Odpowiedź na interpelację nr 30388

w sprawie wynagrodzenia dla nauczycieli religii w placówkach oświatowych

Odpowiadający: podsekretarz stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej Maciej Kopeć

Warszawa, 15-04-2019

Szanowny Panie Pośle,

uprzejmie informuję, że kwestie związane z wynagrodzeniem nauczycieli zatrudnionych w przedszkolach i szkołach, których organem prowadzącym jest jednostka samorządu terytorialnego lub organ administracji rządowej, bez względu na rodzaj prowadzonych zajęć, regulują przepisy ustawy – Karta Nauczyciela[1] oraz aktów wykonawczych.

Wysokość wynagrodzenia zasadniczego nauczyciela zatrudnionego w ww. jednostkach uzależniona jest od stopnia awansu zawodowego, posiadanych kwalifikacji[2] oraz wymiaru zajęć obowiązkowych. Wysokość dodatków do wynagrodzenia zasadniczego uzależniona jest natomiast odpowiednio od okresu zatrudnienia, jakości świadczonej pracy i wykonywania dodatkowych zadań lub zajęć, powierzonego stanowiska lub sprawowanej funkcji oraz trudnych lub uciążliwych warunków pracy.

Średnioroczna liczba nauczycieli religii (w etatach) w przedszkolach, szkołach podstawowych, szkołach ponadpodstawowych i ponadgimnazjalnych, prowadzonych przez jednostki samorządu terytorialnego i organy administracji rządowej w roku 2017 wynosiła 21,3 tys., natomiast w roku 2018 – 21,7 tys.

Szacunkowy koszt nauczania religii w tych przedszkolach i szkołach wyniósł w roku 2017 1 399 mln zł, natomiast w roku 2018 1 482 mln zł. Należy podkreślić, że nie są to koszty rzeczywiste, tylko kalkulacyjne, oszacowane na podstawie liczby etatów nauczycieli religii z Systemu Informacji Oświatowej i średnich wynagrodzeń nauczycieli na poszczególnych stopniach awansu zawodowego (według art. 30 ust. 1 Karty Nauczyciela) wraz z pochodnymi od wynagrodzeń, doskonaleniem zawodowym, dodatkiem wiejskim, ZFŚS. Nauczyciele religii są wynagradzani na takich samych zasadach jak pozostali nauczyciele. Wzrost kosztów w 2018 r. wynika głównie ze wzrostu wynagrodzeń nauczycieli od 1 kwietnia 2018 r. o 5,35%.

Z wyrazami szacunku

Z upoważnienia
MINISTRA EDUKACJI NARODOWEJ

Maciej Kopeć

Podsekretarz Stanu

[1] Dz. U. z 2018 r. poz. 967, z późn. zm.

[2] Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej i Sportu w sprawie wysokości minimalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli, ogólnych warunków przyznawania dodatków do wynagrodzenia zasadniczego oraz wynagradzania za pracę w dniu wolnym od pracy (Dz. U. z 2014 r. poz. 416)