Interpelacja nr 7346

do ministra rodziny, pracy i polityki społecznej

w sprawie zmiany ustawy o strażach gminnych w zakresie uprawnień emerytalnych

Zgłaszający: Alicja Łuczak, Marek Jan Chmielewski, Marcin Józefaciuk, Łukasz Ściebiorowski, Henryk Szopiński, Renata Rak

Data wpływu: 10-01-2025

Szanowna Pani Minister,

uprzejmie proszę o podjęcie działań mających na celu obniżenie granicy wieku emerytalnego dla straży miejskiej z uwagi na wyjątkowość tej służby, niejednokrotnie zbliżoną do pracy Policji, będącą ważnym elementem bezpieczeństwa publicznego.

Jest to praca o szczególnym charakterze i w zasadzie odpowiada definicji zawartej w art. 3 ust. 3 ustawy o emeryturach pomostowych. Wymaga bowiem odpowiedzialności, sprawności fizycznej i psychicznej. Strażnik po kilkudziesięciu latach pracy może nie być już tak aktywny, sprawny i skuteczny. Tym samym zasadne jest obniżenie wieku emerytalnego dla strażników gminnych. Korzyść może być podwójna: usprawnienie pracy oraz argument perspektywy wcześniejszego przejścia na emeryturę, np. w wieku 60 lat, pod warunkiem odpowiednio długiego stażu pracy np. minimum 25 lat (podobnie jak w innych służbach mundurowych).
Zatem, czy przewiduje się jakiekolwiek prace legislacyjne, zmierzające do obniżenia wieku emerytalnego dla strażników miejskich? Czy jest możliwość dokonania analizy skutków finansowych proponowanej zmiany?

Niniejsza interpelacja składana jest na prośbę wielu samorządów, w tym prezydenta Leszna.

Z wyrazami szacunku

Alicja Łuczak