Interpelacja nr 32324

do ministra zdrowia

w sprawie cen leków refundowanych i ich wpływu na rynek leków w Polsce

Siedlce, 17.04.2015

Szanowny Pan

Bartosz Arłukowicz

Minister Zdrowia

Wprowadzenie Ustawy refundacyjnej dało Ministrowi Zdrowia narzędzia dzięki którym w ciągu prawie 3 lat doprowadzono do obniżenia cen leków refundowanych do jednych z najniższych w Europie poziomów. Zakładanym celem wprowadzenia regulacji było obniżenie kosztów ponoszonych przez płatnika, czyli mieszkańca Polski, a więc obniżenie cen leków refundowanych oraz ograniczenie gier rynkowych w oparciu o leki refundowane. Ubocznym efektem wprowadzonych regulacji wynikającym z uzyskania w ramach negocjacji cenowych bardzo dużych różnic pomiędzy cenami leków w Polsce i innych państwach UE jest zwiększenie intensywności zjawiska eksportu równoległego. W odpowiedzi na znaczący udział wywozu leków, firmy farmaceutyczne ograniczyły dostęp hurtowni farmaceutycznych do leków zagrożonych wywozem. Po odcięciu od dostępu do leków część przedsiębiorców prowadzących obrót hurtowy rozpoczęła nielegalnie odkupować leki od aptek w ramach tzw. „odwróconego łańcucha dystrybucji i co doprowadziło do wprowadzenia przez firmy farmaceutyczne narzędzi mających na celu ograniczenie tego zjawiska – reglamentacji sprzedaży do aptek, wymaganie wysyłania kopii recept, co w efekcie doprowadziło do znaczącego ograniczenia dostępu pacjentów do leków ratujących życie lub zdrowie – m.in. insulin, leków przeciwzakrzepowych, przeciwpadaczkowych. Jednocześnie należy zauważyć, że wielu przedsiębiorców prowadzących apteki i zaangażowanych w proceder „odwróconego łańcucha dostaw” część nielegalnie uzyskanych przychodów inwestuje w rozszerzenie swojej działalności poprzez otwieranie kolejnych aptek, a także w obniżki cen leków w aptekach do poziomów nieosiągalnych dla przedsiębiorców funkcjonujących w ramach obowiązujących przepisów. Doprowadziło to do fali upadku aptek aptekarzy indywidualnych, funkcjonujących zgodnie z obowiązującymi przepisami. Tak więc od pewnego czasu nagradzani są ci, którzy kombinują uczestnicząc w „odwróconym łańcuchu dostaw”, a karani są ci, którzy prowadzą działalność zgodnie z obowiązującym prawem.

W związku z powyższą niepokojącą sytuacją oraz obecnie prowadzonym procesem legislacyjnym proszę o udzielenie odpowiedzi na poniższe pytania:

1. Proszę o podanie podstawy prawnej pism wskazujących na brak zastosowania przepisów ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o refundacji leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych do sprzedaży leków przez hurtownie farmaceutyczne zlokalizowane na terenie RP leków poza jej granice. Jednocześnie proszę o informację czy departamenty mają prawo do wydawania na zewnątrz interpretacji przepisów. Tym bardziej, że te interpretacje po wczytaniu się mogą być traktowane jako instrukcje jak omijać prawo.

2. Ile postępowań administracyjnych na podstawie art. 50 i 53 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o refundacji leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych prowadził Minister Zdrowia w latach 2013-2014 oraz ile wydał w tym okresie decyzji administracyjnych dotyczących kar pieniężnych wobec aptek i hurtowni farmaceutycznych niestosujących urzędowych cen leków refundowanych i jakiej wysokości były te kary?

3. Proszę o podanie liczby aptek i hurtowni farmaceutycznych wobec których są prowadzone lub zakończone przez organy inspekcji farmaceutycznej postępowania administracyjne dotyczące procederu „odwróconego łańcucha sprzedaży” i w ilu przypadkach stwierdzono stosowanie cen innych niż urzędowe lub przyjmowanie korzyści majątkowych związanych z odsprzedażą leków z aptek do hurtowni farmaceutycznych. Zauważalny jest na rynku aptekarskim fakt zakładania aptek przez bliskich tych, którym za „ołs” cofnięto koncesję.

4. Jakie działania podejmuje Minister Zdrowia w celu ochrony przedsiębiorców prowadzących apteki działających zgodnie z przepisami przed nieuczciwą konkurencją aptek opartą na przychodach z nielegalnej działalności?

5. W związku z nieustającym wzrostem liczby aptek zakładanych często przez eksporterów na terytorium RP proszę o podanie liczby farmaceutów zatrudnionych w aptekach na terytorium RP oraz podanie średniej liczby farmaceutów przypadających na jedną aptekę w poszczególnych województwach.