Zapis przebiegu posiedzenia komisji
11-06-2019

Wersja publikowana w formacie PDF

Podkomisje:
  • Komisja Zdrowia /nr 180/
Mówcy:
  • Poseł Tadeusza Dziuba /PiS/
  • Poseł Marek Hok /PO-KO/
  • Przewodnicząca poseł Beata Małecka-Libera /PO-KO/
  • Poseł Rajmund Miller /PO-KO/
  • Poseł Elżbieta Radziszewska /PO-KO/

Komisja Zdrowia, obradująca pod przewodnictwem poseł Beaty Małeckiej-Libery (PO-KO), zastępcy przewodniczącego Komisji, przystąpiła do realizacji następującego porządku dziennego:

– wybór przewodniczącego Komisji;

– rozpatrzenie dokumentu „Informacja o zrealizowanych lub podjętych zadaniach z zakresu zdrowia publicznego w roku 2016 i 2017” (druk nr 3149).

W posiedzeniu udział wzięli pracownicy Kancelarii Sejmu: Małgorzata Siedlecka-Nowak, Jakub Stefański oraz Monika Żołnierowicz-Kasprzyk – z sekretariatu Komisji w Biurze Komisji Sejmowych.

W posiedzeniu udział wzięli: Zbigniew Król podsekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia ze współpracownikami, Anna Zielińska główny specjalista w Departamencie Strategii i Działań Systemowych Biura Rzecznika Praw Pacjenta, Janusz Heitzman dyrektor Instytutu Psychiatrii i Neurologii ze współpracownikiem, Marek Jeziorski przewodniczący Rady Nadzorczej oraz Irena Rej prezes Izby Gospodarczej „Farmacja Polska”, Aleksander Mazurek profesor Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, Janusz Meder prezes Polskiej Unii Onkologii ze współpracownikiem, Beata Rorant oraz Arkadiusz Tatar eksperci Pracodawców RP, Michał Sutkowski rzecznik Kolegium Lekarzy Rodzinnych w Polsce, Joanna Walewander sekretarz Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych, Wioletta Witkowska prawnik w Zespole Radców Prawnych Naczelnej Izby Lekarskiej oraz Bogdan Wojtyniak zastępca dyrektora ds. Analiz i Strategii w Zdrowiu Publicznym Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny.

Przewodnicząca poseł Beata Małecka-Libera (PO-KO):

Dzień dobry państwu. Witam wszystkich na posiedzeniu Komisji Zdrowia. Za chwilę będziemy rozpoczynać. Tytułem wstępu, chciałabym powiedzieć, dlaczego spotkanie jest dzisiaj, nie w czasie posiedzenia Sejmu, a dzień przed. Otóż, chciałabym poinformować państwa, że marszałek Sejmu nie wyraża zgody na to, aby spotkania Komisji odbywały się w trakcie posiedzeń, jeżeli jest to przyjmowanie informacji lub nie są to sprawy związane z projektami ustaw. Z tego wynika dzisiejsza data.

Bardzo serdecznie witam na posiedzeniu Komisji Zdrowia panie i panów posłów oraz stronę społeczną, wszystkie osoby zainteresowane zdrowiem publicznym – bardzo dziękuję za udział i za przyjście – a także oczywiście pana ministra, który odpowiada za zdrowie publiczne. Myślę więc, że dyskusja będzie żywa.

Panie ministrze, druk nr 3149, który do nas spłynął, jest bardzo obfity. Bardzo skrupulatnie…

Poseł Tadeusza Dziuba (PiS):

Pani przewodnicząca, czy można.

Przewodnicząca poseł Beata Małecka-Libera (PO-KO):

Proszę.

Poseł Tadeusza Dziuba (PiS):

Wniosek proceduralny. Ja chciałbym zaproponować rozszerzenie obrad naszej Komisji o punkt – wybór przewodniczącego Komisji.

Przewodnicząca poseł Beata Małecka-Libera (PO-KO):

Panie przewodniczący, jestem po rozmowach u nas, w klubie, i jest decyzja taka, że najpierw będzie spotkanie pomiędzy klubami, a następnie w tym tygodniu, w środę, czwartek, będzie dodatkowe posiedzenie Komisji i będziemy wybierać przewodniczącego.

Poseł Tadeusza Dziuba (PiS):

Pani przewodnicząca, wydaje mi się, że mam prawo zgłosić wniosek proceduralny, i go zgłaszam.

Przewodnicząca poseł Beata Małecka-Libera (PO-KO):

Panie przewodniczący, pan ma prawo do wszystkiego, również do tego, że macie większość na sali i cokolwiek pan tu zgłosi, zostanie przegłosowane. Oczywiście, jeśli taka będzie wola, to tak będzie. Ja mówię tylko, jak to wygląda proceduralnie. Jeżeli chcą państwo przejąć siłą tę Komisję, to proszę bardzo, możecie to zrobić. Proszę zgłaszać.

Poseł Tadeusza Dziuba (PiS):

Ja zgłosiłem na razie wniosek o rozszerzenie porządku posiedzenia. Nie wiem, czy pani przewodnicząca wyraża na to zgodę i bez głosowania…

Przewodnicząca poseł Beata Małecka-Libera (PO-KO):

Proszę bardzo, będziemy glosować.

Poseł Tadeusza Dziuba (PiS):

Będziemy głosować nad rozszerzeniem porządku obrad. Czy tak?

Przewodnicząca poseł Beata Małecka-Libera (PO-KO):

Tak. Przyjmuję pana wniosek pod głosowanie.

W takim razie, prządek posiedzenia naszej Komisji poszerzamy o drugi punkt… Głosowanie jest bez sensu, bo wiadomo, że to zostanie przegłosowane. Przecież to jest ironia…

Oczywiście, proszę bardzo. Kto jest za poszerzeniem porządku? Kto jest przeciw? Kto się wstrzymał?

Głosowało 17 osób; za było 10, przeciw 7. W związku z tym wniosek przeszedł.

Proszę bardzo, panie pośle. Proszę zgłaszać kandydatury.

Poseł Tadeusza Dziuba (PiS):

Pani przewodnicząca, szanowni państwo, chciałbym zaproponować, by przewodniczącym Komisji został nasz kolega, pan dr Tomasz Latos, który jest doświadczonym posłem. Wiele lat współkierował naszą Komisją, znany jest z osobistej kultury i jego zgłaszam jako kandydata na przewodniczącego Komisji.

Przewodnicząca poseł Beata Małecka-Libera (PO-KO):

Chciałabym tylko dodać do tego zgłoszenia, panie przewodniczący, że w ramach Konwentu Seniorów były uzgodnione parytety i Komisja Zdrowia przypadła klubowi Platformy Obywatelskiej. W ten sposób łamią państwo te ustalenia, i to wszystko.

Czy ktoś jeszcze chciałby…? Proszę bardzo, pani poseł.

Poseł Elżbieta Radziszewska (PO-KO):

Dziękuję bardzo. Ja chciałabym zapytać pana posła, który złożył wniosek o wybranie przewodniczącego Komisji dzisiaj, bez uzgodnień pomiędzy klubami parlamentarnymi… Zawsze było tak, że zwycięzca nie bierze wszystkiego. W drodze porozumienia było uzgadniane, w której komisji przewodniczący jest z którego klubu, czy z którego koła, jak tworzymy prezydium danej komisji, żeby rzeczywiście zachować w komisjach to, co jest na sali sejmowej.

My jako opozycja nigdy nie uzurpowaliśmy sobie prawa do tego, żeby przejąć wszystkie komisje, natomiast według uzgodnień pomiędzy klubami, przewodniczący Komisji Zdrowia reprezentował klub Platformy Obywatelskiej. Z tego wynika moje pytanie do pana, który zgłaszał ten wniosek, do pana wiceprzewodniczącego: Czy ma pan zgodę własnego klubu? Czy pan uzgodnił to z przewodniczącym klubu Terleckim? Czy było to tematem rozmów w państwa klubie parlamentarnym i to pana dzisiejsze zgłoszenie wynika z uzgodnień wewnątrzklubowych? Jeśli tak, to rozumiem stanowisko. Jeśli nie, chciałabym pana zapytać, czym pan się kieruje, wnosząc ten wniosek wbrew parlamentarnym zasadom przyjętym w tej izbie. Bardzo proszę o odpowiedź, zanim ustosunkuję się do kandydatury.

Przewodnicząca poseł Beata Małecka-Libera (PO-KO):

Dziękuję bardzo. Czy jeszcze ktoś chciałby zabrać głos? Może jeszcze pan poseł byłby uprzejmy odpowiedzieć.

Poseł Tadeusza Dziuba (PiS):

Odpowiem krótko, pani przewodnicząca, pani poseł. Jak państwo wiedzą, nasz klub jest zdyscyplinowany i nie sądzę, żeby państwo podejrzewali mnie o to, że z tej dyscypliny się wyłamałem. To wszystko, co mam do powiedzenia.

Poseł Elżbieta Radziszewska (PO-KO):

To znaczy, że taka jest decyzja pana klubu. Czy tak?

Poseł Tadeusza Dziuba (PiS):

Odpowiedziałem pani poseł na pani pytanie.

Poseł Elżbieta Radziszewska (PO-KO):

Ja tak rozumiem. To znaczy, że Klub Parlamentarny Prawo i Sprawiedliwość podjął decyzję, że przewodniczący Komisji Zdrowia będzie z państwa klubu i zrywacie porozumienie, które obowiązuje od 3,5 roku w tej kadencji. Czy tak?

Poseł Tadeusza Dziuba (PiS):

Odpowiedziałem pani poseł na pani pytanie.

Poseł Elżbieta Radziszewska (PO-KO):

Pan boi się powiedzieć „tak” lub „nie”. Proszę powiedzieć „tak”.

Przewodnicząca poseł Beata Małecka-Libera (PO-KO):

Panie przewodniczący, prawda jest taka, że ja w tej chwili wyszłam ze swojego klubu i rozmowy z panem marszałkiem Terleckim mają się odbyć jutro, więc gdzieś jest przekłamanie. Jeżeli robią to państwo siłowo, to jest wasz wybór.

Czy ktoś jeszcze z państwa chciałby… Proszę bardzo, pan poseł.

Poseł Marek Hok (PO-KO):

Pani przewodnicząca, szanowni państwo, to jest po raz kolejny skandaliczne zachowanie przedstawiciela państwa klubu, który praktycznie na siłę proponuje zmianę przewodniczącego Komisji, która – tak jak mówiliśmy – od wielu lat jest przeznaczona dla klubu opozycyjnego. W poprzedniej kadencji parlamentu pan przewodniczący Latos z całą stanowczością i swoim doświadczeniem pełnił funkcje przewodniczącego. W tej kadencji było to miejsce przeznaczone dla Platformy Obywatelskiej. Tak jak powiedziały pani poseł Radziszewska i pani poseł Małecka-Libera, ustalenia, które miały być podjęte, miały zapaść w rozmowach pomiędzy szefami klubów. Dziwię się, panie przewodniczący, że pan proponuje takie rozstrzygnięcie, nie dając jednoznacznej odpowiedzi, że „tak, to jest ustalenie klubu Prawa i Sprawiedliwości”. To powinno być zawarte w protokole, a nie domyślanie się, co pan miał na myśli. To jest kolejny skandal.

W takim razie, ponieważ pozostało nam tylko kilka miesięcy do końca kadencji… Wydawało mi się, że ta Komisja była… Oczywiście, spory się toczyły, ale wydawało się, że wśród nas, ludzi związanych z ochroną zdrowia, w większości lekarzy, i ludzi, którzy reprezentują trochę inny poziom interpretacyjny, jeżeli chodzi o podziały polityczne… Zawiodłem się po raz kolejny, a na panu zwłaszcza.

Wracając do rzeczy, chciałbym w takim razie zgłosić kandydaturę pani poseł Beaty Małeckiej-Libery, wiceprzewodniczącej, która od wielu lat zasiada w prezydium Komisji Zdrowia. I jeszcze raz powiem panu, panie przewodniczący, że z wielkim niesmakiem przyjąłem pana propozycję. Jestem zawiedziony. Jest mi bardzo przykro, że przed końcem tej kadencji w taki sposób państwo traktują nas, członków Komisji Zdrowia. Zgłaszam kandydaturę pani poseł Beaty Małeckiej-Libery. Dziękuję.

Przewodnicząca poseł Beata Małecka-Libera (PO-KO):

Dziękuję. Pan poseł Rajmund Miller.

Poseł Rajmund Miller (PO-KO):

Proszę państwa, muszę powiedzieć z wielkim… Wniosek PiS-u w tej chwili jest dowodem wiarygodności tego, co robicie w całej polityce, tego, jak oszukujecie ludzi. To jest kolejne oszustwo z waszej strony. Jeżeli my dzisiaj w klubie Platformy Obywatelskiej dowiadujemy się, że w sprawie Komisji Zdrowia będzie spotkanie z panem marszałkiem Terleckim i że były pewne uzgodnienia, to znaczy, że PiS jest zdolny do łamania wszelkich uzgodnień – nie tylko uzgodnień tu, w Sejmie, ale również społecznych. Dzisiaj dostaliśmy następny dowód waszej wiarygodności jako grupowania politycznego. Dziękuję bardzo.

Poseł Elżbieta Radziszewska (PO-KO):

Czy mogę jeszcze raz? Dziękuję bardzo.

Przewodnicząca poseł Beata Małecka-Libera (PO-KO):

Pani poseł Radziszewska, zanim oddam pani głos, chcę jeszcze dodać jedno zdanie. Zrozumiałam już teraz, panie pośle, dlaczego nie chciał pan rano ze mną się przywitać i podać mi ręki. Może lepiej. Proszę bardzo, pani poseł.

Poseł Elżbieta Radziszewska (PO-KO):

Brawo, panie pośle. Kultura osobista z kulturą za pan brat.

Chciałabym jednak powiedzieć jedną rzecz. Ten fakt, na kilka miesięcy przed wyborami, który dzisiaj będzie miał miejsce, tzn. siłowego przejęcia Komisji Zdrowia, świadczy o jednym. Państwo wiedzą, że w ochronie zdrowia jest źle, bo słyszycie opinie o tym, co dzieje się w sektorze zdrowia na co dzień rozmawiając z pielęgniarkami, położnymi, lekarzami, pacjentami, dyrektorami szpitali powiatowych. Dokładnie wiecie, że zostawiacie w ochronie zdrowia nędzę i ruinę, że już w wielu miejscach w Polsce grozi to, że pacjenci nie będą mieli szansy na żadną opiekę zdrowotną. Szpitale powiatowe włączone do waszej sieci za chwilę padną. Wiele z nich jest właściwie w procedurze przedupadkowej. Pacjenci umierają na SOR-ach. Pacjenci nie mają szansy na wizytę u lekarza specjalisty, nie mają szansy na opieką zdrowotną. Myślę, że to jest właściwy powód tego, że boicie się oddać w ręce opozycji Komisję Zdrowia. Przejmujecie ją siłowo, chociaż od 3,5 roku przewodniczący był z Platformy Obywatelskiej. To jest prawdziwy powód waszego działania.

Muszę państwu powiedzieć, że będę przekonywać moich kolegów, żebyśmy w waszej grze nie brali udziału. A ponieważ jest to dodatkowy punkt, nie zgłoszony do prezydium Komisji wcześniej – ani pan Latos, ani drugi pan, który zgłaszał tę propozycję, nie raczyli poinformować prezydium Komisji o tym, co zamierzacie zrobić na tym posiedzeniu Komisji – proszę panią przewodniczącą o 5 minut przerwy, żebyśmy mogli porozmawiać o tym przed zarządzeniem głosowania nad tym punktem, wyborem przewodniczącego. Proszę o 5 minut przerwy.

Przewodnicząca poseł Beata Małecka-Libera (PO-KO):

Szanowni państwo, dzisiejsze posiedzenie Komisji miało być typowo merytoryczne, zwołane – jak powiedziałam – zgodnie z procedurą i tym, jak życzył sobie pan marszałek, czyli dzień przed posiedzeniem Sejmu, żebyśmy spokojnie porozmawiali o zdrowiu publicznym. Bardzo ciekawy raport – informacja, która została przygotowana. Myślę, że bardzo dużo ciekawych informacji, także do dyskusji. Wydawało mi się, że to będzie bardzo dobry czas dla Komisji Zdrowia, aby o tym wszystkim porozmawiać.

Tak jak tu ktoś z posłów powiedział, oprócz tego, że jesteśmy członkami Komisji i parlamentarzystami, jesteśmy także lekarzami. Wydaje mi się więc, że pewne reguły, pewne morale, obowiązują nas być może bardziej niż wszystkich pozostałych. Dlatego wydaje mi się, że tego typu postępowanie, bez jakichkolwiek rozmów i bez uzgodnień – tym bardziej, że rozmowy klubowe mają się odbyć jutro – upoważnia mnie do tego, żeby zamknąć dzisiejsze posiedzenie, co niniejszym czynię. Dziękuję.


« Powrótdo poprzedniej strony