Odpowiedź na interpelację nr 21257
w sprawie likwidacji kształcenia zawodowego w zawodzie technik farmaceutyczny
Odpowiadający: podsekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia Zbigniew Józef Król
Warszawa, 22-05-2018
Szanowny Panie Marszałku!
W odpowiedzi na interpelację nr 21257 Pani Joanny Augustynowskiej, Poseł na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, w sprawie „likwidacji kształcenia zawodowego w zawodzie technik farmaceutyczny”, uprzejmie proszę o przyjęcie poniższego.
Należy podkreślić, iż procedowanie rozporządzenia w sprawie klasyfikacji zawodów szkolnictwa zawodowego leży w gestii Ministra Edukacji Narodowej. Zgodnie bowiem z przepisami art. 46 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe (Dz. U. z 2017 r. poz. 59, z późn. zm.), minister właściwy do spraw oświaty i wychowania, na wniosek ministra właściwego w zakresie zawodu, którego dotyczy wniosek, określi, w drodze rozporządzenia, klasyfikację zawodów szkolnictwa zawodowego, z uwzględnieniem klasyfikacji zawodów i specjalności na potrzeby rynku pracy.
Natomiast na wniosek ministra właściwego w zakresie zawodu, którego dotyczy wniosek, Minister Edukacji Narodowej wprowadza do ww. klasyfikacji nowe zawody, wykreśla je, bądź dokonuje ich modyfikacji. Z uwagi na fakt, iż zawód technika farmaceutycznego jest zawodem właściwym dla ministra właściwego do spraw zdrowia, decyzja o wygaszaniu kształcenia w tym zawodzie została podjęta w resorcie zdrowia.
Informuję, iż minister właściwy do spraw zdrowia w 2014 r. wnioskował do ministra właściwego do spraw oświaty i wychowania o wprowadzenie do rozporządzenia w sprawie klasyfikacji zawodów szkolnictwa zawodowego przepisów stanowiących o zamknięciu kształcenia w zawodzie technika farmaceutycznego, realizowanego w szkołach policealnych. Mając na uwadze powyższe, w rozporządzeniu Ministra Edukacji Narodowej z dnia 8 sierpnia 2014 r. zmieniającym rozporządzenie w sprawie klasyfikacji zawodów szkolnictwa zawodowego (Dz. U. z 2014 r. poz. 1140 – akt. arch.) uwzględnione zostały przepisy, zgodnie z którymi od roku szkolnego 2018/2019 w szkołach prowadzących kształcenie zawodowe nie prowadzi się rekrutacji kandydatów do klasy pierwszej (na semestr pierwszy) w zawodzie technik farmaceutyczny, a kształcenie w tym zawodzie prowadzi się do zakończenia cyklu kształcenia (tj. 2-letniego). Przedmiotowe przepisy zawarte są również w aktualnie obowiązującym w tym zakresie rozporządzeniu Ministra Edukacji Narodowej z dnia 13 marca 2017 r. w sprawie klasyfikacji zawodów szkolnictwa zawodowego (Dz. U. z 2017 r. poz. 622 i 2356). Jednocześnie informuję, że konieczność wydania nowego rozporządzenia wynikała z prowadzonych prac w obszarze reformy edukacji i przyjęcia przez Sejm ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe (Dz. U. z 2017 r. poz. 59, z późn. zm.), która w art. 46 ust. 1 zawiera upoważnienie do wydania ww. rozporządzenia.
W odniesieniu do pytania „czy Ministerstwo Edukacji Narodowej zaprezentowało swoje oficjalne stanowisko w tej sprawie oraz pytania dotyczącego „prowadzonych rozmów międzyresortowych z Ministerstwem Edukacji Narodowej” w sprawie zamknięcia kształcenia w zawodzie technik farmaceutyczny informuję, iż Minister Edukacji Narodowej w dniu 8 lutego 2017 r. zwrócił się do Ministra Zdrowia o zajęcie stanowiska w kwestii utrzymania przepisu wprowadzonego do klasyfikacji zawodów szkolnictwa zowodowego, dotyczącego wygaszania kształcenia w ww. zawodzie. W odpowiedzi na powyższe, pismem z dnia 20 lutego 2017 r., znak: NSI.073.4.2017 do Ministerstwa Edukacji Narodowej zostało przekazane stanowisko o podtrzymaniu decyzji w tym zakresie.
Ponadto do Ministerstwa Zdrowia wpłynęło pismo z Ministerstwa Edukacji Narodowej zawierające informację, iż przywrócenie kształcenia w zawodzie technik farmaceutyczny (wprowadzenie zawodu do klasyfikacji zawodów szkolnictwa zawodowego) wymagałoby wniosku Ministra Zdrowia, który powinien zawierać:
- opis zawodu oraz kwalifikacji wyodrębnionych w ramach tego zawodu, wraz ze zbiorem umiejętności zawodowych dla każdej kwalifikacji, sporządzony z uwzględnieniem charakterystyk poziomów Polskiej Ramy Kwalifikacji pierwszego i drugiego stopnia, oraz propozycję dotyczącą przypisania poziomu Polskiej Ramy Kwalifikacji do kwalifikacji wyodrębnionych w ramach tego zawodu;
- uzasadnienie potrzeby kształcenia w tym zawodzie;
- nazwę i miejsce zawodu w określonej grupie klasyfikacji zawodów i specjalności na potrzeby rynku pracy;
- informację o potrzebach rynku pracy w zakresie danego zawodu.
Ponadto, do wniosku powinna być dołączona opinia organizacji pracodawców, reprezentatywnych w rozumieniu ustawy z dnia 24 lipca 2015 r. o Radzie Dialogu Społecznego i innych instytucjach dialogu społecznego (Dz. U. poz. 1240).
W odniesieniu do pytania „jakie inne działania podjęło lub podjąć zamierza Ministerstwo Zdrowia, aby zachować ciągłość edukacji w szkołach kształcących techników farmaceutycznych”, należy mieć na względzie rolę apteki, która w świetle przepisów ustawy z dnia 6 września 2001 r. – Prawo farmaceutyczne (Dz. U. z 2017 r. poz. 2211 i z 2018 r. poz.697) jest placówką ochrony zdrowia publicznego, w której osoby uprawnione świadczą w szczególności usługi farmaceutyczne. Mając na uwadze powyższe, priorytetem Ministra Zdrowia jest zapewnienie kadry optymalnie przygotowanej do wykonywania przedmiotowych usług. Należy przy tym zauważyć, iż kwalifikacje do wykonywania zawodu farmaceuty uzyskuje się w toku 5 - letniego kształcenia na jednolitych studiach magisterskich, a farmaceuci zatrudnieni w aptece lub hurtowni farmaceutycznej obowiązani są, na podstawie przepisów ww. ustawy, do podnoszenia kwalifikacji zawodowych przez uczestnictwo w ciągłym szkoleniu, w celu aktualizacji posiadanego zasobu wiedzy oraz stałego dokształcania się w zakresie nowych osiągnięć nauk farmaceutycznych. Natomiast w przypadku techników farmaceutycznych, kształcenie w tym zawodzie odbywa się w 2-letnich szkołach policealnych i niemożliwym byłoby uwzględnienie w programie nauczania dla tego zawodu dodatkowych treści kształcenia, które realizowane są w trakcie studiów na kierunku farmacja.
W związku z powyższym decyzja o zamknięciu kształcenia w zawodzie technik farmaceutyczny nie została zmieniona.
Jednocześnie należy podkreślić, iż wszystkie osoby, które uzyskały lub – do czasu wygaszenia przedmiotowego kształcenia – uzyskają kwalifikacje do wykonywania zawodu technika farmaceutycznego, niezależnie od zamknięcia ww. kształcenia, będą mogły pracować w tym zawodzie. Zatem, mając jednocześnie na względzie liczbę techników farmaceutycznych należy podkreślić, iż nadal będą oni stanowić wsparcie w zakresie realizacji zadań w aptece, a zaprzestanie kształcenia w tym zawodzie nie ograniczy dostępu pacjentów do leków.
Mając na uwadze powyższe, wyrażam nadzieję, iż przedstawione wyjaśnienia spotkają się ze zrozumieniem Pani Poseł.
Łączę wyrazy szacunku
Z upoważnienia
MINISTRA ZDROWIA
PODSEKRETARZ STANU
Zbigniew J. Król