Odpowiedź na interpelację nr 2407
w sprawie postawy państwa polskiego wobec wojny na Ukrainie
Odpowiadający: sekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych Jan Dziedziczak
Warszawa, 29-04-2016
Szanowny Panie Marszałku,
odnosząc się do kwestii wskazanych w pierwszym pytaniu należy wskazać, że Ambasada RP w Kijowie praz Ministerstwo Spraw Zagranicznych odnotowały inicjatywę zmiany nazwy obecnego Prospektu Moskiewskiego na Prospekt Stepana Bandery, z którą w marcu 2016 r. do Rady Miejskiej Kijowa wystąpił Ukraiński Instytut Pamięci Narodowej. Zgodnie z obowiązującą procedurą, ostateczne decyzje w tej sprawie poprzedzą konsultacje społeczne i głosowanie, przeprowadzone przez deputowanych Rady Miejskiej. Mając na uwadze niepewny wynik wspomnianego przedsięwzięcia, Ministerstwo Spraw Zagranicznych nie widzi na tym etapie konieczności podejmowania jakichkolwiek środków zaradczych w tym względzie.
Ustosunkowując się do kolejnego zagadnienia, wskazanego w niniejszej interpelacji, pragnę poinformować, że w składzie osobowym ukraińskich formacji ochotniczych znaleźli się przedstawiciele różnorodnych poglądów i środowisk. Batalion ochotniczy „Karpacka Sicz”, działający przez ostatnie miesiące w strukturach ukraińskich Sił Zbrojnych, został – zgodnie z komunikatem z kwietnia 2016 r. – rozformowany w składzie brygady, w której uprzednio funkcjonował.
W odniesieniu do pytań zawartych w interpelacji nr 384, Ministerstwo Spraw Zagranicznych pragnie podkreślić, że w kontaktach bilateralnych ze stroną ukraińską kwestia Zbrodni Wołyńskiej podnoszona jest regularnie na wszystkich możliwych szczeblach i w ramach istniejących gremiów współpracy.
W kontaktach ze stroną ukraińską przedstawiciele MSZ RP:
- akcentują jednoznaczne negatywne stanowisko strony polskiej wobec otaczania przez władze Ukrainy szczególną atencją wszystkich bojowników OUN-UPA i dowódców UPA, w tym również osób, które dopuściły się zbrodni wojennych wobec Polaków;
- wskazują na nader negatywny odbiór takich działań przez społeczeństwo polskie;
- podkreślają, że władze Ukrainy podejmując w tym zakresie suwerenne decyzje, winny liczyć się ze wszystkimi ich konsekwencjami rzutującymi na atmosferę relacji polsko-ukraińskich.
Przechodząc do pozostałych pytań Pana Posła, należy mieć na uwadze, że działania Federacji Rosyjskiej w ostatnich latach miały zasadniczy wpływ na rozwój sytuacji bezpieczeństwa w naszym regionie i dlatego znalazły odzwierciedlenie w aktualnych założeniach polskiej polityki zagranicznej. Władze RP nie akceptują działań Federacji Rosyjskiej, której niesprowokowana agresja na Ukrainę doprowadziła do nielegalnej aneksji Krymu i zbrojnego konfliktu rosyjsko-ukraińskiego w Donbasie oraz podważyła podstawowe zasady funkcjonowania europejskiego i światowego systemu bezpieczeństwa.
Polska jest stroną szeregu dokumentów międzynarodowych, które obligują wszystkich sygnatariuszy do unikania agresji w relacjach międzynarodowych i poszanowania prawa niepodległych państw do suwerenności, w tym Karty Narodów Zjednoczonych, zgodnie z którą „wszyscy członkowie powstrzymają się w swych stosunkach międzynarodowych od groźby użycia siły lub użycia jej przeciwko integralności terytorialnej lub niezawisłości politycznej któregokolwiek państwa” (art. 2, pkt 4). Polska jest również sygnatariuszem aktu końcowego Konferencji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie, której uczestnicy zobowiązali się do poszanowania prawa każdego państwa do „integralności terytorialnej oraz wolności i niepodległości politycznej” (rozdz. I „Deklaracji zasad rządzących stosunkami między państwami”). Rzeczpospolita Polska wywiązuje się ze zobowiązań, wynikających z rzeczonych dokumentów i na forum międzynarodowym zdecydowanie wzywa inne państwa do ich bezwarunkowego przestrzegania we wzajemnych relacjach.
Pragnę równocześnie zapewnić, że – w ramach realizacji założeń polskiej polityki zagranicznej – celem nadrzędnym działań rządu RP wobec Ukrainy i Federacji Rosyjskiej jest i pozostanie zagwarantowanie bezpieczeństwa naszego kraju oraz obrona interesów Państwa Polskiego.
Z poważaniem,
Z upoważnienia Ministra Spraw Zagranicznych
Jan Dziedziczak
Sekretarz Stanu