Odpowiedź na interpelację nr 32670

w sprawie podjęcia rozmów dotyczących legalizacji upraw konopi indyjskich i marihuany w celach leczniczych

Odpowiadający: sekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych Piotr Stachańczyk

Warszawa, 08-06-2015

Szanowny Panie Marszałku,

w nawiązaniu do interpelacji nr 32670 Posła na Sejm RP Pana Henryka Kmiecika w sprawie podjęcia rozmów dotyczących legalizacji upraw konopi indyjskich i marihuany w celach leczniczych uprzejmie informuję, że zakres postulowanych zmian w ustawie z dnia 29 lipca 2005 r. o przeciwdziałaniu narkomanii (t.j.: Dz. U. z 2012 r., poz. 124 z późn. zm.) dotyczy zagadnień pozostających w kompetencjach Ministra Zdrowia.

Niemniej jednak należy podkreślić, że decyzje ustawodawcy w przedmiotowym zakresie powinny opierać się na wieloaspektowych badaniach naukowych, ocenach funkcjonowania dotychczasowych rozwiązań, analizie czynników i danych istotnych z punktu widzenia polityki antynarkotykowej oraz na doświadczeniach innych państw.

Warto zaznaczyć, ze problem kryminalizacji posiadania konopi innych, niż włókniste był przedmiotem rozważań Trybunału Konstytucyjnego, który na mocy wyroku z dnia 4 listopada 2014 r. (sygn. akt SK 55/13) orzekł o zgodności art. 62 ust. 1 oraz art. 63 ust. 1 ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii, kryminalizujących uprawę i posiadanie konopi innych, niż włókniste, z art. 47 w związku z art. 31 ust. 3 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej. W podjętym rozstrzygnięciu Trybunał nie wykluczył dopuszczalności przyjęcia przez ustawodawcę innych rozwiązań, regulujących odmienne podmiotowe i przedmiotowe przesłanki penalizacji posiadania i uprawy konopi innych, niż włókniste, prowadzących nawet do dekryminalizacji tych czynów. Wskazał jednak na wzmiankowaną wcześniej potrzebę poprzedzenia ewentualnych decyzji w tym zakresie, odpowiednimi badaniami, ocenami i analizami, stanowiącymi właściwość Ministra Zdrowia.

Z poważaniem,

MINISTER

SPRAW WEWNĘTRZNYCH

z up. Piotr Stachańczyk

Sekretarz Stanu