We wtorek, 8 października, w Sali Kolumnowej zainaugurowano kampanię „Dzieciństwo bez przemocy”, realizowaną przez Fundację Dajemy Dzieciom Siłę. Patronat honorowy nad wydarzeniem objął marszałek Sejmu Szymon Hołownia.
Podczas przemówienia marszałek Hołownia zwrócił uwagę, że są „oznaki tego, że idziemy w dobrą stronę, tylko pytanie czy dostatecznie szybko”. - Wydawało się, że po tych wszystkich rzeczach, których się dowiedzieliśmy, doświadczyliśmy, przeczytaliśmy w mediach zaczęło nam się jednak tak społecznie układać w głowie, że przemoc nie jest oznaką siły tylko słabości. Że jeżeli ktoś stosuje przemoc to znaczy, że jest słaby, a nie silny, albo sam ma problemy, które wymagają jakiegoś rodzaju wsparcia – zauważył marszałek Izby. Podkreślił, że przemoc pojawia się w coraz to nowych miejscach i zwrócił uwagę na temat przemocy rówieśniczej. - To jest olbrzymia robota, którą mamy jako społeczeństwo do zrobienia, żebyśmy my, dorośli, byli coraz bardziej uważni na każdy sygnał, na każdą rzecz, którą można zrobić. Żebyśmy tę falę przemocy, która idzie przez nasze społeczeństwo jednak przetrwali. Jeżeli będziemy swoje relacje od dzieciństwa układać na przemocy, to rozpadniemy się jako społeczeństwo ludzi dorosłych – podkreślił Szymon Hołownia.
- Jako ci, którzy dostali od społeczeństwa prawo stanowienia prawa powinniśmy się każdego dnia rozliczać z tego, co zrobiliśmy, żeby następnego dnia jakieś dziecko nie płakało, nie krzyczało z bólu, nie chciało odebrać sobie życia. Wszystko jest ważne, budżet jest ważny, ważne są inwestycje, ale jeżeli my, jako klasa polityczna, nie będziemy umieli w czasie naszej odpowiedzialności doprowadzić do tego, że cierpienia najsłabszych będzie mniej, to powinniśmy zdać tę pracę i przekazać ją komuś innemu. Nie będzie sprawnie funkcjonującego społeczeństwa, nie będzie poukładanych relacji, jeżeli dzieci, najsłabsi spośród nas, będą każdego kolejnego dnia doznawać krzywdy. Zmaganie się, stawianie czoła cierpieniu dziecka jest absolutnym fundamentem cywilizacji. Powinno być absolutnym celem każdej polityki, powinno być absolutnym i bezwzględnym rachunkiem sumienia każdego polityka – powiedział Marszałek Sejmu.
Szymon Hołownia zaznaczył również, że organizacje walczące z przemocą wobec dzieci zawsze mogą zgłaszać swoje pomysły do Sejmu.
- Czy nie powinniśmy reagować, kiedy widzimy, że na ulicy dziecko jest bite przez rodziców? Czy nie powinniśmy reagować na to, kiedy widzimy dziecko maltretowane słownie przez najbliższych? Ono się panicznie boi. My boimy się reagować, bo nie chcemy być posądzeni, że wtrącamy się w cudze sprawy. Nasz strach jest niczym w porównaniu ze strachem dziecka. Mam nadzieję, że dzięki tej kampanii dorośli pokonają strach i wezmą tę dobrą odpowiedzialność za dzieci – powiedziała podczas inauguracji kampanii marszałek Senatu Małgorzata Kidawa-Błońska.
W wydarzeniu udział wzięli również minister Edukacji Barbara Nowacka, ministra do spraw Równości Katarzyna Kotula, przewodnicząca Komisji do Spraw Dzieci i Młodzieży Monika Rosa, wiceminister Sprawiedliwości Zuzanna Rudzińska-Bluszcz, zastępca Rzecznika Praw Dziecka Adam Chmura oraz przedstawiciele Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę.
Celem kampanii „Dzieciństwo bez przemocy” jest sprzeciw wobec krzywdzenia dzieci w Polsce i promowanie rozwiązań sprzyjających dobremu dzieciństwu.