Interpelacja nr 32489

do ministra zdrowia

w sprawie usług pozaszpitalnych na rzecz pacjentów wymagających wentylacji mechanicznej

Zgłaszający: Małgorzata Zwiercan, Krystyna Wróblewska

Data wpływu: 05-07-2019

Szanowny Panie Ministrze,

ze względu na starzenie się naszego społeczeństwa, ale również rosnące zanieczyszczenie powietrza w naszych aglomeracjach miejskich, lawinowo rośnie liczba osób wymagających wspomagania oddechu za pomocą respiratora.

Z prośbą o interwencję związaną z limitami świadczeń domowej wentylacji mechanicznej w kontraktach zgłosił się do mnie Ogólnopolski Związek Świadczeniodawców Wentylacji Mechanicznej. W swojej prośbie piszą, że wraz ze wzrostem zapotrzebowania z roku na rok, ze względu na przekraczanie przez świadczeniodawców obowiązujących kontraktów, rośnie także liczba pacjentów niesfinansowanych w ramach wentylacji mechanicznej udzielanej w warunkach pozaszpitalnych. Liczba takich pacjentów w roku 2018 wyniosła 2654 osoby. Dowodzą, że nieuwzględnienie przez NFZ rosnących kosztów świadczenia w swoich planach finansowych powoduje pojawienie się u świadczeniodawców nadwykonań prawie od pierwszych dni obowiązywania nowych umów. Tymczasem fundusz nie gwarantuje zwrotu kosztów leczenia pacjentów, którzy nie mieszczą się w określonych limitach.

Najwięcej zaległości wobec świadczeniodawców mają oddziały NFZ w województwach dolnośląskim i małopolskim. Niepokoi również sytuacja na Lubelszczyźnie i w województwie warmińsko-mazurskim. Skierowane przez Ministra Zdrowia w ubiegłym roku we wrześniu pismo do Prezesa NFZ, w którym wskazana została pilna potrzeba priorytetowego potraktowania świadczenia wentylacji mechanicznej, odniosło skutek jedynie w połowie województw.

W związku z powyższym proszę o odpowiedź na pytania:

  1. Czy po skierowaniu przez Ministra Zdrowia pisma do Prezesa NFZ prowadzony był dalszy nadzór kontrolujący zaległości NFZ wobec świadczeniodawców?
  2. Czy znane są Panu Ministrowi obecna sytuacja i opisany przeze mnie problem?