Interpelacja nr 13668

do ministra spraw wewnętrznych

w sprawie zmian w funduszu socjalnym emerytów i rencistów służb mundurowych

   Do mojego biura poselskiego wpłynęło pismo od Zarządu Wojewódzkiego Związku Emerytów i Rencistów Pożarnictwa RP w Rzeszowie w sprawie planów obniżenia wysokości odpisu na fundusz socjalny emerytów i rencistów służb mundurowych poprzez jego zmniejszenie o 50%.

   Powyższe ma związek z opracowaną przez Pana resort koncepcją założeń projektu o funkcjonowaniu komisji lekarskich podległych ministrowi właściwemu do spraw wewnętrznych oraz zmianą art. 27 ustawy o policyjnym zaopatrzeniu emerytalnym.

   Mając powyższe na uwadze, zwracam się o odpowiedź na następujące pytania:

   1. Czy ministerstwo faktycznie zamierza zmienić zasady naliczania funduszu socjalnego dla emerytów i rencistów służb mundurowych?

   2. Czy zasadne jest tworzenie tą drogą tzw. funduszu prewencyjnego i aktywizacji zawodowej poprzez tylko takie rozwiązanie?

   3. Czy proponowany w założeniach projektu fundusz aktywizacji zawodowej, a przeznaczony dla funkcjonariuszy pozostających w służbie i niebędących ani emerytami, ani też rencistami, powinien pochodzić z odpisu środków na emerytury i renty?

   4. Czy w związku z tym, że działania prewencyjne i aktywizacyjne mają dotyczyć funkcjonariuszy pełniących jeszcze służbę, nie powinno się proponowanego funduszu prewencyjnego utworzyć z odpisu środków przeznaczonych dla czynnych zawodowo funkcjonariuszy, dla których to fundusz socjalny jest o wiele wyższy?

   5. Czy emerytom i rencistom służb mundurowych nie ograniczy się w ten sposób diametralnie środków na niezbędną dla tej grupy społecznej (ludzi w podeszłym wieku i często schorowanych, wymagających dużych nakładów na leczenie oraz niekiedy opieki osób trzecich znajdujących się często z uwagi na tzw. stary portfel w trudnej sytuacji materialnej itp.) pomoc socjalną?

   6. Czy nie ma innych rozwiązań i propozycji w tym zakresie?

   7. Czy wzorem projektów innych ustaw projekt tejże ustawy będzie konsultowany społecznie z tym środowiskiem i analizowany pod kątem uwag zgłaszanych przez zarządy główne związków służb mundurowych?

   Z poważaniem

   Poseł Stanisław Ożóg

   Warszawa, dnia 23 stycznia 2013 r.