Definicja formalnoprawna: Jednostki samorządu terytorialnego o ponadprzeciętnej dochodowości zobowiązane są do dokonywania wpłat do budżetu państwa z przeznaczeniem na część równoważącą oraz regionalną subwencji ogólnej. Wysokość wpłat jest uzależniona od wysokości wskaźnika dochodów podatkowych danej jednostki samorządu terytorialnego w przeliczeniu na 1 mieszkańca tej jednostki w odniesieniu do analogicznego wskaźnika obliczonego łącznie dla danej grupy jednostek samorządu terytorialnego, tj. odpowiednio dla gmin, powiatów, województw, i liczby mieszkańców jednostki.
Na wpłatach dokonywanych przez jednostki samorządu z przeznaczeniem na część równoważącą (gminy i powiaty) i regionalną (województwa) subwencji ogólnej opiera się system wyrównywania dochodów jednostek samorządu terytorialnego w wyniku redystrybucji środków pomiędzy tymi jednostkami, tzw. system poziomego wyrównywania dochodów.Źródło:
Ustawa z dnia 13 listopada 2003 r. o dochodach jednostek samorządu terytorialnego (Dz.U. z 2022 r., poz. 2267, ze zm.), art. 29, 30 i 70a.