Komisja Zdrowia, obradująca pod przewodnictwem posła Bartosza Arłukowicza (PO), przewodniczącego Komisji Zdrowia, rozpatrzyła:
– uchwałę Senatu w sprawie ustawy o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (druk nr 1326).
W posiedzeniu udział wzięli: Katarzyna Głowala podsekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia ze współpracownikami, Ewa Talma inspektor Wydziału Prawnego w Biurze Rzecznika Praw Pacjenta, , Sebastian Irzykowski wiceprezes Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych, Kamila Samczuk-Sieteska prawnik w Naczelnej Izbie Lekarskiej, Mateusz Moksik asystent przewodniczącego Komisji.
W posiedzeniu udział wzięli pracownicy Kancelarii Sejmu: Monika Żołnierowicz-Kasprzyk, Małgorzata Siedlecka-Nowak – z sekretariatu Komisji w Biurze Komisji Sejmowych; Robert Durlik oraz Aleksandra Wolna-Bek – legislatorzy z Biura Legislacyjnego.
Przewodniczący poseł Bartosz Arłukowicz (PO):
Otwieram posiedzenie Komisji Zdrowia. Stwierdzam kworum. Porządek dzisiejszego posiedzenia przewiduje rozpatrzenie uchwały Senatu w sprawie ustawy o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, druk nr 1326.
Czy są uwagi? Nie widzę zgłoszeń. Porządek dzienny jest przyjęty. Przystępujemy do realizacji porządku dziennego.
W dniu 24 lutego 2017 r. Senat przyjął uchwałę w sprawie ustawy o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, druk nr 1326. Senat zaproponował w swojej uchwale jedną poprawkę. Marszałek Sejmu skierował uchwałę do Komisji Zdrowia w celu zaopiniowania poprawki Senatu. Proponuję, abyśmy rozpatrzyli tę poprawkę w następującym porządku: przedstawiciel Senatu, rząd, Biuro Legislacyjne i posłowie z opinią pozytywną lub negatywną.
Czy ktoś zgłasza sprzeciw? Nie widzę zgłoszeń. Oddaję głos przedstawicielowi Senatu.
Nie ma przedstawiciela Senatu. Bardzo ładnie. A kto jest sprawozdawcą w Senacie? Senator, rozumiem. Czy dostał informację? Moment, nie ma senatora, nie ma opinii. To jest proste. Biuro Legislacyjne.
Legislator Aleksandra Wolna-Bek:
Szanowni państwo, w regulaminie Sejmu nie ma obligu nałożonego na przedstawiciela Senatu do przedstawienia uchwały. Zwyczajowo, powinien być, natomiast nie ma sankcji i nie jest tak, że nie możemy prowadzić posiedzenia.
Przewodniczący poseł Bartosz Arłukowicz (PO):
Rząd.
Podsekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia Katarzyna Głowala:
Stanowisko do poprawki pozytywne.
Przewodniczący poseł Bartosz Arłukowicz (PO):
Proszę wyjaśnić, dlaczego pozytywne. Dlaczego państwo przesuwają w czasie wprowadzenie ustawy, którą uznawali za priorytetową?
Podsekretarz stanu w MZ Katarzyna Głowala:
Dlatego, że jest kwestia dostosowania systemów informatycznych w jednostkach ochrony zdrowia. Wiąże się to ze sprawami technicznymi, na które potrzebny jest nam czas, żeby pakiet onkologiczny wszedł w pełni, tak jak jest w projekcie ustawy.
Przewodniczący poseł Bartosz Arłukowicz (PO):
Rozumiem, że to Senat musiał państwu przypomnieć o dostosowaniu projektów informatycznych i innych. Senat przypomniał to państwu – czy tak? – bo tutaj, na tej sali, był to priorytet.
Podsekretarz stanu w MZ Katarzyna Głowala:
Myśleliśmy, że zdążymy, jednak ze względu na to, że trochę to trwało…
Przewodniczący poseł Bartosz Arłukowicz (PO):
Po raz kolejny pokazuje to chaos w tym resorcie. Czy ktoś z państwa posłów?
Czy ktoś jest przeciwny pozytywnemu zaopiniowaniu poprawki Senatu? Komisja pozytywnie opiniuje poprawkę Senatu.
Kto będzie posłem sprawozdawcą? Pan poseł Zbigniew Pawłowicz jest nieobecny. Dobrze, tę poprawkę będzie sprawozdawać poseł Latos. Czy ktoś jest temu przeciwny? Nie widzę zgłoszeń.
Zamykam posiedzenie Komisji Zdrowia.