Interpelacja nr 28956

do ministra cyfryzacji

w sprawie zasięgu polskich sieci komórkowych przy granicy państwa

Zgłaszający: Wojciech Kossakowski

Data wpływu: 16-01-2019

Szanowny Panie Ministrze,

zakresy częstotliwości przeznaczone dla operatorów sieci telefonii komórkowych zostały skoordynowane międzynarodowo i podzielone pomiędzy administracjami łączności poszczególnych krajów na częstotliwości preferencyjne. Do mojego biura poselskiego zgłaszają się osoby przebywające w szpitalach bądź sanatoriach mieszczących się przy granicy państwa, których telefony automatycznie logują się do silniejszej sieci państw graniczących z Polską, których stacje bazowe są stosunkowo w bliskiej odległości od granicy i obejmują terytorium Polski. Problem mają osoby przede wszystkim starsze, których karta polskiego operatora komórkowego loguje się do zagranicznej sieci, a wówczas opłaty naliczane są zgodnie ze stawkami obowiązującymi w roamingu zagranicznym. Sytuacja dotyczy większej części pasa nadgranicznego. W konsekwencji osoba, która przebywa przykładowo 2 tygodnie w szpitalu na terenie Polski, nieświadoma, iż jej sieć korzysta z roamingu otrzymuje rachunek opiewający niejednokrotnie na kwotę kilku tysięcy złotych.

Warto podkreślić, że firmy telekomunikacyjne nie przyjmują argumentów popartych np. dokumentacją medyczną, świadczącą o tym, iż dana osoba przebywała tylko na terenie Polski. Operatorzy powołują się wyłącznie na cyfrowy system rejestrujący, na którym znajdują połączenia zainicjowane z kart SIM ich klientów.

Mając na uwadze powyższe, proszę o odpowiedź na następujące pytanie:

Czy ministerstwo przewiduje dokonanie zmian legislacyjnych lub zamierza podjąć działania, które uchronią osoby korzystające z usług polskich sieci komórkowych przed kosztami roamingu na terenie Polski (usłudze świadczonej z zasady na terenie kraju innego niż Polska)?

Z wyrazami szacunku

Wojciech Kossakowski

Poseł na Sejm RP