Zapis przebiegu posiedzenia
02-04-2025

Wersja publikowana w formacie PDF

Komisje:
  • Komisja Nadzwyczajna do rozpatrzenia projektów ustaw dotyczących rynku pracy oraz cudzoziemców przebywających na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej /nr 13/
Mówcy:
  • Sekretarz stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego Marek Gzik
  • Poseł Dorota Olko (Lewica) – spoza składu Komisji
  • Podsekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych Henryka Mościcka-Dendys
  • Przewodniczący poseł Marek Sowa /KO/
  • Poseł Jarosław Zieliński /PiS/

Komisja Nadzwyczajna do rozpatrzenia projektów ustaw dotyczących rynku pracy oraz cudzoziemców przebywających na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, obradująca pod przewodnictwem posła Marka Sowy (KO), przewodniczącego Komisji, rozpatrzyła:

– wniosek i poprawki zgłoszone w czasie drugiego czytania do projektu ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu wyeliminowania nieprawidłowości w systemie wizowym Rzeczypospolitej Polskiej (druki nr 951 i 1127).

W posiedzeniu udział wzięli: Marek Gzik sekretarz stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego wraz ze współpracownikami oraz Henryka Mościcka-Dendys podsekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych wraz ze współpracownikiem.

W posiedzeniu udział wzięli pracownicy Kancelarii Sejmu: Igor Amarowicz i Ziemowit Uździcki – z sekretariatu Komisji w Biurze Komisji Sejmowych; Adam Niewęgłowski i Roguska Ewelina –  legislatorzy z Biura Legislacyjnego.

Przewodniczący poseł Marek Sowa (KO):

Dzień dobry.

Otwieram posiedzenie Komisji Nadzwyczajnej do rozpatrzenia projektów ustaw dotyczących rynku pracy oraz cudzoziemców przebywających na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Stwierdzam Kworum.

Witam państwa posłów oraz wszystkich gości biorących udział w dzisiejszym posiedzeniu; witam panią minister Henrykę Mościcką-Dendys, podsekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych, która reprezentuje rząd w pracach nad tą ustawą, oraz pana ministra prof. Marka Gzika, sekretarza stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego; witam wszystkich państwa.

Porządek dzisiejszego posiedzenia przewiduje: rozpatrzenie wniosku i poprawek zgłoszonych w czasie drugiego czytania do projektu ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu wyeliminowania nieprawidłowości w systemie wizowym Rzeczypospolitej Polskiej, druki nr 951 i 1127. W czasie drugiego czytania zgłoszono wniosek o odrzucenie projektu ustawy oraz dwie poprawki.

Przystępujemy zatem do procedowania.

Wniosek o odrzucenie projektu ustawy – proponuję, aby przedstawiciele wnioskodawcy krótko złożyli uzasadnienie tego wniosku, ewentualnie, jeśli będzie ktoś z pań i panów posłów chciał się wypowiedzieć – to pozwolę na głos za i przeciw, opinię rządu i Biura Legislacyjnego – i będziemy głosować. Czy jest wola?

Pan przewodniczący. Bardzo proszę.

Poseł Jarosław Zieliński (PiS):

Dziękuję bardzo.

Bardzo krótko, szanowni państwo. Już nie ma sensu powtarzać tego, co mówiliśmy wielokrotnie. Ta ustawa jest najgorszą z tego pakietu czterech ustaw. Nawet doszło do tego, że my musieliśmy zaprotestować poprzez bojkot prac nad tą ustawą w pewnym momencie, tak że podtrzymuję wniosek o jej odrzucenie. To jest naprawdę bardzo zła, propagandowa ustawa, której tytuł – nawiasem mówiąc – zupełnie rozmija się z jej treścią.

Przewodniczący poseł Marek Sowa (KO):

Dziękuję bardzo.

Czy są zgłoszenia? Nie widzę.

Proszę o stanowisko rządu, pani minister, do odrzucenia wniosku. Domyślam się, jakie jest, ale do protokołu.

Podsekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych Henryka Mościcka-Dendys:

Stanowisko rządu jest negatywne.

Przewodniczący poseł Marek Sowa (KO):

Negatywne. Dobrze.

Tutaj chyba legislatorzy nie mają nic do tego.

Proszę o przygotowanie urządzenia do głosowania. Kto z pań posłanek i panów posłów jest za przyjęciem wniosku o odrzucenie projektu ustawy? Kto jest przeciw? Kto się wstrzymał?

Proszę o podanie wyników głosowania. Głosowało 20 posłów. Za – 6, przeciw – 14, nikt się nie wstrzymał. Wniosek uzyskał negatywną opinię. Komisja odrzuciła powyższy wniosek.

Przechodzimy zatem do rozpatrzenia poprawek. Poprawki będą głosowane łącznie.

Proszę, czy posłanka wnioskodawczyni chce uzasadnić? Ale też krótko, dobrze?

Poseł Dorota Olko (Lewica) – spoza składu Komisji:

Dobrze, panie przewodniczący.

Wysoka Komisjo, ta poprawka jest tak naprawdę poprawką, o której już częściowo rozmawialiśmy – o tej potrzebie zmian – w czasie pierwszego czytania podczas Komisji, gdzie składałyśmy poprawkę dotyczącą zwolnienia z obowiązku uzyskania dodatkowego pozwolenia na kształcenie cudzoziemców uczelni niepublicznych. Potem konferencja rektorów publicznych uczelni zawodowych zgłosiła postulat, żeby z tego obowiązku zwolnić też publiczne uczelnie zawodowe, wobec których żadne raporty, żadne dokumenty nie wykazały, żeby publiczne uczelnie zawodowe były krytykowane za jakiekolwiek nieprawidłowości, jeśli chodzi o politykę dotyczącą cudzoziemców, a borykają się z kłopotami związanymi z niżem demograficznym i podejmują działania na rzecz zwiększania internacjonalizacji. Zwracają uwagę na to, że to jest niepotrzebna przeszkoda w tych ich wysiłkach, więc dlatego zgłaszamy poprawkę, w której de facto chodzi o to, żeby zwolnić z obowiązku uzyskania takiego pozwolenia ministra spraw wewnętrznych publiczne uczelnie zawodowe. Tym samym przychylilibyśmy się do postulatu środowiska akademickiego.

Poprawka nr 2 to jest poprawka, która usuwałaby przepis przejściowy. Staje się on po prostu zbędny przy przyjęciu tej poprawki. Dziękuję.

Przewodniczący poseł Marek Sowa (KO):

Dziękuję bardzo.

Proszę o stanowisko rządu. Pan minister, bardzo proszę.

Sekretarz stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego Marek Gzik:

Panie przewodniczący, Wysoka Komisjo, szanowni państwo, stoimy na stanowisku, aby tę poprawkę odrzucić.

Liczba studentów spoza naszego kraju na uczelniach zawodowych jest stosunkowo marginalna. Uważamy więc, że poprzez certyfikację tak naprawdę dołożymy więcej starań co do jakości weryfikacji tych osób do nas przyjeżdżających, tak że my w żaden sposób nie stygmatyzujemy uczelni zawodowych, ale dbając o ten standard, weryfikację prosimy Komisję o odrzucenie.

Przewodniczący poseł Marek Sowa (KO):

Dziękuję bardzo.

Ja też myślę, że powinniśmy dbać o jakość, a nie tylko o ilość, zapchanie za wszelką cenę placówek.

Pani minister jeszcze?

Podsekretarz stanu w MSZ Henryka Mościcka-Dendys:

Tak, ja tylko w uzupełnieniu tego, w pełni zgadzając się z tym, co powiedział pan minister i nie chcąc tego powtarzać.

Zwracam tylko państwu uwagę, że nie do końca prawdziwą jest teza, że nie mieliśmy problemów w szkołach zawodowych, bo one istniały i też w raporcie Najwyższej Izby Kontroli mamy takie wskazanie.

Przewodniczący poseł Marek Sowa (KO):

Dziękuje bardzo.

Legislatorzy też nie wnoszą nic.

Przechodzimy do głosowania. Kto z pań posłanek i panów posłów jest za przyjęciem? Głosujemy łącznie poprawkę nr 1 i nr 2. Kto jest za pozytywną opinią dla tych poprawek? Kto jest przeciw? Kto się wstrzymał?

Proszę o podanie wyników głosowania. Głosowało 21 posłów. Za – 2, przeciw – 13, wstrzymało się – 6. Stwierdzam, że Komisja odrzuciła powyższe poprawki, a tym samym zaopiniowała je negatywnie.

Komisja musi jeszcze wybrać posła sprawozdawcę, który przedstawi sprawozdanie Komisji na posiedzeniu plenarnym Sejmu. Po pierwszym czytaniu byłem sprawozdawcą, więc jeśli nie będzie innych zgłoszeń, to mogę zostać. Nie ma zgłoszeń – to jak rozumiem… Trzeba głosować, czy nie? Dziękuję bardzo.

Tym samym dziękuję bardzo, będę sprawozdawcą.

Na tym wyczerpaliśmy porządek dzienny posiedzenia Komisji. Zamykam posiedzenie Komisji.


« Powrótdo poprzedniej strony