Odpowiedź na interpelację nr 4855

w sprawie zwolnienia z podatku akcyzowego energii elektrycznej podlegającej rozliczeniu przez prosumenta

Odpowiadający: minister energii Krzysztof Tchórzewski

Warszawa, 01-09-2016

Szanowny Panie Marszałku,

w odpowiedzi na interpelację Pana Posła Ireneusza Zyski z dnia 20 lipca 2016 r. nr K8INT4855 w sprawie zwolnienia z podatku akcyzowego energii elektrycznej podlegającej rozliczeniu przez prosumenta, przedstawiam poniżej stanowisko Ministra Finansów do kwestii zawartych w przedmiotowej interpelacji.

Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 6 grudnia 2008 r. o podatku akcyzowym (Dz. U. z 2014 r. poz. 752, z późn. zm.) w przypadku energii elektrycznej przedmiotem opodatkowania akcyzą jest:

  1. nabycie wewnątrzwspólnotowe energii elektrycznej przez nabywcę końcowego;

  2. sprzedaż energii elektrycznej nabywcy końcowemu na terytorium kraju, w tym przez podmiot nieposiadający koncesji na wytwarzanie, przesyłanie, dystrybucję lub obrót energią elektryczną w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 10 kwietnia 1997 r. – Prawo energetyczne, który wyprodukował tę energię;

  3. zużycie energii elektrycznej przez podmiot posiadający koncesję, o której mowa w pkt 2;

  4. zużycie energii elektrycznej przez podmiot nieposiadający koncesji, o której mowa w pkt 2, który wyprodukował tę energię;

  5. import energii elektrycznej przez nabywcę końcowego;

  6. zużycie energii elektrycznej przez nabywcę końcowego, jeżeli nie została od niej zapłacona akcyza w należnej wysokości i nie można ustalić podmiotu, który dokonał sprzedaży tej energii elektrycznej nabywcy końcowemu.

Należy jednocześnie podkreślić, iż zgodnie z art 2. ust. 1 pkt 21 sprzedaż oznacza czynność faktyczną lub prawną, w której wyniku dochodzi do przeniesienia posiadania lub własności przedmiotu sprzedaży na inny podmiot.

Mając powyższe na uwadze pragnę wskazać, że wydanie energii elektrycznej prosumentowi powoduje przeniesienie jej posiadania i/lub własności na prosumenta, co wyczerpuje znamiona sprzedaży w rozumieniu art. 2 ust. 1 pkt 21 ustawy o podatku akcyzowym, tj. czynności która podlega opodatkowaniu na podstawie ww. art. 9 ust. 1 tej ustawy.

Jednocześnie podatnikiem podatku akcyzowego z tego tytułu, zgodnie z art. 13 ustawy o podatku akcyzowego, jest podmiot, który dokonuje czynności podlegających opodatkowaniu akcyzą lub wobec którego zaistniał stan faktyczny podlegający opodatkowaniu akcyzą. Zatem to dystrybutor dokonujący sprzedaży na terytorium kraju energii elektrycznej nabywcy końcowemu (prosumentowi) z tytułu tej sprzedaży odprowadza należną akcyzę. Stąd w przypadku pobrania przez prosumenta energii elektrycznej, o którym mowa w art. 4 ust. 10 ustawy z dnia 20 lutego 2015 r. o odnawialnych źródłach energii (Dz. U. Poz. 479, z późn. zm.), nie będzie miało zastosowania zwolnienie z § 5 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 8 lutego 2013 r. w sprawie zwolnień od podatku akcyzowego (Dz. U. z 2015 r. poz. 195, z późn. zm.), określające zwolnienie od akcyzy zużycia energii elektrycznej wyprodukowanej z generatorów o łącznej mocy nieprzekraczającej 1 MW przez podmiot, który zużywa tę energię.

Podmiotem uprawnionym do zastosowania przedmiotowego zwolnienia jest bowiem prosument a nie dystrybutor energii elektrycznej będący w omawianym przypadku podatnikiem podatku akcyzowego. Na prosumencie natomiast nie będzie ciążył obowiązek podatkowy w akcyzie z tytułu pobranej energii elektrycznej.

Z poważaniem,

Krzysztof Tchórzewski