Interpelacja nr 365
do ministra infrastruktury
w sprawie Funduszu Rozwoju Przewozów Autobusowych
Zgłaszający: Bartosz Romowicz
Data wpływu: 26-12-2023
Panie Ministrze!
Fundusz Rozwoju Przewozów Autobusowych wprowadzony przez rząd Prawa i Sprawiedliwości miał być odpowiedzią na likwidowane, szczególnie w małych miejscowościach i wsiach, połączenia autobusowe. Jak podają eksperci z tej branży, mimo ogromnych środków finansowych przeznaczanych na ten cel, nie rozwiązał tego problemu. Sam jako inicjator, założyciel i pierwszy przewodniczący Bieszczadzkiego Związku Komunikacyjnego w swojej pracy w zakresie przewozów autobusowych napotykałem na wiele niezrozumiałych rozwiązań prawnych zastosowanych w przepisach dotyczących FRPA.
Na podstawie art. 14 ust. 1 pkt 7 ustawy z dnia 9 maja 1996 r. o wykonywaniu mandatu posła i senatora oraz art. 191 Regulaminu Sejmu przyjętego uchwałą Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 30 lipca 1992 r. proszę o udzielenie odpowiedzi na następujące pytania:
1. Czy minister rozważa zmianę zasad funkcjonowania FRPA? Jeśli tak, to kiedy i w jakim zakresie? Jeśli tak, to czy minister rozważał powołanie rządowo-samorządowo-eksperckiego zespołu, który mógłby wypracować dobre rozwiązania dla tego przedsięwzięcia?
2. Czy ministerstwo monitoruje efektywność wydatkowych środków na FRPA w korelacji z tworzonymi lub przywracanymi połączeniami autobusowymi? Jeśli tak, to czy minister może wykazać, że wydatkowane środki wpłynęły pozytywnie na rozwój przewozów autobusowych w Polsce?
Z racji swojego dotychczasowego samorządowego doświadczenia w zakresie FRPA deklaruję daleko idącą pomoc w zmianach przepisów w tym zakresie.
Z poważaniem
Bartosz Romowicz