Interpelacja nr 19199
do ministra obrony narodowej
w sprawie informacji o zakończeniu prac podkomisji smoleńskiej
Zgłaszający: Maciej Lasek, Joanna Kluzik-Rostkowska, Tomasz Siemoniak, Czesław Mroczek, Andrzej Szewiński, Paweł Poncyljusz, Bartłomiej Sienkiewicz, Cezary Grabarczyk, Kazimierz Plocke, Cezary Tomczyk
Data wpływu: 01-02-2021
Szanowny Panie Ministrze,
zgodnie z § 28 ust. 1 rozporządzenia Ministra Obrony Narodowej z dnia 14 czerwca 2012 r. w sprawie organizacji oraz działania Komisji Badania Wypadków Lotniczych Lotnictwa Państwowego (Dz. U. z 2017 r. poz. 717) minister obrony narodowej może wznowić badanie wypadku lub incydentu lotniczego, gdy zostaną ujawnione nowe okoliczności lub dowody mogące mieć istotny wpływ na ich przyczyny. W tym celu minister obrony narodowej może powołać podkomisję do ponownego zbadania tego wypadku lub incydentu. Po zakończeniu badania Raport z prac podkomisji przedstawiany jest ministrowi obrony narodowej i Komisji Lotnictwa Państwowego.
W dniu 28 stycznia 2021 roku na antenie Radia Maryja przewodniczący podkomisji poseł Antoni Macierewicz powiedział:
„Czekaliśmy tak długo na raport pokazujący, co tak naprawdę zdarzyło się nad Smoleńskiem. Raport został przedstawiony 30 lipca zeszłego roku. Minęło pół roku. Do dzisiaj nie został on opublikowany przez Telewizję Publiczną. Chcę raz jeszcze podziękować Telewizji Trwam i Telewizji Republice oraz stronie MON, które pokazały raport. TVP wciąż tego nie zrobiła, a w związku z tym nie może się z tym zapoznać cała Polska. Kłamcy smoleńscy mogą przez to twierdzić, że Prawo i Sprawiedliwość, mając wszystkie narzędzia, nie pokazało prawdy o zbrodni smoleńskiej. Pokazaliśmy prawdę o zbrodni smoleńskiej. Ona jest zawarta w raporcie filmowym. Proszę o jego opublikowanie”.
W związku z powyższym zwracam się do Pana Ministra z prośbą o odpowiedź na następujące pytania:
1. Czy wspomniany raport został przedstawiony Panu Ministrowi w formie dokumentu pisemnego?
A jeżeli tak, to:
2. Czy raport zawiera zalecenia w zakresie poprawy bezpieczeństwa lotów i czy zostały one przekazane zgodnie § 25 rozporządzenia do dowódcy rodzaju sił zbrojnych, w którym zaistniał wypadek lotniczy, kierownika jednostki organizacyjnej, w której zaistniał wypadek lotniczy, i innych podmiotów wskazanych przez przewodniczącego Komisji Lotnictwa Państwowego?
3. Kto się pod tym dokumentem podpisał?
Ponadto proszę o odpowiedź:
4. Czy w związku z wypowiedzią przewodniczącego podkomisji, posła Antoniego Macierewicza, podkomisja zakończyła prace?
5. Jeżeli podkomisja nie zakończyła prac, jakie koszty zostały poniesione na jej działanie od 30.07.2020 r. do chwili obecnej?
6. Jaki jest całkowity dotychczasowy koszt działania podkomisji?
7. Na jakiej podstawie prawnej raport z prac podkomisji miałby być opublikowany przez tzw. telewizję publiczną i czy będzie to wprowadzone jako obowiązująca zasada w pracach Komisji Badania Wypadków Lotniczych Lotnictwa Państwowego?
Z poważaniem