Interpelacja nr 28925

do ministra energii

w sprawie interpretacji zakresu terytorium, na którym można stworzyć klaster energetyczny, na przykładzie miasta Konin i gmin powiatu konińskiego

Zgłaszający: Tomasz Piotr Nowak

Data wpływu: 15-01-2019

Szanowny Panie Ministrze!

W mieście Konin powstał Klaster Energii „Zielona Energia Konin” stworzony w celu integracji potencjałów oraz podmiotów związanych z rynkiem energetycznym, a w szczególności z rynkiem OZE oraz zarządzaniem energią poprzez stworzenie sieci współpracy podmiotów na rzecz zmian w obszarze gospodarki niskoemisyjnej i zrównoważonej energii. Miasto Konin jest miastem na prawach powiatu w rozumieniu art. 91 ustawy z dnia 5 czerwca 1998 r. o samorządzie powiatowym, przy czym zgodnie z treścią art. 92 ust 2 ww. ustawy miasto na prawach powiatu jest gminą wykonującą zadania powiatu na zasadach określonych w tej ustawie.

W związku z powyższym powstało pytanie, jak należy rozumieć definicję klastra energetycznego zawartą w art. 2 pkt 15a ustawy z dnia 20 lutego 2015 roku o odnawialnych źródłach energii w zakresie terytorium, na którym może zostać utworzony klaster. Wyżej wskazany przepis stanowi, że obszar działania klastra nie może przekraczać granic jednego powiatu w rozumieniu ustawy z dnia 5 czerwca 1998 r. o samorządzie powiatowym lub 5 gmin w rozumieniu ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym.

Zwracam się do Pana Ministra z pytaniem: Jak w Ministerstwie Energii interpretuje się art. 2 pkt 15a ustawy z dnia 20 lutego 2015 roku o odnawialnych źródłach energii? Czy miasto na prawach powiatu (miasto Konin) może utworzyć klaster energii tylko na obszarze powiatu grodzkiego (miasta Konina), czy jest ono traktowane jako gmina, która może stworzyć klaster energetyczny ze wszystkimi pozostałymi gminami leżącymi na terenie tzw. powiatu ziemskiego (powiatu konińskiego) lub czy przepis ten pozwala na stworzenie miastu Konin klastra tylko z 4 innymi gminami?