listopad
-
Ma to umożliwić wchodząca w życie 30 listopada 2015 r. ustawa o zmianie ustaw regulujących warunki dostępu do wykonywania niektórych zawodów. Tzw. trzecia ustawa deregulacyjna przewiduje otwarcie 100 profesji poprzez ograniczenie lub likwidację obecnych wymogów (np. certyfikatów, licencji). W dotychczasowych dwóch transzach zderegulowano: w 2013 r. - 51 zawodów, natomiast w 2014 r. ułatwiono dostęp do kolejnych 96.
-
Wynika ona z wchodzącej w życie 27 listopada 2015 r. nowelizacji Prawa bankowego oraz niektórych innych ustaw. Zniesienie bankowego tytułu egzekucyjnego (BTE) ma poprawić sytuację klientów banków. BTE był wystawianym przez bank dokumentem uprawniającym do egzekucji komorniczej majątku dłużnika (np. kredytobiorcy), który nie wywiązywał się z umowy.
-
23 listopada 2015 r. zaczyna obowiązywać nowelizacja ustawy o ochronie gruntów rolnych i leśnych, która jednoznacznie przesądza, że marszałkowie województw są nie tylko organami egzekucyjnymi uprawnionymi do ściągania należności związanych z wyłączaniem z produkcji gruntów rolnych, ale także wierzycielami w tych sprawach.
-
Przewiduje je nowelizacja ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy, która weszła w życie 21 listopada 2015 r. Zgodnie z nowymi przepisami, pracodawca, który zatrudni na pełny etat bezrobotnego do 30. roku życia będzie otrzymywał od państwa równowartość minimalnego wynagrodzenia wraz ze składkami na ubezpieczenia społeczne, które jako zatrudniający ma obowiązek płacić.
-
21 listopada br. wchodzi w życie nowelizacja ustawy o finansowym wsparciu tworzenia lokali socjalnych, mieszkań chronionych, noclegowni i domów dla bezdomnych.
-
Umożliwi to nowelizacja ustawy o Prokuratorii Generalnej Skarbu Państwa oraz niektórych innych ustaw, która wchodzi dziś w życie. Celem nowych przepisów jest wyeliminowanie utrudnień w funkcjonowaniu Prokuratorii Generalnej (PG) Skarbu Państwa (SP) oraz zmniejszenie obciążeń tej instytucji sprawami mniejszej wagi.
-
Takie rozwiązania przewiduje nowelizacja Kodeksu postępowania cywilnego oraz niektórych innych ustaw, która weszła w życie 18 listopada 2015 r. Uchwalone rozwiązania przewidują dalszą informatyzację postępowania wieczystoksięgowego.
-
Wprowadza je ustawa o rewitalizacji, która weszła w życie 18 listopada 2015 r. Istotą rewitalizacji będą zintegrowane działania na rzecz lokalnej społeczności, przestrzeni i gospodarki, podejmowane na konkretnym obszarze i prowadzone na podstawie gminnego programu rewitalizacji.
-
Dziś weszła w życie nowelizacja Prawa o ustroju sądów powszechnych, zgodnie z którą w sprawach o roszczenia majątkowe ze stosunku służbowego lub stosunku pracy, wszczętych z powództwa sędziego, referendarza sądowego, asystenta sędziego lub dyrektora sądu do strony pozwanej będzie mógł przystąpić Minister Sprawiedliwości.
-
Takie rozwiązanie zakłada ustawa o usługach płatniczych, która weszła w życie 17 listopada 2015 r. Ma ona zapewnić odpowiedni poziom konkurencyjności pomiędzy systemami kart płatniczych, które działają w Polsce.
-
Zgodnie z uchwaloną przez Sejm VII kadencji 25 września 2015 r. ustawą dotacje z budżetu państwa do NFZ na finansowanie świadczeń dla osób nieubezpieczonych będą rozliczane ryczałtem. Chodzi o świadczenia dla dzieci do 18. roku życia oraz członków rodzin osób ubezpieczonych.
-
W związku ze zwołanym na 12 listopada 2015 r. na godz. 13.00 przez Prezydenta RP pierwszego posiedzenia Sejmu VIII kadencji zwracamy się do mediów z prośbą o akredytowanie osób wyznaczonych do obsługi uroczystości w Sejmie w poszczególnych miejscach.
-
Ślubowanie poselskie, złożenie dymisji rządu przez premier Ewę Kopacz, a także wybór marszałka i wicemarszałków Sejmu to główne punkty pierwszego posiedzenia Sejmu VIII kadencji. Inauguracyjna sesja plenarna rozpocznie się w czwartek, 12 listopada o godz. 13.00. Weźmie w niej udział prezydent Andrzej Duda.
-
Nowe przepisy nowelizacji ustawy o języku polskim oraz ustawy o organizacji i funkcjonowaniu funduszy emerytalnych umożliwią większej liczbie osób przystępowanie do egzaminów poświadczających znajomość języka polskiego jako obcego.
-
11 listopada otwierają się drzwi dla wszystkich chętnych chcących zwiedzić gmachy Sejmu RP. Tego dnia, w godzinach 10.00 – 17.00, będzie można odwiedzić kompleks budynków przy ulicy Wiejskiej. Dzięki współpracy z licznymi instytucjami listopadowe święto w parlamencie zapowiada się szczególnie interesująco.
-
Dziś wchodzi w życie ustawa wyrażająca zgodę na ratyfikację przez Prezydenta RP Porozumienia wykonawczego między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Stanów Zjednoczonych Ameryki do Umowy między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Stanów Zjednoczonych Ameryki dotyczącej rozmieszczenia na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej systemu obrony przed rakietami balistycznymi w sprawie użytkowania terenów oraz przestrzeni powietrznej wokół Bazy systemu obrony przed rakietami balistycznymi, podpisanego w Warszawie dnia 27 kwietnia 2015 r
-
Reguluje je m.in. nowelizacja ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie oraz ustawy o fundacjach, która weszła w życie 9 listopada 2015 r. Zgodnie z ustawą organizacje pożytku publicznego będą musiały informować odbiorców, że takie działania promocyjne są finansowane lub współfinansowane ze środków pochodzących z 1 proc. PIT. Zebrane pieniądze będą musiały być przekazane wyłącznie organizacjom znajdującym się w wykazie prowadzonym przez Ministra Pracy i Polityki Społecznej.
-
To główne założenie nowelizacji ustawy o pracy na morzu, która wejdzie w życie 9 listopada 2015 r. Na jej podstawie do polskiego prawa wdrożona zostanie m.in. Konwencja o pracy na morzu (MLC), która weszła w życie 20 sierpnia 2013 r. Ratyfikowało ją 66 państw, w tym państwa OECD, jak np. Australia, Japonia oraz Kanada. Konwencja MLC wprowadza minimalne, międzynarodowo ujednolicone standardy pracy i życia marynarzy na statkach morskich, zapewniające m.in. przestrzeganie praw człowieka i obywatela.
-
Wprowadza je nowelizacja ustawy o komornikach sądowych i egzekucji, która wejdzie w życie 8 listopada br. Nowe przepisy mają zapobiec zbyt dużym różnicom między liczbą spraw wpływających do poszczególnych komorników, a skutecznością ich działania.
-
Przewiduje to nowelizacja ustawy o działalności leczniczej, która wejdzie w życie 7 listopada 2015 r. Racjonalizuje ona wydatki budżetu państwa na działalność podmiotów leczniczych dla osób pozbawionych wolności, utworzonych przez Ministra Sprawiedliwości.
-
Wynika to z wchodzącej dziś w życie nowelizacji ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego, która doprecyzowuje, że wpływy z opłaty reklamowej od umieszczanych tablic lub urządzeń reklamowych stanowią dochód gmin. Możliwość uchwalania takiej opłaty przez rady gmin wprowadziła tzw. ustawa krajobrazowa, obowiązująca od 11 września 2015 r.
-
7 listopada br. wchodzi w życie nowelizacja ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Przyznaje ona tzw. żołnierzom - górnikom z okresu PRL prawo do bezpłatnych leków na receptę, leków do zastrzeżonego stosowania oraz do refundowanych środków specjalnego przeznaczenia żywieniowego.
-
Zacznie ona działać na podstawie nowelizacji ustawy o żegludze śródlądowej. Nowelizacja wdraża dwie dyrektywy Komisji Europejskiej, zmieniające obecnie obowiązujące załączniki dotyczące wymagań technicznych dla statków żeglugi śródlądowej. Chodzi o implementację dyrektyw: 2012/48/UE z 10 grudnia 2012 r. oraz 2013/49/UE z 11 października 2013 r.
-
Na podstawie art. 109 ust. 2 Konstytucji RP prezydent Andrzej Duda zwołał pierwsze posiedzenie Sejmu VIII kadencji na 12 listopada 2015 r., na godz. 13.00.
-
Hymny państwowy i europejski w wykonaniu Chóru Akademickiego Uniwersytetu Warszawskiego rozpoczęły uroczystość wręczenia zaświadczeń o wyborze posłom na Sejm, wybranym 25 października 2015 r. Ceremonia zorganizowana przez Państwową Komisję Wyborczą odbyła się w Sali Kolumnowej w gmachu przy Wiejskiej. Oprócz nowych posłów w uroczystości wzięli też udział przedstawiciele najwyższych władz, m.in. marszałkowie Sejmu - Małgorzata Kidawa-Błońska oraz Senatu - Bogdan Borusewicz.
-
Podczas 19. Poznańskich Dni Książki, które odbywały się w dniach 4 – 6 listopada 2015 r., Wydawnictwo Sejmowe otrzymało wyróżnienie w Konkursie na Najlepszą Książkę Popularnonaukową o Nagrodę Prezydenta Miasta Poznania, za publikację „Między pokojem a wojną. Szkice o dyplomacji polskiej lat 1918-1945”.
-
W środę, 4 listopada o godz. 12.00 w Sali Kolumnowej w Sejmie odbędzie się uroczystość wręczenia posłom VIII kadencji zaświadczeń o wyborze, zorganizowana przez Państwową Komisję Wyborczą. Wręczenie zaświadczeń nowo wybranym posłom wynika z art. 239 ustawy z 5 stycznia 2011 r. Kodeks wyborczy.
-
Szkolenie dotyczące m.in. funkcjonowania Sejmu, procesu legislacyjnego i zasad prowadzenia biur poselskich oraz konsultacje indywidualne to elementy rozpoczętej dziś dwudniowej sesji wprowadzającej dla nowo wybranych posłów.
-
Przewiduje je nowelizacja ustawy o zawodach pielęgniarki i położnej oraz niektórych innych ustaw, która wejdzie w życie 3 listopada 2015 r. W myśl nowelizacji pielęgniarki lub położne spoza Unii Europejskiej chcące podjąć pracę w zawodzie w Polsce będą m.in. musiały posiadać wymagane doświadczenie i urzędowe poświadczenie znajomości języka polskiego w zakresie niezbędnym do wykonywania zawodu.