługę dystrybucji ma więc znaczenie w sytuacji, gdy odbiorca chce dokonać zmiany sprzedawcy energii. Posiadając wiedzę o jednostkowej cenie energii elektrycznej u obecnego sprzedawcy, odbiorca może porównać ją z ofertami innych sprzedawców (zmiana sprzedawcy energii nie na wpływu na wysokość należności za dystrybucję).

   Ponadto na fakturach wymienione są poszczególne stawki opłat za usługę dystrybucji. Stawki te wynikają z przepisów rozporządzenia ministra gospodarki z dnia 18 sierpnia 2011 r. w sprawie szczegółowych zasad kształtowania i kalkulacji taryf oraz rozliczeń w obrocie energią elektryczną (Dz. U. z 2011 r. Nr 189, poz. 1126, z późn. zm.), które reguluje sposób kalkulacji opłat za usługę dystrybucji. Wyszczególnienie tych opłat ma umożliwić odbiorcom energii weryfikację poprawności naliczonej przez przedsiębiorstwa energetyczne należności.

   Podkreślenia wymaga, że część opłat pobieranych za usługę dystrybucji ma charakter stały, a więc ich wysokość jest niezależna od ilości pobranej w danym okresie energii. Stały charakter powyższych opłat wynika z rodzaju kosztów, które są przez nie pokrywane. W tej sytuacji niewłaściwe byłoby przedstawianie należności za usługę dystrybucji poprzez podanie stawki jednostkowej za kWh, ponieważ wysokość tej stawki byłaby w dużym stopniu zależna od ilości zużytej w danym okresie energii.

   Jakkolwiek muszę przyznać, że informacje na wystawianych przez przedsiębiorstwa energetyczne fakturach są dla odbiorców energii elektrycznej, w tym w szczególności tych w gospodarstwach domowych, mało zrozumiałe i często przedstawione w bardzo nieprzejrzysty sposób. Wierzę jednak, że w ramach postępującej liberalizacji rynku energii konkurujące o pozyskanie klientów przedsiębiorstwa energetyczne będą dążyć do zapewnienia jak najlepszych standardów obsługi odbiorców.

   Należy również zaznaczyć, że w Ministerstwie Gospodarki trwają prace nad wdrożeniem inteligentnych liczników energii elektrycznej, które dzięki swoim funkcjonalnościom pozwolą odbiorcom na lepsze zrozumienie opłat ponoszonych za energię elektryczną. W szczególności przydatna będzie do tego funkcja odczytu w czasie rzeczywistym, która pozwoli na rozliczanie odbiorcy za bieżące zużycie energii i odejście od obecnego systemu prognoz. Ponadto system dwustronnej komunikacji umożliwi przesyłanie do odbiorcy informacji o zużytej przez niego energii, dzięki czemu rachunki nie będą jedynym źródłem informacji.

   Wyrażam przekonanie, że przedstawione wyjaśnienia stanowią wyczerpującą odpowiedź na interpelację pana posła.

   Z poważaniem

   Sekretarz stanu

   Jerzy Witold Pietrewicz

   Warszawa, dnia 9 sierpnia 2013 r.