Strasburg. Sesja letnia Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy

piątek, 28 czerwca 2024 14:41
Zdjęcie nr 1, fot. Abdesslam Mirdass/Council of Europe

Prawne aspekty rosyjskiej agresji na Ukrainę, w tym kwestie praw człowieka to jeden z tematów 3. części sesji Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy, która odbyła się w dniach 24-28 czerwca w Strasburgu. W obradach wzięli udział przedstawiciele polskiego parlamentu.

Delegacja Sejmu i Senatu do ZPRE była reprezentowana przez: przewodniczącą pos. Agnieszkę Pomaskę, wiceprzewodniczących pos. Wandę Nowicką i pos. Mirosława Adama Orlińskiego, pos. Iwonę Arent, pos. Konrada Frysztaka, pos. Danutę Jazłowiecką oraz pos. Krzysztofa Truskolaskiego, a także wicemarszałkinię Senatu Magdalenę Biejat, sen. Marka Borowskiego, sen. Jana Filipa Libickiego i pos. do Parlamentu Europejskiego Arkadiusza Mularczyka.

Obrady po raz pierwszy od roku odbyły się w odnowionej sali plenarnej siedziby organizacji, gdzie miała miejsce uroczystość upamiętniająca 75. rocznicę powstania Rady Europy, połączona z wystąpieniem Wolfganga Sobotki, przewodniczącego Austriackiej Rady Narodowej. Ten ważny moment w historii Rady Europy został uświetniony odegraniem „Ody do radości”.

Podczas sesji odbyły się wybory Sekretarza Generalnego Rady Europy. W dwóch turach głosowania wybrano Alaina Berseta ze Szwajcarii, który przejmie obowiązki Mariji Pejčinović Burić na 5-letnią kadencję.

Oprócz kwestii prawnych związanych z inwazją Rosji na Ukrainę, wśród zagadnień poruszanych w trakcie letniej sesji ZPRE były m.in. wyzwania dla demokracji w Gruzji, wojna w Strefie Gazy czy przeciwdziałanie wymazywaniu tożsamości kulturowej w czasie wojny i pokoju. Dyskutowano również o możliwych działaniach Zgromadzenia w celu zapobiegania zagrożeniom dla wolności słowa, o ochronie praw człowieka dla przyszłych pokoleń oraz o prawach kobiet.

Przyjęto również raport Lorda Richarda Keena „Procesy zadośćuczynienia i pojednania mające na celu przezwyciężenie przeszłych konfliktów i zbudowanie wspólnej pokojowej przyszłości – kwestia sprawiedliwego i równego zadośćuczynienia”. Dokument ten jest w dużej mierze efektem starań pos. Arkadiusza Mularczyka.

W trakcie tej części sesji Zgromadzenia odbyła się wizyta grupy uczniów ze szkół podstawowych w Bolesławcu, zdobywcy Nagrody Europy 2023. Jest ona przyznawana corocznie przez ZPRE miastom, które w najefektywniejszy sposób promują ideę zjednoczonej Europy i obejmuje również środki pieniężne na wyjazd studyjny dla młodzieży. Podczas pobytu uczniowie spotkali się z pos. Danutą Jazłowiecką.