• Strona główna
  • O Sejmie
  • Dla mediów
  • Konstytucja dla Nauki, zmiany w ustawie o nieodpłatnej pomocy prawnej oraz dyskusja nt. komisji śledczej ds. VAT - relacja z pierwszego dnia 64. posiedzenia Sejmu

Konstytucja dla Nauki, zmiany w ustawie o nieodpłatnej pomocy prawnej oraz dyskusja nt. komisji śledczej ds. VAT - relacja z pierwszego dnia 64. posiedzenia Sejmu

piątek, 15 czerwca 2018 08:35
Zdjęcie nr 5, fot. Kancelaria Sejmu/Krzysztof Białoskórski

W piątek drugi dzień 64. posiedzenia rozpocznie blok 80-ciu głosowań. Prace w Sali Plenarnej startują o godz. 9:00. Dodatkowo również dziś odbędą się posiedzenia trzech komisji i jednego zespołu. Z kolei wczoraj posłowie pracowali m.in. nad reformą szkolnictwa wyższego, czyli Konstytucją dla Nauki, a także nad nowelizacją ustawy o nieodpłatnej pomocy prawnej. Debatowano również nad uchwałą ws. powołania komisji śledczej, której celem jest zbadanie działań instytucji państwa dotyczących wpływów z VAT w latach 2007 - 2015. Ponadto posłowie w II czytaniu rozpatrzyli prezydencką propozycję ustanowienia Medalu Stulecia Odzyskanej Niepodległości.

Ciąg dalszy prac parlamentarnych. II czytania
Izba kontynuowała prace nad rządowym projektem reformy szkolnictwa wyższego, czyli Konstytucją dla Nauki. Komisja Edukacji, Nauki i Młodzieży rekomendowała przyjęcie projektu wraz ze 160 poprawkami. Przygotowany przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego dokument uwzględnia wiele ważnych zmian kierunkowych, w tym m.in. uzależnienia możliwości prowadzenia studiów o profilu ogólnoakademickim i nadawania stopni naukowych od kategorii naukowych, jakie szkoła wyższa uzyska w prowadzonych dyscyplinach. Uczelnie mają dzielić się na akademickie i zawodowe. Wedle proponowanych zapisów, organami publicznej szkoły wyższej (oprócz rektora i senatu) będzie również nowe gremium - rada uczelni, której większość stanowić mają osoby spoza tej placówki. Rektor zyska większą możliwość kształtowania polityki uczelni. Po wejściu w życie Konstytucji dla Nauki, mają istnieć dwie ścieżki uzyskania doktoratu: szkoły doktorskie i ścieżka eksternistyczna tzw. z wolnej stopy. W szkołach doktorskich każdy doktorant będzie miał zapewnione stypendium naukowe, a szkoły nie będą miały formy niestacjonarnej. Przed doktorantami będą jednak stawiane większe wymagania - jeśli chodzi o jakość ich badań i publikacji. W toku parlamentarnych prac projekt został ponownie skierowany do KENiM.

Prezydencki projekt nowelizacji ustawy o nieodpłatnej pomocy prawnej oraz edukacji prawnej zakłada udzielanie nieodpłatnej pomoc prawnej uzupełnionej o  poradnictwo obywatelskie i darmową mediację również osobom, które są bezrobotne, niepełnosprawne, zadłużone czy wobec których wytoczono powództwo eksmisyjne lub którym wypowiedziano umowę najmu lokalu mieszkalnego. W związku ze zgłoszonymi poprawkami projekt został ponownie skierowany do Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych oraz Komisji Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej.

Poselski projekt uchwały w sprawie powołania Komisji Śledczej do zbadania prawidłowości i legalności działań oraz występowania zaniedbań i zaniechań organów i instytucji publicznych w zakresie zapewnienia dochodów Skarbu Państwa z tytułu podatku od towarów i usług i podatku akcyzowego. Celem jej działania jest zbadanie prawidłowości działań instytucji państwowych, jeśli chodzi o wpływy z VAT i akcyzy w latach 2007 - 2015 (w tym okresie luka dochodów wzrosła z 8,8 proc. w 2007 r. do 26 proc. w 2015 r., a straty dla finansów publicznych można szacować na 200-300 miliardów złotych). W związku ze głoszonymi poprawkami Sejm skierował projekt ponownie do Komisji Ustawodawczej.


Prezydencki projekt ustawy o ustanowieniu Medalu Stulecia Odzyskanej Niepodległości. Odznaczenie ma być nadawane przez Prezydenta RP z własnej inicjatywy lub na wniosek premiera, ministrów, kierowników urzędów centralnych oraz wojewodów. Nadania będą dokonywane w okresie trwania Narodowych Obchodów Setnej Rocznicy Odzyskania Niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej w latach 2018-2021. Medalem mają być honorowani żyjący obywatele polscy, którzy od czasu odzyskania niepodległości przez Państwo Polskie w 1918 r. przyczyniali się do jego budowania, wzmacniania suwerenności i niepodległości. Decyzją Izby projekt został ponownie skierowany do Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych.

Prezydencki projekt nowelizacji ustawy o Radzie Dialogu Społecznego i innych instytucjach dialogu społecznego. RDS ma zyskać prawo do opiniowania projektów strategii, programów oraz innych dokumentów rządowych dotyczących planowanych działań Rady Ministrów w zakresie odnoszącym się m.in. do warunków rozwoju społeczno-gospodarczego, zwiększenia konkurencyjności polskiej gospodarki i spójności społecznej. Projekt daje też RDS możliwość przedstawienia Sejmowi lub Senatowi informacji dotyczącej spraw o istotnym znaczeniu, na wniosek strony społecznej Rady. Izba zdecydowała, że do III czytania przystąpi w bloku głosowań.

Senacki projekt nowelizacji ustawy o świadczeniu pieniężnym przysługującym osobom deportowanym do pracy przymusowej oraz osadzonym w obozach pracy przez III Rzeszę i Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich. Projekt przyznaje dodatkowe uprawnienia związane ze służbą zdrowia i opieką społeczną osobom deportowanym, które będą miały również dostęp poza kolejnością do świadczeń zdrowotnych i usług farmaceutycznych udzielanych w aptekach. Otrzymają też prawo pierwszeństwa do środowiskowej opieki socjalnej, w tym do uzyskania miejsca w domu pomocy społecznej. O zmiany wnosili członkowie Stowarzyszenia Polaków Represjonowanych przez III Rzeszę, wskazując, że zasadnicza większość z tych osób to dziś ludzie starsi, schorowani, wymagający zwiększonej troski i opieki lekarskiej, pielęgniarskiej oraz socjalnej. W związku ze zgłoszonymi w trakcie II czytania poprawkami Sejm ponownie skierował projekt do Komisji Polityki Społecznej i Rodziny.

Rządowy projekt nowelizacji ustawy o usługach zaufania oraz identyfikacji elektronicznej oraz niektórych innych ustaw (pierwotny druk nr 2502). Projekt zawiera pakiet rozwiązań ułatwiających obywatelom i przedsiębiorcom korzystanie z e-usług publicznych. Dostęp do wszystkich e-usług publicznych ma być możliwy przy pomocy jednego bezpłatnego sposobu potwierdzenia tożsamości w sieci. Z uwagi na fakt zgłoszenia poprawek podczas II czytania podjęto decyzję o ponownym skierowaniu projektu do Komisji Cyfryzacji, Innowacyjności i Nowoczesnych Technologii.

Rządowy projekt nowelizacji ustawy o systemie monitorowania drogowego przewozu towarów. Wykorzystywane będą do tego dane geolokalizacyjnyne. Przewóz paliw płynnych, alkoholu skażonego i suszu tytoniowego będzie nadzorowany elektronicznie za pomocą systemów satelitarnych. Do III czytania projektu ustawy Izba przystąpi w bloku głosowań.

Rządowy projekt nowelizacji ustawy o ochronie roślin oraz niektórych innych ustaw. Jej celem jest ułatwienie i zwiększenie możliwości eksportu polskich produktów na rynki zewnętrzne. Zaproponowano nowe rozwiązania, które umożliwią spełnienie wymagań importowych państw trzecich (spoza Unii Europejskiej), dotyczących bezpieczeństwa fitosanitarnego towarów pochodzenia roślinnego. Chodzi o to, aby zapewnić stałą obecność polskich produktów żywnościowych na rynkach pozaeuropejskich oraz ograniczyć występowanie incydentów, które naruszałyby wizerunek Polski jako rzetelnego wytwórcy i eksportera. Do III czytania projektu ustawy Sejm przystąpi w bloku głosowań.

Komisyjny projekt nowelizacji ustawy – Kodeks wyborczy oraz niektórych innych ustaw. Projekt skraca procedury rozpatrywania skarg na uchwały Państwowej Komisji Wyborczej dotyczące podziału na okręgi wyborcze, nowelizuje przepisy w zakresie transmisji i nagrywania przebiegu prac obwodowych komisji wyborczych oraz modyfikuje przepisy dotyczące powoływania urzędników wyborczych. Nowela uchyla przepisy o transmisji i nagrywaniu prac obwodowych komisji wyborczych - zmiana wynika z wprowadzenia do polskiego porządku prawnego ogólnego rozporządzenia o ochronie danych (RODO). Do III czytania projektu ustawy Sejm przystąpi w bloku głosowań.

Poselski projekt nowelizacji ustawy o utworzeniu Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Projekt ma na celu umożliwienie utworzenia kierunku lekarskiego prowadzonego w wyodrębnionej jednostce - Collegium Medicum na UKSW. Realizacja projektu umożliwi kształcenie lekarzy i osób w innych zawodach medycznych oraz prowadzenie badań naukowych w zakresie nauk medycznych. Do III czytania projektu ustawy Sejm przystąpi w bloku głosowań.

Poselski projekt nowelizacji ustawy - Prawo łowieckie oraz niektórych innych ustaw. Projekt zmienia model szacowania szkód łowieckich. Zgodnie z proponowaną nowelizacją, przedstawicieli gmin lub ich jednostek pomocniczych (głównie sołtysów) w zespołach szacujących szkody zastąpią przedstawiciele wojewódzkich ośrodków doradztwa rolniczego. Do III czytania projektu ustawy Sejm przystąpi w bloku głosowań.

Rządowy projekt nowelizacji ustawy - Prawo geologiczne i górnicze oraz niektórych innych ustaw. Zmiany mają doprowadzić do zmniejszenia ponoszonego przez przedsiębiorców ryzyka inwestycyjnego związanego z poszukiwaniem, rozpoznawaniem i wydobywaniem węglowodorów ze złóż, przy jednoczesnym zabezpieczeniu interesów Skarbu Państwa. W związku ze zgłoszonymi w trakcie II czytania poprawkami Sejm ponownie skierował projekt do Komisji Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa.

Poselski projekt zmian w ustawie o wykonywaniu mandatu posła i senatora. Projekt, w wersji przyjętej przez Komisję Regulaminową, Spraw Poselskich i Immunitetowych, przewiduje, że w regulaminach obu Izb będzie można określić zasady obniżenia uposażenia i diety za naruszenie zachowaniem powagi Sejmu, Senatu albo Zgromadzenia Narodowego na ich posiedzeniach lub posiedzeniach ich organów. Oznacza to, że projekt wyklucza finansowe karanie posłów za ich zachowanie w innych okolicznościach, np. podczas występów mediach lub w czasie prywatnym. Druga z proponowanych zmian dotyczy możliwości odpowiedzialności finansowej posłów za naruszenie w rażący sposób spokoju lub porządku na terenie będącym w zarządzie Kancelarii Sejmu lub Kancelarii Senatu. W trakcie prac nad projektem został zgłoszony wniosek o odrzucenie projektu ustawy. Zostanie on poddany pod głosowanie.

Poselski projekt nowelizacji ustawy - Prawo ochrony środowiska oraz ustawy o odpadach. Projekt dotyczy zaostrzenia w pozwoleniach zintegrowanych (tj. licencjach na prowadzenie działalności przemysłowej uzyskiwanych głównie dla instalacji przemysłowych), wymagań dot. monitoringu emisji z instalacji przemysłowych. W związku ze zgłoszonymi poprawkami, Sejm ponownie skierował projekt do Komisji Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa.

Fotogaleria:
Flickr
Instagram

Transmisja wideo:
YouTube

 

***

Constitution for Science, amendments to the Act on free legal assistance and discussion on the VAT inquiry committee - report from the first day of the 64th Sejm session

Friday, the second day of the 64th Session, begins with a round of 80 votings. Work in the Plenary Hall starts at 9:00. In addition, three Committees and one Team will also hold meetings today. Yesterday the House worked, among other things, on the reform of higher education, i.e. the Constitution for Science, and the amendment to the Act on free legal aid. Also debated was a resolution on the appointment of a commission of inquiry into the activities of state institutions in respect of VAT receipts in 2007-2015. Finally, the House Deputies in the second reading examined the Presidential proposal to establish the  Regained Independence Centenary Medal.

Continuation of parliamentary work. Second readings
The House continued work on a government-sponsored bill, also known as the Constitution for Science, to reform the tertiary education. The Education, Science and Youth Committee (ENM) recommended that the bill be adopted with 160 amendments. The document drafted by the Ministry of Science and Higher Education provides for many important directional changes, such as making the conduct of general academic profile studies and conferrals of academic degrees contingent upon the scientific category ratings that a higher education school can be credited with in its pursued disciplines. The universities are to be divided into academic and professional. According to the proposed provisions, the governing bodies of a public university (alongside the rector and the senate) will be enlarged by a new entity - a university council to mostly consist of external stakeholders. The purview of the Rector (Chancellor) to determine a university’s policy will be expanded. Once the Constitution for Science has come into force, there will be two pathways to obtain a doctorate: the doctoral schools and the extramural pathway or by external published work. The doctoral schools will provide each PhD student with a science scholarship and will run no part-time programs. However, the PhD students will need to meet greater requirements in respect of the quality of their research projects and publications. The Parliament has referred the bill back to the ENM Committee for further work.

The Presidential proposal to update of the Act on the free legal aid and legal education provides for free-of-charge legal assistance services also expanded by the citizen advisory and free mediation to people who are unemployed, disabled, seriously indebted, face eviction actions or termination of their housing tenancy contracts.  Following the submitted amendments, the Presidential draft has been referred back to the Administration and Internal Affairs Committee and the Local Self-Government and Regional Policy Committee.

Deputies-sponsored draft resolution on the appointment of a Commission of Inquiry into the adequacy and legality of measures as well as negligence and omissions by the public authorities and institutions in respect of assuring the revenues for the State Treasury from the tax on goods and services and the excise duty. The Panel would be expected to examine the correctness of the activities undertaken by state institutions to obtain receipts from VAT and excise duties in the years 2007-2015 (when the respective revenue shortfalls increased from 8.8% in 2007 to 26% in 2015 and the ensuing losses to public finance amounted to an estimated PLN 200-300 billion). Following the amendments tabled by MPs, the Sejm referred the draft back to the Legislative Committee.

The Presidential proposal for an act establishing the Regained Independence Centenary Medal. The decoration is to be awarded by the President of the Republic of Poland on his own initiative or at the request of the prime minister, ministers, heads of central offices and regional governors (voivods). The Medal will be awarded during the years 2018-2021 – the period of the National Celebrations of the Centennial of Regained Independence of the Republic of Poland – to honor living Polish citizens, who since the regaining of independence by the Polish State in 1918 have contributed to building it, strengthening its sovereignty and independence. The Sejm resolved to refer the proposed bill back to the Administration and Internal Affairs Committee.

The Presidential draft amendment to the Act on the Council for Social Dialogue (RDS) and other institutions for social dialogue. The RDS is to acquire the right to give opinions on draft strategies, programs and other government documents concerning the Council of Ministers’ planned measures in the scope of, inter alia, the conditions of socio-economic development, enhanced competitiveness of the Polish economy and the social cohesion. The proposal also endows the social partners side in the RDS with the opportunity to submit to the Sejm or the Senate information on matters of major importance. The Chamber resolved to move to the third reading of the proposal in the course of the third voting series.

The Senate-sponsored draft amendment to the Act on the cash benefits due to the persons who were deported to forced labor and imprisoned in labor camps by the Third Reich and the Union of Soviet Socialist Republics. The draft grants such persons additional rights relating to the health care and social care . They will also enjoy priority access to the health and pharmacy services and to the community social care to include nursing centers. The amendment has been urged by the members of the Association of Poles Repressed by the Third Reich who argue that the majority of such persons are by now elderly and ailing, requiring enhanced medical, nursing and social care. In connection with the amendments tabled during the second reading, the Sejm again referred the draft to the Social Policy and Family Committee.

The Government-sponsored draft amendment to the Act on public trust services and electronic identification and to some other acts (original paper No. 2502). The bill contains a package of solutions to help citizens and entrepreneurs use public e-services. Access to all public e-services is to be enabled by a single free-of-charge way of authentication of one’s identity on the network. In view of the proposals tabled during the second reading, the House resolved to refer the bill back to the Digitization, Innovation and New Technologies Committee.

The Government-sponsored bill to amend the Act on the system of monitoring the road freight transport. Geolocation data will be used for this purpose. Transportation of liquid fuels, contaminated alcohol and dried tobacco will be monitored electronically using satellite systems. The House will move to the third reading of the bill in the course of the voting sequence.

The Government-sponsored bill to amend the Act on plant protection and some other acts. Its aim is to facilitate and increase the exports of Polish products to external markets. New solutions have been proposed to meet the import requirements of third (non-EU) countries regarding the phytosanitary safety of plant-origin products. The aim is to ensure the constant presence of Polish food products on non-European markets and to reduce the occurrence of incidents that would infringe the image of Poland as a reliable producer and exporter. The Sejm will hold the third reading of the bill as part of the voting round.

The Committee-sponsored draft amendment to the Act - Electoral Code and to some other acts The proposal shortens the procedures for examining complaints against the resolutions of the National Electoral Commission regarding the division into constituencies and amends the provisions regarding the live coverage and recording of the work of the ward electoral commissions. It modifies the provisions governing the appointment of electoral officials. The amendment repeals the provisions on the live coverage and recording of the work of the ward electoral commissions - the change results from the application by Poland of the general data protection Regulation (GDPR). The Sejm will go into the third reading of the draft as part of the voting round.

The Deputies-sponsored draft amendment to the Act on the establishment of the Cardinal Stefan Wyszyński University (UKSW) in Warsaw. The proposal is designed to enable the opening of a medical faculty to be run as a separate structural unit - Collegium Medicum at UKSW. The implementation of the proposal will pave the way to the training of doctors and other medical professions and to the scientific research in the field of medical sciences. The Sejm will go into the third reading of the proposal in the voting round.

The Deputies-sponsored draft amendment to the Hunting Law Act and certain other acts. The bill changes the model for estimation of hunting damage. According to it, representatives of municipalities or their auxiliary units (mainly village leaders) in damage assessment teams will be replaced by representatives of voivodship agricultural advisory centers. The Sejm will hold the third reading of the bill as part of the voting round.

The Government-sponsored draft amendment to the Act - Geological and Mining law and to some other acts. The changes are to reduce the investment risks incurred by entrepreneurs in the business of exploration, proving and extraction of hydrocarbons from deposits, while also securing the interests of the State Treasury. In connection with the new proposals tabled during the second reading, the Sejm again referred the draft to the Environment Protection, Natural Resources and Forestry Committee.

The Deputies-sponsored proposal for changes in the Act on the discharge of a deputy's and senator's mandate. The draft, in the version adopted by the Rules and Deputies’ Affairs and Immunities Committee, provides that in the regulations of both Houses it will be possible to determine the rules for reducing the salaries and allowances for acts of contempt of Sejm, Senate or National Assembly during their sittings or sittings of their bodies. This means that the draft excludes the financial penalization of MPs for their behavior in other circumstances, such as during their appearances in the mass media or in their private time. The second of the proposed changes concerns the possibility of financial liability of MPs for a breach of peace and order in an area that is under the administration of the Chancellery of the Sejm or the Chancellery of the Senate. During the work on this proposal, a motion for its rejection was submitted. It will be put to the vote.

The Deputies-sponsored draft amendment to the Act - Environmental Protection Law and the Wastes Disposal Act. The draft provides for the tightening of the integrated permit (i.e. industrial plant operation license), requirements for the monitoring of emissions from industrial installations. In connection with the submitted new proposals, the Sejm again referred the draft to the Environmental Protection, Natural Resources and Forestry Committee.

Photo gallery:
Flickr: https://www.flickr.com/photos/sejmrp/albums/72157696298567941
Instagram: https://www.instagram.com/sejmrp/

Live streaming (Polish):
YouTube: https://www.youtube.com/watch?v=NxbRpjB7BUg