Zapis przebiegu posiedzenia komisji
21-06-2017

Wersja publikowana w formacie PDF

Podkomisje:
  • Komisja Polityki Społecznej i Rodziny /nr 80/
Mówcy:
  • Poseł Bożena Borys-Szopa /PiS/
  • Poseł Magdalena Kochan /PO/
  • Poseł Mirosław Maliszewski (PSL) – spoza składu Komisji
  • Przewodnicząca poseł Beata Mazurek /PiS/
  • Sekretarz stanu w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Krzysztof Michałkiewicz
  • Poseł Izabela Mrzygłocka /PO/
  • Poseł Marzena Okła-Drewnowicz /PO/
  • Poseł Monika Rosa /N/
  • Legislator Urszula Sęk
  • Sekretarz stanu w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Stanisław Szwed
  • Pełnomocnik zarządu Związku Miast Polskich Marek Wójcik

Komisja Polityki Społecznej i Rodziny, obradująca pod przewodnictwem poseł Beaty Mazurek (PiS), przewodniczącej Komisji, rozpatrzyła:

– poprawki zgłoszone w czasie drugiego czytania do projektu ustawy o zmianie ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy oraz niektórych innych ustaw (druki nr 1494 i 1595),

– poprawki zgłoszone w czasie drugiego czytania do projektu ustawy o zmianie niektórych ustaw w związku z realizacją programu „Za życiem” (druki nr 1638 i 1642).

W posiedzeniu udział wzięli: Stanisław Szwed i Krzysztof Michałkiewicz sekretarze stanu w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wraz ze współpracownikami, Rafał Rogala szef Urzędu do Spraw Cudzoziemców wraz ze współpracownikami, Jarosław Leśniewski dyrektor Departamentu Legalności Zatrudnienia w Państwowej Inspekcji Pracy wraz ze współpracownikami, Joanna Wilewska dyrektor w Ministerstwie Edukacji Narodowej, Anna Widarska dyrektor Departamentu Matki i Dziecka w Ministerstwie Zdrowia, Edyta Domańska dyrektor w Państwowym Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych wraz ze współpracownikami, Elżbieta Borowska naczelnik wydziału w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji, Marek Wójcik pełnomocnik zarządu Związku Miast Polskich, Małgorzata Gambrych dyrektor Biura Rzecznika Praw Dziecka wraz ze współpracownikami, Agnieszka Kochańska specjalista w Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” oraz Marek Suska, praktykant w Biurze Legislacyjnym Kancelarii Sejmu.

W posiedzeniu udział wzięli pracownicy Kancelarii Sejmu: Małgorzata Cholewa, Brygida Śliwka, Dariusz Lipski – z sekretariatu Komisji w Biurze Komisji Sejmowych, Urszula Sęk, Robert Durlik, Paweł Mścichowski, – legislatorzy z Biura Legislacyjnego.

Przewodnicząca poseł Beata Mazurek (PiS):

Dzień dobry. Witam wszystkich zebranych, panie i panów posłów, pana ministra wraz ze współpracownikami oraz zaproszonych gości. Porządek posiedzenia został państwu doręczony. Czy ktoś jest przeciwny wobec zaproponowanego porządku dzisiejszej Komisji? Nie słyszę. Stwierdzam, że Komisja przyjęła porządek posiedzenia. Przechodzimy do jego realizacji. Na dzisiejszym posiedzeniu rozpatrujemy poprawki zgłoszone w trakcie drugiego czytania do projektu ustawy o zmianie ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. W trakcie drugiego czytania zgłoszono łącznie 37 poprawek Prawa i Sprawiedliwości, Platformy Obywatelskiej, Kukiz’15, Nowoczesnej i PSL. Proponuję sposób procedowania jak dotychczas – przedstawienie poprawki przez posła, głos za, głos przeciw, stanowisko rządu, ewentualnie uwagi Biura Legislacyjnego. Taki sam rodzaj procedowania proponuję wobec drugiego punktu, gdy również rozpatrzymy poprawki zgłoszone podczas drugiego czytania do projektu ustawy o zmianie niektórych ustaw w związku z realizacją programu „Za życiem”.

Kto z posłów Platformy Obywatelskiej chce przedstawić pierwszą poprawkę? Bardzo proszę, pani poseł Mrzygłocka.

Poseł Izabela Mrzygłocka (PO):

Platforma złożyła trzy poprawki. Pierwsza dotyczy wprowadzenia w miejsce wojewody wydającego decyzje stanowisko starosty.

Przewodnicząca poseł Beata Mazurek (PiS):

Czy ktoś z pań i panów posłów chce zabrać głos? Nie słyszę. Jakie jest stanowisko rządu?

Sekretarz stanu w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Stanisław Szwed:

Nie możemy przyjąć tej poprawki, dlatego, że zmienia ona całą filozofię ustawy, w której zadania należą do wojewody. Na obecnym etapie nie możemy przyjąć propozycji.

Przewodnicząca poseł Beata Mazurek (PiS):

Dziękuję. Czy przedstawiciele Biura Legislacyjnego mają uwagi?

Legislator Urszula Sęk:

Nie mamy uwag.

Przewodnicząca poseł Beata Mazurek (PiS):

Przechodzimy do głosowania. Kto z pań i panów posłów jest za przyjęciem zaproponowanej poprawki? (5) Kto jest przeciwny? (12) Kto wstrzymał się od głosu? (0) Stwierdzam, że poprawka została odrzucona.

Proszę o przedstawienie drugiej poprawki.

Poseł Monika Rosa (N):

W poprawce chodzi o wykreślenie słowa „prokurent” w dwóch przypadkach. Prokurent jest formą pełnomocnictwa, a nie prowadzenia działalności gospodarczej. W pkt 8 lit. a oraz w pkt 11 lit. d, w pkt 11 lit. a chodzi o wykreślenie brzmienia: „wysokość miesięcznego wynagrodzenia, o którym mowa w pkt 1, nie będzie niższa, niż wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę”. Zależy nam, żeby praca mogła być komplementarna w stosunku do polskich pracowników, np. wykonywana na część etatu. W pkt 12 lit. a chodzi o zmianę brzmienia: „przewidywana liczba godzin pracy w tygodniu lub miesiącu” – to jest kwestia uelastycznienia tego zapisu – oraz „nie wymaga wydania nowego zezwolenia na pracę, zmianę rodzaju umowy, rozszerzenia zakresu obowiązku na danym stanowisku lub zmianę stanowiska w przypadku awansu”. Chodzi o to, że w przypadku awansu i zmiany stanowiska nie trzeba ponownie występować o nową zgodę na zezwolenie o pracę.

Przewodnicząca poseł Beata Mazurek (PiS):

Dziękuję. Czy ktoś z pań i panów posłów chce zabrać głos? Nie słyszę. Proszę o stanowisko rządu.

Sekretarz stanu w MRPiPS Stanisław Szwed:

Nie popieramy tej poprawki. Uważamy, że nasze rozwiązania będą skuteczniej zapobiegać tzw. obejściom ustawy. Jednym z celów ustawy było ukrócenie takich praktyk.

Przewodnicząca poseł Beata Mazurek (PiS):

Dziękuję. Czy przedstawiciele Biura Legislacyjnego mają uwagi? Dziękuję. Kto z pań i panów posłów jest za przyjęciem drugiej poprawki? (7) Kto jest przeciwny? (14) Kto wstrzymał się od głosu? (0) Stwierdzam, że poprawka nie uzyskała akceptacji Komisji.

Trzecia poprawka została zgłoszona przez PSL. Bardzo proszę, panie pośle.

Poseł Mirosław Maliszewski (PSL) – spoza składu Komisji:

Nie jestem członkiem Komisji, ale referowałem ten punkt w imieniu Klubu PSL i byłem również autorem poprawek. Proponujemy, aby zezwolenie wydawał nie starosta, ale burmistrz lub prezydent miasta, będący bliżej wnioskujących. Spowoduje to, w wielu miejscach w Polsce, w których jest duża koncentracja zapotrzebowania na siłę roboczą z zewnątrz, ułatwienia dla osób, zamierzających podjąć pracę. Mówiąc krótko, przenosimy kompetencje, dotyczące wydawania zezwoleń ze starosty, na wójta, burmistrza i prezydenta miasta.

Przewodnicząca poseł Beata Mazurek (PiS):

Dziękuję. Zgłaszał się przedstawiciel Biura Legislacyjnego, bardzo proszę.

Legislator Urszula Sęk:

Chcemy zaproponować państwu połączenie kilku poprawek do wspólnego głosowania, gdyż dotyczą tego samego problemu. To są poprawki nr: 3, 4, 7, 30, 31 i 32.

Przewodnicząca poseł Beata Mazurek (PiS):

Rozumiem, że dotyczą tej samej materii, o której mówił pan poseł? Czy ktoś z pań i panów posłów chce zabrać głos? Nie słyszę. Proszę o stanowisko strony rządowej.

Sekretarz stanu w MRPiPS Stanisław Szwed:

Jesteśmy przeciwni poprawce. System oświadczeń w starostwach funkcjonuje już 10 lat. Jest to sprawdzona metoda i przenoszenie zadań na poziom gminy, do wójtów, jest zdecydowanie nie do zaakceptowania.

Przewodnicząca poseł Beata Mazurek (PiS):

Rozumiem, że w tej sytuacji możemy przegłosować poprawki łącznie. Kto z pań i panów posłów jest za przyjęciem poprawek nr: 3, 4, 7, 30, 31 i 32? (7) Kto jest przeciwny? (15) Kto wstrzymał się od głosu? (0) Stwierdzam, że poprawki nie zyskały akceptacji Komisji.

Przechodzimy do omówienia piątej poprawki. Bardzo proszę, pani poseł Bożena Borys-Szopa.

Poseł Bożena Borys-Szopa (PiS):

Klub Prawo i Sprawiedliwość złożył w sumie 10 poprawek. Większość z nich to poprawki doprecyzowujące. Piąta poprawka ma na celu doprecyzowanie brzmienia art. 88 ust. 1a, aby nie budziło wątpliwości, że pracę uważa się za legalną do dnia, w którym przymiot ostateczności uzyskuje „decyzję w sprawie przedłużenia zezwolenia na pracę”.

Przewodnicząca poseł Beata Mazurek (PiS):

Dziękuję. Czy ktoś z pań i panów posłów chce zabrać głos? Nie słyszę. Jakie jest stanowisko rządu?

Sekretarz stanu w MRPiPS Stanisław Szwed:

Jesteśmy za przyjęciem poprawki.

Przewodnicząca poseł Beata Mazurek (PiS):

Czy Biuro Legislacyjne ma uwagi?

Legislator Urszula Sęk:

Nie mamy uwag.

Przewodnicząca poseł Beata Mazurek (PiS):

Kto z pań i panów posłów jest za przyjęciem poprawki nr 5? (15) Kto jest przeciwny? (0) Kto wstrzymał się od głosu? (7) Stwierdzam, że poprawka uzyskała akceptację Komisji.

Przechodzimy do omówienia poprawki nr 6. Bardzo proszę, pani poseł Mrzygłocka.

Poseł Izabela Mrzygłocka (PO):

W poprawce chcemy włączyć do ustawy cudzoziemców ubiegających się o pobyt stały lub czasowy, w związku z zawarciem związku małżeńskiego z obywatelem polskim.

Przewodnicząca poseł Beata Mazurek (PiS):

Czy ktoś z pań i panów posłów chce zabrać głos? Nie słyszę. Jakie jest stanowisko rządu?

Sekretarz stanu w MRPiPS Stanisław Szwed:

Nie możemy przyjąć poprawki w powyższej wersji, ale przekazaliśmy ją do Urzędu do Spraw Cudzoziemców. Będzie można zastanowić się nad problemem przy okazji nowelizacji ustawy o cudzoziemcach. Jesteśmy przeciwni obecnie zaproponowanej poprawce.

Przewodnicząca poseł Beata Mazurek (PiS):

Dziękuję. Kto z pań i panów posłów jest za przyjęciem poprawki nr 6? (7) Kto jest przeciwny? (14) Kto wstrzymał się od głosu? (0) Stwierdzam, że poprawka nie zyskała akceptacji.

Poprawkę nr 7 już rozpatrzyliśmy. Przechodzimy do poprawki nr 8. Czy ktoś z przedstawicieli Klubu Kukiz’15 jest obecny? Nie słyszę. Znamy treść poprawki. Bardzo proszę, Biuro Legislacyjne.

Legislator Urszula Sęk:

Wydaje się nam, że poprawki 8, 18, 19, 21 i 22 powinny być łącznie rozpatrywane.

Przewodnicząca poseł Beata Mazurek (PiS):

Rozumiem. Jakie jest stanowisko rządu?

Sekretarz stanu w MRPiPS Stanisław Szwed:

Jesteśmy przeciwni poprawce. Wyłącza ona rolnictwo z dyrektywy sezonowej. Poprawka nie może być zaakceptowana ze względu na wdrażanie dyrektywy sezonowej.

Przewodnicząca poseł Beata Mazurek (PiS):

Kto z pań i panów posłów jest za przyjęciem poprawek: 8, 18, 19, 21 i 22? (0) Kto jest przeciwny? (14) Kto wstrzymał się od głosu? (9) Stwierdzam, że poprawki nie zyskały akceptacji Komisji.

Przechodzimy do poprawki nr 9. Bardzo proszę, panie pośle.

Poseł Mirosław Maliszewski (PSL) – spoza składu Komisji:

W zaproponowanej poprawce nasz klub proponuje skrócenie terminów rozpatrywania wniosków o wydanie zezwolenia na pracę – w normalnym przypadku z 7 do 3 dni i w przypadku, kiedy są wątpliwości lub odmowa wydania zezwolenia z 30 do 7 dni. Chcemy usprawnić pozyskiwanie pracowników i wyeliminować dni, gdy pracownik jest już zatrudniony u pracodawcy, a nie może podejmować pracy.

Przewodnicząca poseł Beata Mazurek (PiS):

Dziękuję. Czy ktoś z pań i panów posłów chce zabrać głos? Nie słyszę. Jakie jest stanowisko rządu?

Sekretarz stanu w MRPiPS Stanisław Szwed:

Jesteśmy przeciwni tej poprawce. Pierwotnie termin był 30-dniowy, wprowadziliśmy 7-dniowy. W urzędach okres 3-dniowy jest realizowany w 90%, ale w przypadku największej liczby oświadczeń, szczególnie w województwie mazowieckim, termin 7-dniowy musi być zachowany, nie udałoby się tego zmienić. Wpisywanie terminu 3-dniowego uniemożliwiłoby realizację kwestii związanej z wydawaniem oświadczeń.

Przewodnicząca poseł Beata Mazurek (PiS):

Kto z pań i panów posłów jest za przyjęciem poprawki nr 9? (9) Kto jest przeciwny? (14) Kto wstrzymał się od głosu? (0) Stwierdzam, że poprawka nie zyskała akceptacji Komisji.

Przechodzimy do poprawki nr 10, zaproponowanej przez Klub Parlamentarny Prawo i Sprawiedliwość. Bardzo proszę, pani poseł Bożena Borys-Szopa.

Poseł Bożena Borys-Szopa (PiS):

Poprawka nr 10 jest również doprecyzowaniem. Ściślej mówiąc, zgodnie z art. 25 Kodeksu cywilnego, miejscem zamieszkania osoby fizycznej jest miejscowość, w której ona przebywa z zamiarem stałego pobytu. Natomiast, pobyt cudzoziemca, chcącego wykonywać pracę sezonową, będzie miał charakter tymczasowy. W projektowanym art. 88, w odniesieniu do cudzoziemców wykonujących prace sezonowe, wyraz „zakwaterowanie” jest odpowiedni dla treści pkt 2.

Przewodnicząca poseł Beata Mazurek (PiS):

Dziękuję. Czy ktoś z pań i panów posłów chce zabrać głos? Nie słyszę. Jakie jest stanowisko rządu?

Sekretarz stanu w MRPiPS Stanisław Szwed:

Jesteśmy za wprowadzeniem poprawki.

Przewodnicząca poseł Beata Mazurek (PiS):

Kto z pań i panów posłów jest za przyjęciem poprawki nr 10? (23) Kto jest przeciwny? (0) Kto wstrzymał się od głosu? (0) Stwierdzam, że poprawka nr 10 została przyjęta.

Przechodzimy do omówienia poprawki nr 11. Czy ktoś z Klubu Kukiz’15 jest obecny? Nie słyszę. Poproszę o stanowisko rządu.

Sekretarz stanu w MRPiPS Stanisław Szwed:

Proponujemy odrzucić poprawkę. Stanowisko jest negatywne. Poprawka nr 12 Klubu Prawa i Sprawiedliwości jest lepiej sformułowana i pełniej oddaje zasadność przyjęcia.

Przewodnicząca poseł Beata Mazurek (PiS):

Kto z pań i panów posłów jest za przyjęciem poprawki nr 11? (0) Kto jest przeciwny? (21) Kto wstrzymał się od głosu? (1) Stwierdzam, że poprawka została odrzucona.

Bardzo proszę o przedstawienie poprawki nr 12. Pani poseł Bożena Borys-Szopa.

Poseł Bożena Borys-Szopa (PiS):

Poprawka nr 12 wychodzi w szczególności naprzeciw problemowi prac sezonowych w rolnictwie, które często wymagają niezwłocznego rozpoczęcia. Prawdę mówiąc, wyrazy: „następującego po przedstawieniu dokumentów” proponujemy zastąpić słowami: „w którym podmiot powierzający wykonanie pracy cudzoziemcowi przedstawił dokumenty”.

Przewodnicząca poseł Beata Mazurek (PiS):

Dziękuję. Czy ktoś z pań i panów posłów chce zabrać głos? Proszę o stanowisko rządu.

Sekretarz stanu w MRPiPS Stanisław Szwed:

Jesteśmy za.

Legislator Urszula Sęk:

Chcemy dopytać. Państwo zgłosili poprawki 12 i 13 do wspólnego rozpatrywania. Czy przedstawiciele rządu mogą potwierdzić, czy 12. i 13. poprawkę powinniśmy głosować łącznie?

Sekretarz stanu w MRPiPS Stanisław Szwed:

Można głosować łącznie.

Poseł Bożena Borys-Szopa (PiS):

Poprawka nr 13 jest również doprecyzowująca – „Jeżeli dzień rozpoczęcia pracy przez cudzoziemca przypada na dzień wolny od pracy urzędu”, w którym należy go zgłosić, „pracę na warunkach określonych w zaświadczeniu o wpisie wniosku o wydanie zezwolenia na pracę sezonową do ewidencji wniosków w sprawie pracy sezonowej, uważa się za legalną również wówczas, gdy w pierwszym dniu pracy urzędu podmiot, powierzający wykonywanie pracy cudzoziemcowi, przedstawił właściwemu staroście dokumenty, o których mowa w ust. 7 pkt 1 i 2.”.

Przewodnicząca poseł Beata Mazurek (PiS):

Dziękuję. Czy są uwagi do tej poprawki? Nie słyszę. Proponuję przegłosowanie poprawek 12. i 13. łącznie. Kto z pań i panów posłów jest za przyjęciem poprawek? (23) Kto jest przeciwny? (0) Kto wstrzymał się od głosu? (0) Stwierdzam, że obie poprawki zostały przyjęte.

Przechodzimy do poprawki nr 14. Bardzo proszę, pani poseł Rosa.

Poseł Monika Rosa (N):

W pkt 18 art. 88t ust. 2 chodzi o zmianę czasu, kiedy rozpoczyna się bieg dziewięciu miesięcy od dnia rozpoczęcia pracy. W pkt 21 art. 90b chcemy, żeby minister właściwy miał obowiązek konsultowania ze starostą kwestii limitów oraz aby kwestie limitów pojawiały się nie tylko w dzienniku urzędowym, ale również na stronie internetowej.

Przewodnicząca poseł Beata Mazurek (PiS):

Dziękuję. Czy ktoś z pań i panów posłów chce zabrać głos? Nie słyszę. Jakie jest stanowisko rządu?

Sekretarz stanu w MRPiPS Stanisław Szwed:

Jesteśmy przeciwni poprawce, chociaż w ostatniej części dotyczącej monitorowania, poprawka zgłoszona przez Klub Nowoczesnej została również zaproponowana przez Klubu Prawa i Sprawiedliwości, ale lepiej zapisana legislacyjnie.

Przewodnicząca poseł Beata Mazurek (PiS):

Dziękuję. Kto z pań i panów posłów jest za przyjęciem poprawki nr 14? (9) Kto jest przeciwny? (15) Kto wstrzymał się od głosu? (0) Stwierdzam, że poprawka nr 14 została odrzucona.

Proszę o przedstawienie poprawki nr 15. Pani poseł Mrzygłocka.

Poseł Izabela Mrzygłocka (PO):

W poprawce wnosimy, aby okres 10 miesięcy był liczony od dnia rozpoczęcia pracy sezonowej.

Przewodnicząca poseł Beata Mazurek (PiS):

Czy ktoś z pań i panów posłów chce zabrać głos? Nie słyszę. Jakie jest stanowisko rządu?

Sekretarz stanu w MRPiPS Stanisław Szwed:

Jesteśmy przeciwni tej poprawce.

Przewodnicząca poseł Beata Mazurek (PiS):

Kto z pań i panów posłów jest za przyjęciem poprawki nr 15? (9) Kto jest przeciwny? (15) Kto wstrzymał się od głosu? (0) Stwierdzam, że poprawka została odrzucona.

Przechodzimy do poprawki nr 16. Klub Parlamentarny PSL, bardzo proszę.

Poseł Mirosław Maliszewski (PSL) – spoza składu Komisji:

Poprawka ma na celu uproszczenie spraw związanych z zamieszkiwaniem pracownika u pracodawcy, czyli zakwaterowaniem. Chodzi o wyeliminowanie konieczności podpisywania umowy najmu lokalu z osobą, u której będzie pracował.

Przewodnicząca poseł Beata Mazurek (PiS):

Dziękuję. Czy ktoś z pań i panów posłów chce zabrać głos? Nie słyszę. Jakie jest stanowisko rządu?

Sekretarz stanu w MRPiPS Stanisław Szwed:

Jesteśmy przeciwni tej poprawce. W naszych rozwiązaniach jest propozycja dotycząca użyczenia lokalu oraz najmu. Pracodawca nie musi wykazywać, że lokal jest potrzebny dla zatrudnionego cudzoziemca.

Przewodnicząca poseł Beata Mazurek (PiS):

Kto z pań i panów posłów jest za przyjęciem poprawki nr 16? (9) Kto jest przeciwny? (17) Kto wstrzymał się od głosu? (0) Poprawka została odrzucona.

Przechodzimy do poprawki nr 17. Klub Parlamentarny Prawo i Sprawiedliwość, bardzo proszę.

Poseł Bożena Borys-Szopa (PiS):

W poprawce nr 17 proponujemy w art. 1 pkt 18 w art. 88x w ust. 2 pkt 2 nadać brzmienie: „informację, czy cudzoziemiec, którego dotyczy wniosek, wykonywał pracę na rzecz wnioskodawcy w okresie 5 lat poprzedzających złożenie wniosku na podstawie zezwolenia na pracę sezonową”.

Przewodnicząca poseł Beata Mazurek (PiS):

Czy ktoś z pań i panów posłów chce zabrać głos? Nie słyszę. Jakie jest stanowisko rządu?

Sekretarz stanu w MRPiPS Stanisław Szwed:

Jesteśmy za wprowadzeniem poprawki.

Przewodnicząca poseł Beata Mazurek (PiS):

Kto z pań i panów posłów jest za przyjęciem poprawki? (15) Kto jest przeciwny? (0) Kto wstrzymał się od głosu? (8) Stwierdzam, że poprawka została przyjęta.

Poprawki nr 18 i 19 już rozpatrzyliśmy. Proszę o przedstawienie poprawki nr 20. Pani poseł Bożena Borys-Szopa.

Poseł Bożena Borys-Szopa (PiS):

W poprawce proponujemy skreślenie pkt 6 w art. 88y w ust. 1.

Przewodnicząca poseł Beata Mazurek (PiS):

Czy ktoś z pań i panów posłów chce zabrać głos? Bardzo proszę, panie ministrze.

Sekretarz stanu w MRPiPS Stanisław Szwed:

Popieramy poprawkę. Stanowi ona ułatwienie dla pracodawców, którzy nie będą musieli wykazywać środków na pokrycie wynagrodzeń.

Przewodnicząca poseł Beata Mazurek (PiS):

Kto z pań i panów posłów jest za przyjęciem poprawki nr 20? (25) Kto jest przeciwny? (0) Kto wstrzymał się od głosu? (0) Stwierdzam, że Komisja przyjęła poprawkę.

Poprawki nr 21 i 22 już rozpatrzyliśmy. Przechodzimy do omówienia poprawki nr 23. Bardzo proszę, Bożena Borys-Szopa.

Poseł Bożena Borys-Szopa (PiS):

Poprawka z cyklu doprecyzowujących – proponujemy w art. 1 pkt 19 lit. c, w art. 90 ust. 9 wyrazy „w których jest wykonywana praca sezonowa” zastąpić słowami „w których wydaje się zezwolenie na pracę sezonową”.

Przewodnicząca poseł Beata Mazurek (PiS):

Czy ktoś z pań i panów posłów chce zabrać głos? Jakie jest stanowisko rządu?

Sekretarz stanu w MRPiPS Stanisław Szwed:

Jesteśmy za wprowadzeniem poprawki.

Przewodnicząca poseł Beata Mazurek (PiS):

Kto z pań i panów posłów jest za przyjęciem poprawki? (26) Kto jest przeciwny? (0) Kto wstrzymał się od głosu? (0) Stwierdzam, że Komisja przyjęła poprawkę.

Przechodzimy do omówienia poprawki nr 24. Bardzo proszę, pan poseł Maliszewski.

Poseł Mirosław Maliszewski (PSL) – spoza składu Komisji:

Poprawki nr 24, 25 i 26 odnoszą się do uproszczenia składanego do starosty wniosku, dotyczącego zezwolenia na pracę sezonową. Chodzi o to, żeby wniosek był najprostszy, jak najmniej skomplikowany.

Przewodnicząca poseł Beata Mazurek (PiS):

Dziękuję. Bardzo proszę, Biuro Legislacyjne.

Legislator Urszula Sęk:

Proponujemy, żeby poprawki nr 24 i 25 i 26 rozpatrywać łącznie.

Przewodnicząca poseł Beata Mazurek (PiS):

Dziękuję. Jakie jest stanowisko rządu?

Sekretarz stanu w MRPiPS Stanisław Szwed:

Jesteśmy przeciwni poprawkom.

Przewodnicząca poseł Beata Mazurek (PiS):

Kto z pań i panów posłów jest za przyjęciem poprawek nr 24, 25 i 26? (9) Kto jest przeciwny? (17) Kto wstrzymał się od głosu? (0) Stwierdzam, że poprawki zostały odrzucone.

Przechodzimy do poprawki nr 27. Czy jest ktoś obecny z Klubu Kukiz’15? Nie słyszę. Czy ktoś z pań i panów posłów chce zabrać głos w sprawie poprawki? Bardzo proszę, Biuro Legislacyjne.

Legislator Urszula Sęk:

Chcę zwrócić państwa uwagę, iż poprawki 27 i 28 są tożsame. Różnią się tylko sposobem zapisu. W naszym przekonaniu lepiej zapisana jest poprawka nr 27. Mamy prośbę, gdyby państwo wyrazili zgodę i mogli podpisać dwa kluby pod tą poprawką. Dobrze, że państwo wycinają ostatni człon wyliczenia i nie przenoszą wyrazu „oraz”. Musielibyśmy dokonywać korekty przed wyrazami „zasadę komplementarności”. W poprawce Kukiz15 widnieje słowo „oraz” i przytoczony jest cały przepis. W sprawozdaniu byłoby o jedną mniej poprawkę i podpisane dwa kluby. Obie są tożsame, różnią się tylko zapisem.

Przewodnicząca poseł Beata Mazurek (PiS):

Czy ktoś jest przeciwny propozycji Biura Legislacyjnego, aby dwie poprawki głosować łącznie? Nie słyszę. Jakie jest stanowisko rządu?

Sekretarz stanu w MRPiPS Stanisław Szwed:

Jesteśmy za.

Przewodnicząca poseł Beata Mazurek (PiS):

Dziękuję. Kto z pań i panów posłów jest za przyjęciem poprawek nr 27 i 28? (17) Kto jest przeciwny? (0) Kto wstrzymał się od głosu? (6) Stwierdzam, że obie poprawki zostały przyjęte przez Komisję.

Przechodzimy do poprawki nr 29.

Poseł Magdalena Kochan (PO):

Bardzo przepraszam, pani przewodnicząca, ale wydaje się mi, że mamy problem. Z wypowiedzi pani legislator zrozumiałam, że nie chodzi o przyjęcie obu poprawek, ponieważ dotyczą tego samego zagadnienia, ale są w inny sposób zapisane. Pani legislator zaproponowała lepsze rozwiązanie, które w sensie prawnym jest precyzyjniejsze, czyli poprawkę nr 27 autorstwa Klubu Kukiz’15. Pan minister wyraził zgodę na takie procedowanie. Tymczasem pani przewodnicząca poddała obie poprawki pod jednoczesne głosowanie, zatem teoretycznie, w tekście ustawy powinny się znaleźć obydwa zapisy. Tak to rozumiem, zatem proszę o wyjaśnienie.

Przewodnicząca poseł Beata Mazurek (PiS):

Nie pani przewodnicząca, sugestia przedstawicieli Biura Legislacyjnego była taka, żeby z dwóch poprawek zrobić jedną i podpisaną przez dwa kluby. Zatem w sprawozdaniu znajdzie się jedna poprawka podpisana przez dwa kluby.

Przechodzimy do poprawki nr 29. Bardzo proszę, pani poseł Bożena Borys-Szopa.

Poseł Bożena Borys-Szopa (PiS):

Poprawka uzasadnia, że dostęp do informacji na temat stanu wykorzystania limitów, jeszcze przed ich wyczerpaniem, ułatwi pracodawcom i innym podmiotom, powierzającym wykonywanie pracy, podejmowanie działań w zakresie rekrutacji pracowników w odpowiednim czasie, tj. z odpowiednim wyprzedzeniem. Może również ograniczyć liczbę wniosków i oświadczeń składanych krótko przed wyczerpaniem limitów.

Przewodnicząca poseł Beata Mazurek (PiS):

Dziękuję. Czy ktoś z pań i panów posłów chce zabrać głos? Nie słyszę. Jakie jest stanowisko rządu?

Sekretarz stanu w MRPiPS Stanisław Szwed:

Jesteśmy za. To jest poprawka, o której mówiliśmy, a wcześniej była zaproponowana przez Klub Nowoczesna. Ta została poprawniej zapisana pod względem legislacyjnym.

Przewodnicząca poseł Beata Mazurek (PiS):

Dziękuję. Kto z pań i panów posłów jest za przyjęciem poprawki nr 29? (22) Kto jest przeciwny?(0) Kto wstrzymał się od głosu? (0) Stwierdzam, że poprawka została przyjęta.

Poprawki nr 30, 31 i 32 już rozpatrzyliśmy. Przechodzimy do poprawki nr 33. Bardzo proszę, Bożena Borys-Szopa.

Poseł Bożena Borys-Szopa (PiS):

Poprawka nr 33 dotyczy kar. W uzasadnieniu, granice wymiaru kar za wykroczenia, określone w art. 120 ust. 1 ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy, będą ustalone analogicznie do przepisów art. 281 i 283 Kodeksu pracy. Podobnie, jak odpowiedzialność za wykroczenia przeciwko prawom pracownika, zmiana zapewni organom orzekającym większą swobodę w określeniu wysokości kary, stosownie do okoliczności sprawy.

Przewodnicząca poseł Beata Mazurek (PiS):

Dziękuję. Czy ktoś z pań i panów posłów chce zabrać głos? Nie słyszę. Jakie jest stanowisko rządu?

Sekretarz stanu w MRPiPS Stanisław Szwed:

Jesteśmy za. Środowisko rolników proponowało, aby wyrównać poziom kar z Kodeksem pracy.

Przewodnicząca poseł Beata Mazurek (PiS):

Kto z pań i panów posłów jest za przyjęciem poprawki nr 33? (19) Kto jest przeciwny? (0) Kto wstrzymał się od głosu? (8) Stwierdzam, że Komisja przyjęła poprawkę.

Proszę panią poseł Borys-Szopę o przedstawienie poprawki nr 34.

Poseł Bożena Borys-Szopa (PiS):

W tym samym celu dolne granice kar za wykroczenia, określone w art. 120 ust. 3 i 5, czyli podstępne doprowadzenie do nielegalnego powierzenia pracy cudzoziemcowi oraz do nielegalnego wykonywania pracy przez cudzoziemca, zostają obniżone z 5000 zł do 3000 zł w stosunku do pierwotnego projektu. Czyny tego rodzaju powinny być zagrożone większą karą, niż za nielegalne powierzenie pracy cudzoziemcowi.

Poseł Magdalena Kochan (PO):

Zaniżamy dolną granicę czy podwyższamy? Rozumem, że kwotę 5000 zł zastępujemy 3000 zł, czyli obniżamy dolną granicę kary za czyn, który określiła przed chwilą pani poseł, jako dotkliwsze przestępstwo niż powierzenie pracy cudzoziemcowi.

Sekretarz stanu w MRPiPS Stanisław Szwed:

Obniżamy i dajemy taką samą minimalną kwotę kary, jaka w widnieje w Kodeksie pracy i jest nakładana przez Państwową Inspekcję Pracy. W projekcie rządowym były przewidziane wyższe kary, ale dotykałyby rolników, dlatego je obniżyliśmy. Oczywiście, kary będzie nakładał sąd w postaci grzywny, ale chcieliśmy obniżyć niższą granicę, żeby była większa możliwość swobody podejmowania decyzji. To był jeden z postulatów środowiska rolniczego.

Przewodnicząca poseł Beata Mazurek (PiS):

Dziękuję. Czy ktoś z pań i panów posłów chce zabrać głos? Kto z pań i panów posłów jest za przyjęciem poprawki nr 34? (18) Kto jest przeciwny? (0) Kto wstrzymał się od głosu? (9) Stwierdzam, że poprawka została przyjęta przez Komisję.

Przechodzimy do omówienia poprawki nr 35. Bardzo proszę, Pan poseł Maliszewski.

Poseł Mirosław Maliszewski (PSL) – spoza składu Komisji:

Poprawka dotyczy zmniejszenia opłaty za zezwolenie wydane w związku z art. 185a ustawy, z kwoty 170 zł na 10 zł.

Przewodnicząca poseł Beata Mazurek (PiS):

Dziękuję. Nie widzę chętnych do zabrania głosu. Proszę o stanowisko rządu.

Sekretarz stanu w MRPiPS Stanisław Szwed:

Jesteśmy przeciwni. Kwota była ustalona z Ministerstwem Spraw Wewnętrznych i Administracji. Przy innych zezwoleniach na pobyt stały opłata wynosi 340 zł, tutaj jest 50% tej kwoty.

Przewodnicząca poseł Beata Mazurek (PiS):

Kto z pań i panów posłów jest za przyjęciem poprawki nr 35? (9) Kto jest przeciwny? (17) Kto wstrzymał się od głosu? (0) Stwierdzam, że Komisja nie przyjęła poprawki nr 35.

Przechodzimy do poprawki nr 36. Pani poseł Rosa, bardzo proszę.

Poseł Monika Rosa (N):

W poprawce chodzi o to, żeby wydanie nowego zezwolenia nie wymagało zmiany oraz rozszerzenia zakresu obowiązków na stanowisku albo awansie.

Przewodnicząca poseł Beata Mazurek (PiS):

Dziękuję. Nie słyszę chętnych do zabrania głosu. Proszę o stanowisko rządu.

Sekretarz stanu w MRPiPS Stanisław Szwed:

Jesteśmy przeciwni.

Przewodnicząca poseł Beata Mazurek (PiS):

Kto z pań i panów posłów jest za przyjęciem poprawki nr 36? (9) Kto jest przeciwny? (16) Kto wstrzymał się od głosu? (0) Stwierdzam, że poprawka nr 36 została odrzucona.

Ostatnia poprawka nr 37, pani poseł Bożena Borys-Szopa, bardzo proszę.

Poseł Bożena Borys-Szopa (PiS):

W poprawce proponujemy po słowach „zezwolenia na pracę” dodać treść „lub oświadczenia o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi wpisanego do ewidencji oświadczeń”.

Przewodnicząca poseł Beata Mazurek (PiS):

Dziękuję. Nie widzę chętnych do zabrania głosu. Proszę o stanowisko rządu.

Sekretarz stanu w MRPiPS Stanisław Szwed:

Jesteśmy za wprowadzeniem poprawki.

Przewodnicząca poseł Beata Mazurek (PiS):

Kto z pań i panów posłów jest za przyjęciem zaproponowanej poprawki? (25) Kto jest przeciwny? (0) Kto wstrzymał się od głosu? (0) Stwierdzam, że Komisja przyjęła poprawkę nr 37.

Zakończyliśmy rozpatrywanie poprawek. Proponuję, aby posłem sprawozdawcą nadal pozostała pani poseł Bożena Borys-Szopa. Czy są inne kandydatury? Nie słyszę. Czy ktoś jest przeciwny? Nie słyszę. Stwierdzam, że Komisja przyjęła kandydaturę pani poseł Borys-Szopy. Wyczerpaliśmy rozpatrywanie pierwszego punktu.

Przechodzimy do drugiego punktu. W czasie drugiego czytania, które odbyło się 21 czerwca, do rządowego projektu ustawy o zmianie niektórych innych ustaw w związku z realizacją programu „Za życiem”, zgłoszono dwie poprawki – Klubu Parlamentarnego Nowoczesna oraz Platformy Obywatelskiej. Bardzo proszę o przedstawienie poprawki nr 1.

Poseł Monika Rosa (N):

W poprawce chodzi o zmianę nazwy ustawy „Za życiem”, która jest programem rządowym, na bardziej stosowną nazwę proponowaną w ustawach, czyli: „ustawa o pomocy społecznej oraz niektórych innych ustaw”. Nazewnictwo wydaje się poprawniejsze.

Przewodnicząca poseł Beata Mazurek (PiS):

Dziękuję. Czy ktoś z pań i panów posłów chce zabrać głos? Nie słyszę. Jakie jest stanowisko rządu?

Sekretarz stanu w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Krzysztof Michałkiewicz:

Jesteśmy przeciwni.

Przewodnicząca poseł Beata Mazurek (PiS):

Kto z pań i panów posłów jest za przyjęciem poprawki nr 1? (1) Kto jest przeciwny? (15) Kto wstrzymał się od głosu? (6) Stwierdzam, że Komisja odrzuciła poprawkę nr 1.

Przechodzimy do omówienia poprawki nr 2. Bardzo proszę, pani przewodnicząca Marzena Okła-Drewnowicz.

Poseł Marzena Okła-Drewnowicz (PO):

W poprawce proponujemy, żeby nie było fakultatywności, iż „minister właściwy do spraw oświaty i wychowania może udzielić jednostkom samorządu terytorialnego wsparcia finansowego w formie dotacji celowej”. Chcemy wprowadzić zapis, że minister „udziela jednostkom” takowej dotacji. Jeśli mają być tworzone ośrodki, w ślad za tym powinna iść dotacja. Pan minister, podczas drugiego czytania, twierdził, że one już są w placówkach podlegających staroście wskazującemu, które z nich mają pełnić rolę wiodącą. Zatem, jeśli one istnieją, nie powinniśmy mówić o ośrodkach, ale o zadaniach. Jeśli tak jest, uważamy, że na nowe zadania również należy udzielić dotacji.

Przewodnicząca poseł Beata Mazurek (PiS):

Dziękuję. Bardzo proszę.

Pełnomocnik zarządu Związku Miast Polskich Marek Wójcik:

Pani przewodnicząca, Wysoka Komisjo, Marek Wójcik, Związek Miast Polskich. Chcę prosić o głos, dlatego, że państwo powinni otrzymać informację. Po pierwsze, projekt został przyjęty z naruszeniem ustawy o Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego oraz o przedstawicielach RP w Komitecie Regionów Unii Europejskiej oraz regulaminy…

Przewodnicząca poseł Beata Mazurek (PiS):

Proszę pana, przepraszam, ale proszę, aby odniósł się pan do poprawki. Wczoraj było drugie czytanie…

Pełnomocnik zarządu ZMP Marek Wójcik:

Ale ja odnoszę się do tego punktu…

Przewodnicząca poseł Beata Mazurek (PiS):

Albo pan pozwoli mi skończyć, albo panu odbiorę głos.

Pełnomocnik zarządu ZMP Marek Wójcik:

Ale to pani nie pozwoliła mi skończyć wypowiedzi.

Przewodnicząca poseł Beata Mazurek (PiS):

Proszę odnieść się do poprawki. Wczoraj odbyło się pierwsze czytanie i był czas, żeby odnieść się do całości ustawy. Jeśli ma pan uwagi do poprawki, bardzo proszę, jeśli nie, przechodzimy do głosowania.

Pełnomocnik zarządu ZMP Marek Wójcik:

Odnoszę się do poprawki. Pani przewodnicząca, przypominam, że mam przywilej zabierania głosu również w drugim czytaniu, z czego korzystam.

Przewodnicząca poseł Beata Mazurek (PiS):

Nie odbieram panu tego przywileju, proszę tylko, żeby odniósł się pan do poprawki.

Pełnomocnik zarządu ZMP Wójcik:

Pani przewodnicząca, odnoszę się do poprawki, ale państwo nie wiedzą, że Komisja Wspólna Rządu i Samorządu Terytorialnego nie wydała dotychczas w tej sprawie opinii, dopiero dzisiaj – negatywną. Chcę powiedzieć coś, co panią ucieszy. Chcieliśmy wydać akceptującą opinię, ponieważ pozytywnie odnosimy się do zmian dotyczących pomocy społecznej, przygotowanych przez resort. Tylko jeden przepis, art. 2, wzbudzał ogromne kontrowersje, ponieważ naszym zdaniem jest niekonstytucyjny. Wprowadza nowe, obligatoryjne zadania dla jednostek samorządu terytorialnego, ale bez dodatkowego finansowania. Chcę wyraźnie podkreślić, że konstytucja mówi, iż nowe zadanie musi wynikać z ustawy, a nie z rozporządzenia (rozporządzeń nie widzieliśmy, zobaczyliśmy je razem z drukiem sejmowym) i wprowadza obowiązek przekazania samorządom zadań. W związku z tym, wspieramy poprawkę, ale chcę zwrócić państwa posłów uwagę na fakt, że załączone do projektu rozporządzenie wskazuje, iż nowe zadania będą nie do wykonania przez samorządy, co będzie negatywnie skutkowało dla dzieci niepełnosprawnych i ich rodziców. Wprowadza się regulacje kompletnie nie do wykonania przez jednostki samorządu terytorialnego, polegające m.in na tym, że będziemy musieli zabezpieczyć dostęp do lekarzy specjalistów. Formalnie nie ma takiej możliwości, a propozycje rozporządzenia tylko to podkreślają. Dlatego, w obronie dzieci niepełnosprawnych i ich rodziców prosimy o poparcie tej poprawki. To jest tylko minimalny ratunek dla, już wydanego, złego zapisu i stosowanie zasad dobrej legislacji. Dziękuję.

Przewodnicząca poseł Beata Mazurek (PiS):

To jest pana ocena, czy to jest dobre, czy złe rozwiązanie. Wczoraj, podczas rozmowy na temat konstytucjonalności była już udzielona odpowiedź na to pytanie. Panie ministrze, proszę o ustosunkowanie się do poprawki.

Sekretarz stanu w MRPiPS Krzysztof Michałkiewicz:

Pani przewodnicząca, Wysoka Komisjo, faktycznie, ten artykuł w procedowanej ustawie wzbudził zastrzeżenia Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego. Opinię przekazaliśmy do Ministerstwa Edukacji Narodowej, ponieważ problem odnosi się do artykułu, który był przygotowany i dotyczył ustawy o systemie oświaty. Ministerstwo Edukacji Narodowej podtrzymało zapis uważając, że jest wystarczający. Jednocześnie, MEN wytłumaczyło, że wskazanie konkretnego ośrodka, jako wiodącego, pełniącego rolę koordynacyjno-rehabilitacyjno-opiekuńczą, daje możliwość dofinansowania zadań w zakresie, w jakim uzgodnią starosta i ministerstwo. Zadania mogą być dofinansowane z dotacji celowej, ale również częściowo finansowane z subwencji oświatowej, ponieważ wszystkie ośrodki są finansowane w ten sposób. Często w danym powiecie potrzeby nie muszą wykraczać poza dotychczasowe funkcjonowanie ośrodka. Jeżeli starosta dojdzie do wniosku, że uruchamia nowe zadania, będzie mógł otrzymać dotację z budżetu. Przypominam, że w tym roku jest na to przeznaczone 42 320 tys. zł, w następnym będzie 53 320 tys. zł, a do 2021 r. z programu przekażemy samorządom 312 000 tys. zł. Uważam, że to jest dotacja celowa, która pomoże samorządom zrealizować zadania. Dzieci niepełnosprawne są mieszkańcami wspólnoty samorządowej i nie wierzę, że są wyłączone z niektórych usług.

Przewodnicząca poseł Beata Mazurek (PiS):

Dziękuję. Kto z pań i panów posłów jest za przyjęciem poprawki nr 2? (8) Kto jest przeciwny? (17) Kto wstrzymał się od głosu? (1) Stwierdzam, że poprawka została odrzucona.

Wyczerpaliśmy rozpatrywanie poprawek. Pozostaje nam wybór posła sprawozdawcy. Proponuję, żeby nadal była nim pani poseł Elżbieta Duda. Czy są inne kandydatury? Czy ktoś jest przeciwny? Nie słyszę. Stwierdzam, że Komisja wybrała posła sprawozdawcę. Wyczerpaliśmy porządek posiedzenia. Dziękuję wszystkim za udział.


« Powrótdo poprzedniej strony